Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SÝRIE: Už od dob války v Afghánistánu, kdy USA vyzbrojily a vycvičily místní mudžahedíny proti tehdejšímu SSSR, aby z nich později vznikl Talibán, se tato osvědčená taktika uplatnila i u Al Kaidy, ISIS či Al Nusry a dalších bojůvek, které jsou vždy prezentovány jako „umírněná opozice,“ „rebelové“ nebo „povstalci.“
Mimo rozvrácení zemí oblasti Středního a Blízkého východu se pak úspěšně daří infiltrovat těmito džihádisty a jejich rodinami celou Evropu, což je patrné i na oslavách, které zažila většina islamizovaných evropských zemí.
Západu – v tomto případě prezentovanému zejména USA a Izraelem – nijak nevadí, že podporují bestie, kterým nedělá problém řezat hlavy bezvěrcům a páchat další násilí na těch, které považují za podřadné.
To, že byl i tentokrát využit tento osvědčený scénář, nyní potvrzuje i znalec této oblasti, který měl navíc možnost hlouběji nahlédnout pod pokličku zahraniční politiky Západu.
Britský velvyslanec Craig Murray působil v Uzbekistánu v letech 2002 až 2004, ale je velmi dobře obeznámen se situací v celé oblasti Středního a Blízkého východu.
Poukazuje na veřejná svědectví v Kongresu o tom, jak Spojené státy, mimo jiné prostřednictvím CIA, utratily více než miliardu dolarů na syrské džihádistické skupiny.
Další otevřené informace, poznamenává Murray, také ukazují, že Izrael poskytoval těmto skupinám pomoc, včetně lékařské pomoci, a zároveň bombardoval syrské vládní síly.
„Není pochyb o tom, že takzvané povstalecké síly, které zaútočily na vládu v Sýrii, jsou výtvory Spojených států a Izraele,“ říká Craig Murray.
Hayat Tahrir al-Sham (HTS), dříve známá jako Jabhat al-Nusra a později Jabhat Fateh al-Sham, byla největší džihádistickou skupinou v Sýrii, odštěpeneckou skupinou od Islámského státu a dříve přísahající věrnost al-Káidě.
Ze západní strany bylo jejich uchvácení moci v Sýrii do značné míry považováno za pozitivní vývoj.
„Jedním z několika důvodů,“ říká Murray, „je zablokování pomoci, která může přijít přes Sýrii do Libanonu pro polovojenské parlamentní strany, stejně jako pro šíitské milice Hizballáhu, který je jedním z největších oponentů Izraele v regionu.“
Jiní analytici také poukazují na to, že existují další motivy, jako například oslabení pozice Ruska na Středním východě, která je z velké části založena na dobrých vztazích se Sýrií a Íránem.
„Je to pokus Američanů a Izraelců, podporovaných Turky, svrhnout režim v Damašku,“ uvádí Murray.
Turecku jde také o umožnění stavby ropovodu pro přepravu ropy z Kataru a Izraele do Turecka přes Sýrii, o což Asadův režim neměl zájem, protože místo toho preferoval úzké vztahy s Íránem.
Tomu, že Západ bude zřejmě i nadále podporovat džihádisty, kteří nyní převzali v části Sýrie moc, nasvědčuje i fakt, že Velká Británie uvažuje o tom, že islámskou bojůvku Haját Tahrír aš-Šám (HTS), jejíž členové se převážně rekrutují z ISIS a Al Kájdy, vyškrtne ze seznamu teroristických skupin.
A podle vyjádření to vypadá, že totéž učiní také USA a EU, tedy celý kolektivní Západ.
Pat McFadden, šéf britských vládních úřadů, oznámil, že vláda přezkoumá současný status Hayat Tahrir al-Sham jako teroristické skupiny. McFadden také potvrzuje informace v rozhovoru pro Sky News.
„Ano, uděláme to a zvážíme to. Myslím, že to bude částečně záviset na tom, jak se skupina bude chovat v budoucnu. Ale myslím si, že země po celém světě, které tuto skupinu zakázaly, nejen Velká Británie, ale také USA a evropské země, to nyní pravděpodobně přehodnotí a uvidí, co se stane v budoucnu.
Ale během víkendu jsme neučinili žádné rozhodnutí.
John Sawers, bývalý šéf zpravodajské služby MI6, se domnívá, že Spojené království by mělo zákaz HTS přehodnotit. On sám zdůrazňuje argument, že by bylo nerozumné, kdyby Spojené království nemohlo jednat s novým syrským vedením kvůli 12 let starému zákazu.
„Bylo by to vlastně docela směšné, kdybychom nemohli mít nějaký druh kontaktu s novým vedením v Sýrii kvůli zákazu, který byl zaveden před 12 lety,“ řekl.
Sawers sám věří, že vůdce HTS, Abu Mohammad al-Jolani, vyvinul v posledních letech velké úsilí, aby se distancoval od teroristických skupin. Poté, co HTS uspěla ve svržení vlády v Sýrii, šéf britské rozvědky vysvětlil, že on osobně nyní vidí HTS spíše jako „osvobozenecké hnutí“ než jako teroristickou organizaci.
„Akce, které jsme viděli v posledních dvou týdnech od Haját Tahrír aš-Šám, byly těmi, které by provedlo osvobozenecké hnutí, nikoli teroristická organizace,“ dodal.
To, co tvrdí, je samozřejmě v rozporu s aktuálním děním, kdy jsou prováděny razie v domovech bezvěrců, křesťané jsou týráni a zabíjeni a ženy jsou nabádány, aby chodily zahalené.
Stejně tak není pravda, že skupina HTS nepodporuje útoky v Evropě. Naopak, byl to právě jejich člen, kdo ve Francii před pár lety uřízl hlavu učiteli. Tato bojůvka pak jeho čin nepokrytě oslavovala.
Podle zprávy měl navíc útočník aktivní kontakty na tyto džihádisty přímo v Sýrii v oblasti okupované Tureckem a vše nasvědčuje tomu, že právě od nich přišlo schválení popravy učitele…
Zpracoval: Slovanka/Necenzurovaná Pravda
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi