Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
EU: Na Ukrajine včera došlo k jednému z najväčších delostreleckých a leteckých útokov ruskej armády na pozície ukrajinských vojsk a na energetické a infraštruktúrne objekty v rôznych regiónoch, keď ruské jednotky podnikli 85 raketových, 35 leteckých a 63 útokov reaktívnymi systémami salvovej paľby. Ukrajinská armáda, podľa správ svojho Generálneho štábu, odrážala útoky v okolí Steľmachovky a Belogorovky v Luhanskej oblasti a v okolí Soledaru, Ivanovského, Kleščejevky, Kamenky, Avdejevky, Veselého, Voďaného, Krasnogorovky a Marjinky v Doneckej oblasti.
Ukrajinské média citovali správy agentúry Bloomberg, ktorá s odvolaním sa na zdroje v Bielom dome oznámila, že Spojené štáty môžu v rámci nového balíka vojenskej pomoci dodať bojové vozidlá Bradley na Ukrajinu. „Zatiaľ nie je známe, kedy bude prijaté konečné rozhodnutie. Biely dom uviedol, že je neustále v kontakte s Ukrajinou, pokiaľ ide o schopnosti, ktoré potrebuje na sebaobranu. Nie je však čo oznamovať alebo avizovať niečo nové. Je známe, že bojové vozidlá pechoty Bradley boli zaradené do výzbroje americkej armády v roku 1981. Zabezpečuje prepravu motorizovaných peších jednotiek na bojisko, vedenie boja z vozidla a ich palebnú podporu,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.
Niektorí z nich upozornili na to, že správy o veľmi úspešnej činnosti ukrajinskej protivzdušnej obrany sú prehnané. Často síce zostreľuje vzdušné ciele, ale ako podotkli vojenskí analytici, tie ciele sú veľmi odlišné a mnohé z nich Rusi „úmyselne podsúvajú.“ V čom je fígeľ? Analytici poukázali na to, že v ostatnom čase ruská armáda uskutočňuje veľmi efektívne ostreľovanie pozícií ukrajinských jednotiek a energetických objektov. Mnohé z nich ukrajinská protivzdušná obrana nedokáže odraziť, pretože Rusi používajú veľmi prefíkanú taktiku. Dokážu oklamať „oponentov.“
Najskôr sa do zóny zamýšľaného útoku posielajú falošné vzdušné ciele, rakety – návnady, ktoré simulujú efektívnu oblasť rozptylu skutočných cieľov s veľkými rozmermi. Pomáhajú odhaliť miesto, kde sa v súčasnosti nachádzajú systémy protivzdušnej obrany, a následne proti nim používajú riadené strely. Ukrajinskí analytici podotkli, že ruská armáda začala hromadne používať drony kamikadze, ktoré posiela vpred a rozptyľuje s ich pomocou protivzdušnú obranu. Jednoducho pripravuje svojráznu „pascu“.
V následku toho sa ukrajinská protivzdušná obrana chytá do pasce a míňa rakety na porazenie relatívne lacnej vojenskej techniky, ktorá slúži iba na odvádzanie pozornosti, ale nie na útok. Hneď na to však útočné rakety zasahujú systémy ukrajinskej protivzdušnej obrany, ktoré seba odhalili, prezradili, a takýmto spôsobom ruská armáda efektívne bojuje proti ukrajinským ozbrojeným silám. Analytici podčiarkli, že takáto nová taktika zapríčinila to, že štyri protilietadlové divízie ukrajinskej protivzdušnej obrany boli nedávno vyradené z činnosti.
Predpoludním ukrajinskí novinári citovali šéfa NATO, ktorý zopakoval falošnú mantru o tom, že dodávky západných zbraní na Ukrajinu priblížia koniec konfliktu s Ruskom. „Toto je názor generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga. „Môže to znieť ako paradox, ale vojenská podpora Ukrajiny je najkratšou cestou k mieru,“ povedal Stoltenberg v rozhovore pre tlačovú agentúru DPA. Podľa jeho názoru, by dodávka západných zbraní do Kyjeva mala Rusku ukázať, že počas špeciálnej operácie nebude schopné dosiahnuť svoje ciele,“ citovali ukrajinskí novinári šéfa NATO.
Uviedli aj výroky generála v zálohe Wesleyho Clarka, bývalého vrchného veliteľa Spoločných ozbrojených síl NATO v Európe, ktorý na online konferencii USA-Ukrajina podotkol, že prístup Bieleho domu ku konfliktu povedie k postupnému vykrvácaniu Ukrajiny. „Podľa neho, Ukrajina v súčasnosti trpí vážnymi stratami. Najmä sa krajina zbavuje najdôležitejšej infraštruktúry. „Ukrajinci sa zbavujú priemyselného potenciálu a energetiky, ako aj finančnej základne štátu. Na druhej strane, k tomu prispievame,“ zdôraznil Clark. Vysvetlil, že záujmy Kyjeva a Washingtonu sa nezhodujú, pretože Ukrajina chce obnoviť svoje územia a Amerika sa chce vyhnúť konfliktu medzi NATO a Ruskou federáciou,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.
Oznámili, že americký prezident Joe Biden podpísal návrh zákona o vládnom financovaní, ktorý zahŕňa zvýšený objem pomoci Ukrajine. „Návrh zákona predpokladá štátne financovanie za 1,7 bilióna dolárov, vrátane dodatočnej pomoci Ukrajine za 47 miliárd dolárov. Zatiaľ čo predtým bola plánovaná suma o 2 miliardy menej – 44,9 miliardy,“ pripomenuli ukrajinskí vojenskí analytici.
Citovali aj dosť čudné správy ukrajinského vojenského velenia. „Rusko má, podľa Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny, schopnosť vrhnúť na Kyjev až 30 tisíc vojakov, a to aj pri zohľadnení zapojenia kontingentu ozbrojených síl Bieloruska. Toto číslo je výrazne nižšie ako ofenzívna skupina zapojená vo februári (vtedy tam bolo 45,5 tisíc ľudí). „Dokonca aj v prípade zapojenia všetkých bojových bieloruských vojsk – pozemných vojsk a síl špeciálneho určenia – celkové zoskupenie bude asi 30 tisíc. To je stále menej ako skupina, ktorá sa zúčastnila invázie v plnom rozsahu,“ uviedol na brífingu zástupca vedúceho Hlavného operačného riaditeľstva Generálneho štábu Alexej Gromov,“ citovali ho ukrajinskí novinári. Ako aj on, tak aj novinári zabudli však vysvetliť, prečo by ruská armáda útočila na Kyjev a dupľom – prečo by zapájala do toho ešte aj bieloruskú armádu…
Ukrajinské média tiež informovali o tom, že ruská Federálna služba bezpečnosti (FSB) oznámila zadržanie občana Ukrajiny, ktorý mal v úmysle vykonať teroristický útok na juhu krajiny na základe pokynov ukrajinských špeciálnych služieb. „Toto vyhlásili v tlačovom stredisku FSB. Ukrajinský agent bol údajne zadržaný v Severno-kaukazskom federálnom okruhu. FSB uviedla, že muž pricestoval na územie Ruska cez pracovný migračný kanál a následne sa pripravoval na teroristický útok. Je potrebné poznamenať, že zadržaný bol údajne „zástancom ukrajinského nacionalizmu.“ FSB nešpecifikovala, za akých podmienok bol Ukrajinec zadržaný,“ uviedli ukrajinskí novinári.
Informovali, že Ruská federácia znížila počet lietadiel z 26 na 11 po útokoch na letisku v meste Engels. Citovali The Drive, ktorý uvádza satelitné snímky. „Po útokoch dronov 26. a 29. decembra nebolo zaznamenané žiadne poškodenie. Základňa strategických bombardérov v Engelse, Saratovská oblasť, bola napadnutá trikrát. 29. decembra Ruská federácia uviedla, že protivzdušná obrana zostrelila dron, ako sa uvádza, z Ukrajiny,“ informovali ukrajinskí novinári.
Citovali aj Kyjevskú mestskú vojenskú správu, ktorá zhrnula výsledky tohto roka v Kyjeve. „Kľúčové údaje: 120 obyvateľov Kyjeva bolo zabitých v dôsledku ostreľovania, medzi nimi 5 detí, 495 ľudí bolo zranených, z toho 30 detí; viac ako 600 budov bolo poškodených; mesto prežilo 52 leteckých útokov; v priebehu roka zaznelo 638 sirén leteckých poplachov s celkovým trvaním 693 hodín 49 minút, to znamená takmer 29 dní,“ podčiarkli novinári.
Zverejnili aj blahoželania priateľov spoza oceánu. „Americká veľvyslankyňa na Ukrajine Bridget Brinková zablahoželala Ukrajincom k nadchádzajúcemu novému roku. „Duch Ukrajiny naďalej inšpiruje svet v našom spoločnom úsilí o lepšiu budúcnosť,“ uviedla vo videu. S tým „duchom Ukrajiny“ a „lepšou budúcnosťou“ určite mala na mysli banderovské fašistické heslo „Sláva Ukrajine“, ospevovanie banderovcov a neonacistov, potláčanie národnostných menšín, cirkvi, základných ľudských práv a slobôd, osemročné vraždenie na Donbase v r. 2014 – 2022, fakľové pochody a iné atribúty „lepšej budúcnosti“ na Ukrajine, ktorú podľa všetkého vo Washingtone doprajú aj pre celú Európu…
Večer vybuchla menšia „bomba“. Ukrajinskí novinári citovali bývalého prezidenta Francúzska, ktorý potvrdil slova Merkelovej, že Minské dohody boli iba falošnou hrou transatlantického Západu, ktorý tak ako aj Ukrajina, nemienil dodržiavať sľuby na tomto „zdrap epapiera“ a Minské dohody uzatvorili iba preto, aby mal Kyjev čas na vyzbrojenie a posilnenie ukrajinskej armády. Skrátka, ani Západ, ani Ukrajina Minské dohody nemienili dodržiavať.
„Bývalý francúzsky prezident Francois Hollande potvrdil slová bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, že Minské dohody boli potrebné iba na to, aby Kyjev mal čas na posilnenie a zabezpečil prípravu ukrajinskej armády na nový konflikt. „Áno, Angela Merkelová mala v tomto pravdu. Od roku 2014 Ukrajina posilnila svoj vojenský potenciál, stala sa úplne inou, ako v roku 2014. Stala sa lepšie vycvičená a vybavená. Zásluhou Minských dohôd je, že poskytli ukrajinskej armáde takúto príležitosť,“ uviedol Hollande v rozhovore pre Kyiv Post. Hollande bol priamo zapojený do procedúry urovnania konfliktu na Donbase a uzatvorenia Minských dohôd z rokov 2014-2015,“ pripomenuli ukrajinskí politológovia. Nuž, pravda vždy, skôr či neskôr, vypláva na povrch…
AUTOR: Eugen Rusnák
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi