Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Prečo je veľa moderných potravín nižšej kvality? Prečo je zdravotné utrpenie a drobní farmári, ktorí živia väčšinu sveta, nútení opustiť poľnohospodárstvo?
Hlavne kvôli zmýšľaniu ľudí ako Larry Fink z BlackRock – najväčšej spoločnosti na správu aktív na svete – a ekonomickému systému, z ktorého profitujú a podporujú ho.
V roku 2011 Fink uviedol, že investície do poľnohospodárstva a vody budú v nasledujúcich 10 rokoch najlepšie fungovať.
Fink povedal : „Choďte do poľnohospodárstva a vody a choďte na pláž.“
Nie je prekvapením, že len o tri roky neskôr, v roku 2014, Oaklandský inštitút zistil, že inštitucionálni investori, vrátane hedžových fondov, private equity a penzijných fondov, zarábajú na globálnej poľnohospodárskej pôde ako na novej a veľmi žiadanej triede aktív.
Fondy majú tendenciu investovať na obdobie 10-15 rokov, čo má za následok dobré výnosy pre investorov, ale často spôsobuje dlhodobú environmentálnu a sociálnu devastáciu. Podkopávajú miestnu a regionálnu potravinovú bezpečnosť prostredníctvom skupovania pôdy a upevňovania priemyselného modelu poľnohospodárstva orientovaného na vývoz.
V septembri 2020 Grain.org ukázal, že súkromné kapitálové fondy – fondy peňazí, ktoré využívajú penzijné fondy, štátne investičné fondy, nadačné fondy a investície od vlád, bánk, poisťovacích spoločností a jednotlivcov s vysokým čistým majetkom – boli vstrekované do poľnohospodárskeho sektora v celom sektore. svet.
Tieto peniaze sa použili na lacný prenájom alebo nákup fariem a ich agregáciu do veľkých koncernov s obilninami a sójou amerického typu. Offshore daňové raje a Európska banka pre obnovu a rozvoj sa zamerali najmä na Ukrajinu.
Západný agrobiznis túžil po ukrajinskom poľnohospodárskom sektore už nejaký čas. Táto krajina obsahuje jednu tretinu všetkej ornej pôdy v Európe. V článku Oriental Review z roku 2015 sa uvádza, že od polovice 90. rokov ukrajinskí Američania na čele americko-ukrajinskej obchodnej rady pomáhali pri podpore zahraničnej kontroly ukrajinského poľnohospodárstva.
V novembri 2013 Ukrajinská agrárna konfederácia navrhla zákonný dodatok, ktorý by bol v prospech globálnych agropodnikateľov tým, že by umožnil široké používanie geneticky modifikovaných semien.
V júni 2020 MMF schválil 18-mesačný pôžičkový program s Ukrajinou vo výške 5 miliárd USD.
Ešte pred konfliktom Svetová banka začlenila opatrenia týkajúce sa predaja verejnej poľnohospodárskej pôdy ako podmienky v pôžičke na rozvojovú politiku vo výške 350 miliónov dolárov (ďalej len „balíček pomoci pre COVID“) Ukrajine. To zahŕňalo požadované „predbežné opatrenie“ na „umožnenie predaja poľnohospodárskej pôdy a využitia pôdy ako záruky“.
Je zaujímavé poznamenať, že Larry Fink a BlackRock majú „koordinovať“ investície do „obnovy“ Ukrajiny.
Oficiálne vyhlásenie vydané koncom decembra 2022 uviedlo, že dohoda s BlackRock by:
„… v blízkej dobe sa zamerajte na koordináciu úsilia všetkých potenciálnych investorov a účastníkov obnovy našej krajiny, smerovanie investícií do najdôležitejších a najvplyvnejších sektorov ukrajinského hospodárstva.
S viac ako 813,5 miliardami dolárov investovanými do spoločností na výrobu zbraní je BlackRock vo výhodnej situácii – profituje z ničenia aj rekonštrukcie.
BlackRock je verejne vlastnený investičný manažér, ktorý primárne poskytuje svoje služby inštitucionálnym, sprostredkovateľským a individuálnym investorom. Firma existuje, aby svoje aktíva využívala, aby zarobila peniaze pre svojich klientov. A na zabezpečenie tohto cieľa musí zabezpečiť fungovanie finančného systému. A presne toto robí.
V roku 2010 webová stránka farmlandgrab.org uviedla, že globálny poľnohospodársky fond BlackRock sa zameria (investuje do) spoločností zaoberajúcich sa chemickými výrobkami, zariadeniami a infraštruktúrou súvisiacimi s poľnohospodárstvom, ako aj mäkkými komoditami a potravinami, biopalivá, lesníctvo, poľnohospodárske vedy a orná pôda. pôda.
Podľa výskumu Global Witness odvtedy nepriamo profituje z porušovania ľudských práv a životného prostredia prostredníctvom investícií do bánk, ktoré sú notoricky známe financovaním škodlivých firiem na výrobu palmového oleja (pozri článok Skutočná cena palmového oleja , 2021).
Výmenný fond (ETF) spoločnosti Blackrock Global Consumer Staples, ktorý bol spustený v roku 2006 a podľa článku Vzostup finančných investícií a spoločného vlastníctva v globálnych agropotravinárskych firmách (Review of International Political Economy, 2019), má:
„Spravuje aktíva v hodnote 560 miliónov USD, vlastní podiely v niekoľkých najväčších svetových potravinárskych spoločnostiach, pričom agropotravinárske akcie tvoria približne 75 % fondu. Nestlé je najväčším holdingom fondov a medzi ďalšie agropotravinárske firmy, ktoré fond tvoria, patria Coca-Cola, PepsiCo, Walmart, Anheuser Busch InBev, Mondelez, Danone a Kraft Heinz.
V článku sa tiež uvádza, že iShares Core S&P 500 Index ETF spoločnosti BlackRock má v správe aktíva v hodnote 150 miliárd dolárov. Väčšina z popredných verejne obchodovaných potravinárskych a poľnohospodárskych firiem je súčasťou indexu S&P 500 a BlackRock v týchto firmách vlastní významné podiely.
Autorka článku, profesorka Jennifer Clapp, tiež poznamenáva, že COW Global Agriculture ETF spoločnosti BlackRock má aktíva 231 miliónov dolárov a zameriava sa na firmy, ktoré poskytujú vstupy (semená, chemikálie a hnojivá) a poľnohospodárske zariadenia a poľnohospodárske obchodné spoločnosti. Medzi jej top holdingy patria Deere & Co, Bunge, ADM a Tyson. Vyplýva to z vlastných údajov BlackRock z roku 2018.
Jennifer Clapp hovorí:
Spoločne giganti v oblasti správy aktív – BlackRock, Vanguard, State Street, Fidelity a Capital Group – vlastnia významné podiely firiem, ktoré dominujú v rôznych bodoch agropotravinárskych dodávateľských reťazcov. Keď to zvážime spolu, týchto päť spoločností spravujúcich aktíva vlastní približne 10 % až 30 % akcií popredných firiem v agropotravinárskom sektore
BlackRock a spol. sú silne zainteresovaní investovaním do úspechu prevládajúceho globalizovaného systému výživy a poľnohospodárstva.
Profitujú z inherentne predátorského systému, ktorý – so zameraním sa len na agropotravinársky sektor – bol okrem iného zodpovedný za vytlačenie pôvodných výrobných systémov, zbedačenie mnohých farmárov na celom svete, zničenie vidieckych komunít a kultúr, chudobných kvalitné potraviny a choroby, menej rôznorodá strava, ekologická deštrukcia a proletarizácia nezávislých výrobcov.
Vzhľadom na svoju veľkosť, podľa novinára Ernsta Wolffa , BlackRock a jeho náprotivok Vanguard vykonávajú kontrolu nad vládami a dôležitými inštitúciami, ako sú Európska centrálna banka (ECB) a Federálny rezervný systém USA. BlackRock a Vanguard majú viac finančných aktív ako ECB a Fed dohromady.
BlackRock v súčasnosti spravuje aktíva v hodnote 10 biliónov dolárov a na zdôraznenie vplyvu firmy je Fink sám miliardár, ktorý sedí v predstavenstve Svetového ekonomického fóra a mocnej a veľmi vplyvnej Rady pre zahraničné vzťahy, často označovanej ako tieňová vláda USA – skutočná moc za trónom.
Výskumník William Engdahl hovorí , že od roku 1988 sa spoločnosť dostala do pozície de facto kontrolovať Federálny rezervný systém, väčšinu megabánk na Wall Street, vrátane Goldman Sachs, Davos World Economic Forum Great Reset a teraz Bidenovu administratívu.
Engdahl opisuje, ako bývalí špičkoví ľudia v BlackRock sú teraz na kľúčových vládnych pozíciách, riadia hospodársku politiku pre Bidenovu administratívu a že firma riadi „veľký reset“ a globálnu „zelenú“ agendu.
Fink nedávno chválil budúcnosť potravín a „kódovaných“ semien, ktoré by produkovali vlastné hnojivo. Hovorí, že je to „úžasná technológia“. Táto technológia je vzdialená roky a či dokáže splniť to, čo hovorí, je iná vec.
Čo sa týka geneticky modifikovaných organizmov v poľnohospodárstve, pôjde skôr o skvelú investičnú príležitosť, ktorá je na rovnakej úrovni: neschopnosť splniť svoje nafúknuté falošné sľuby. A aj keď sa to nakoniec podarí, pravdepodobne sa objaví celý rad „skrytých nákladov“ (zdravotných, sociálnych, ekologických atď.).
A to nie sú plané špekulácie. Nemusíme hľadať nič iné ako predchádzajúce „zásahy“ v potravinárstve/farmárstve pod zámienkou technológií zelenej revolúcie, ktoré prispeli len málo, ak vôbec, k zvýšeniu celkovej produkcie potravín ( aspoň v Indii ), no priniesli so sebou obrovské ekologické, environmentálne a sociálne náklady. nepriaznivé vplyvy na ľudské zdravie, na ktoré upozornili mnohí výskumníci a spisovatelia, v neposlednom rade v otvorenom liste Bhaskar Save indickým predstaviteľom a v práci Vandana Shiva .
Zelená revolúcia však zakotvila semená a agrochemických gigantov v globálnom poľnohospodárstve a zabezpečila, že farmári sa stali závislými od svojich vlastných vstupov a globálnych dodávateľských reťazcov. Koniec koncov, zachytávanie hodnoty bolo kľúčovým cieľom projektu.
Prečo by sa však Fink mal starať o tieto „skryté náklady“, v neposlednom rade o vplyvy na zdravie?
No, vlastne, pravdepodobne áno – s pohľadom na investície do „zdravotníctva“ a Big Pharma. Investície BlackRock podporujú a profitujú z priemyselného poľnohospodárstva, ako aj zo skrytých nákladov.
Zlé zdravie je dobré pre podnikanie (pozrite si napríklad na webovej stránke BlackRock BlackRock informácie o investičných príležitostiach v oblasti zdravotnej starostlivosti počas COVID-19 ). Prejdite si webovú stránku BlackRock a čoskoro bude jasné, že sektor zdravotníctva považuje za silnú dlhodobú stávku.
A z dobrého dôvodu. Napríklad zvýšená konzumácia ultraspracovaných potravín (UPF) bola spojená s viac ako 10 % všetkých predčasných úmrtí v Brazílii v roku 2019 podľa nedávnej recenzovanej štúdie v American Journal of Preventive Medicine.
Zistenia sú významné nielen pre Brazíliu, ale ešte viac pre krajiny s vysokými príjmami, ako sú USA, Kanada, Spojené kráľovstvo a Austrália, kde UPF predstavujú viac ako polovicu celkového kalorického príjmu. Brazílčania spotrebujú oveľa menej týchto produktov ako krajiny s vysokými príjmami. To znamená, že odhadovaný vplyv by bol ešte vyšší v bohatších krajinách.
V dôsledku vplyvu spoločností na obchodné dohody, vlády a WTO, nadnárodné spoločnosti zaoberajúce sa maloobchodným predajom potravín a potravinárskymi spoločnosťami naďalej kolonizujú trhy po celom svete a tlačia UPF.
V Mexiku globálne agropotravinárske spoločnosti prevzali distribučné kanály potravín a nahradili miestne potraviny lacnými spracovanými výrobkami. V Európe má viac ako polovica obyvateľov Európskej únie nadváhu alebo obezitu, pričom chudobní ľudia sú odkázaní najmä na vysokokalorické potraviny s nízkou kvalitou živín.
Larry Fink je dobrý v tom, čo robí – zabezpečuje návratnosť aktív, ktoré vlastní jeho spoločnosť. Musí pokračovať v expanzii alebo vytváraní nových trhov, aby zabezpečil akumuláciu kapitálu na vyrovnanie tendencie poklesu všeobecnej miery zisku. Potrebuje akumulovať kapitál (bohatstvo), aby ho mohol reinvestovať a dosahovať ďalšie zisky.
Keď sa kapitál snaží dosiahnuť dostatočný zisk, produktívne bohatstvo (kapitál) sa hromadí, znehodnocuje a systém sa dostáva do krízy. Aby sa zabránilo kríze, kapitalizmus vyžaduje neustály rast, rozširujúce sa trhy a dostatočný dopyt.
A to znamená položiť politické a legislatívne základy, ktoré to umožnia. Napríklad v Indii by teraz zrušené tri zákony o farmách z roku 2020 poskytli obrovské investičné príležitosti pre firmy ako BlackRock. Tieto tri zákony – okrem iného imperializmus – predstavovali kapituláciu pred potrebami zahraničných agrobiznisov a správcov aktív, ktorí požadujú prístup k indickej poľnohospodárskej pôde.
Zákony by odzneli ako neoliberálny umieračik pre potravinovú suverenitu Indie, ohrozili by jej potravinovú bezpečnosť a zničili desiatky miliónov živobytia. Ale to, čo je dôležité pre globálne poľnohospodárske a investičné firmy, je uľahčenie zisku a maximalizácia návratnosti investícií.
To bola kľúčová hybná sila moderného potravinového systému, ktorý vo svete nadbytku potravín vidí podvýživu okolo miliardy ľudí. Nie je to náhoda, ale zámer – vlastný systému, ktorý uprednostňuje firemný zisk pred ľudskou potrebou.
Moderný agrotechnický/agropodnikateľský sektor používa predstavy o ňom a jeho produktoch, ktoré sú nevyhnutné na „kŕmenie sveta“ využívaním „úžasnej technológie“ v snahe nájsť legitimitu.
Realita je však vo svojej podstate nespravodlivý globalizovaný potravinový systém, farmári vytlačení z farmárčenia alebo uväznení na bežiacich pásoch s patentovanými produktmi pracujúcimi pre korporátne dodávateľské reťazce a verejnosť kŕmenú GMO, viac ultraspracovanými výrobkami a laboratórne vyrobenými potravinami.
Systém, ktorý uľahčuje „ísť dlho a ísť na pláž“ dobre slúži záujmom elity. Pre obrovské časti ľudstva sa však s nimi každý deň vedie ekonomická vojna vďaka tvrdohlavému kameňu.
AUTOR: Colin Todhunter
ZDROJ: www.globalresearch.ca/hard-edged-rock-waging-economic-warfare-humanity/5805466
Překlad: SKS
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi