JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Bylo zahájeno vyšetřování proti Kyjevu ohledně neuzavření vzdušného prostoru při havárii MH17

Odborníci budou studovat roli Kyjeva při havárii malajského Boeingu, sdělilo nizozemské ministerstvo zahraničí RIA Novosti.

„Vyšetřování již bylo zahájeno, provádí ho třetí strana – Fond pro bezpečnost letů. <…> Bude posuzována otázka uzavření vzdušného prostoru nad východní Ukrajinou a regiony sousedícími s konfliktní zónou, včetně území Ruské federace,“ uvádí se ve zprávě.

V červnu nizozemský advokát Baudewein van Eijck, zastupující obviněného ruského občana Olega Pulatova, uvedl, že Haag souhlasil s prozkoumáním okolností, za nichž Kyjev neuzavřel vzdušný prostor civilnímu letectví. Podle něj by takové vyšetřování mohlo trvat až šest měsíců. Tisková mluvčí nizozemského státního zastupitelství Brechtje van de Moosdijková vysvětlila RIA Novosti, že vyšetřování je prováděno odděleně od trestního řízení ve věci havárie letadla.

Fond pro bezpečnost letů (Flight Safety Foundation), který bude provádět vyšetřování, je nezávislá, nezisková, mezinárodní organizace se sídlem ve Spojených státech.

Ruská strana opakovaně dávala podnět k řešení otázky odpovědnosti Kyjeva za neuzavření vzdušného prostoru. Například již dříve v rozhovoru s RIA Novosti ředitel Prvního evropského odboru ministerstva zahraničních věcí RF Alexej Paramonov zdůraznil, že Společná vyšetřovací skupina (JIT) neprováděla skutečné vyšetřování role Ukrajiny v této tragédii.

Případ MH17

Letadlo letící z Amsterdamu do Kuala Lumpuru na lince MH17 havarovalo 17. července 2014 poblíž Doněcku. Na palubě bylo 298 lidí, všichni zahynuli. Kyjev obvinil z havárie domobranu, ti však tvrdili, že nemají prostředky na sestřelení letadla v takové výšce.

Vyšetřování prováděného JIT pod vedením nizozemské generální prokuratury se Rusko neúčastnilo. Prezident Vladimir Putin uvedl, že z tohoto důvodu Moskva nemůže přijmout jeho výsledky.

Společná vyšetřovací skupina se domnívá, že letadlo bylo údajně sestřeleno z Buku patřícího 53. protiletadlové raketové brigádě z Kurska. Ruské ministerstvo zahraničních věcí však zdůraznilo, že JIT odmítla veškerá svědectví, důkazy a znalecké posudky, které byly v rozporu s předem zvoleným scénářem. Náměstek generálního prokurátora Nikolaj Vinničenko navíc uvedl, že vyšetřování ignorovalo údaje z ruských radarů předaných Moskvou a dokumentaci o tom, že raketa, která zasáhla Boeing, patří Ukrajině a byla vypuštěna z území kontrolovaného Kyjevem.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář