JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Čarnogurský: Vyhlásenie ústavných činiteľov (Čaputová, Matovič, Kollár) je smiešne, chceli ho od nás Američania. Traja sa rozhodli, zabudli sa opýtať piatich miliónov.

SLOVENSKO: Prezidentka republiky, predseda Národnej rady a predseda vlády podpísali 9. mája spoločné vyhlásenie o zahraničnej politike. Píše sa v ňom, že naše členstvo v Európskej únii a v NATO bolo našou slobodnou voľbou.

Budú prispievať, aby SR plnila záväzky kolektívnej obrany NATO v zmysle princípu spojeneckej solidarity. Budú podporovať, aby Vyšegrádska štvorka prispievala k spoločným riešeniam v rámci EÚ. Budú pracovať na politickom konsenze, aby nevznikli pochybnosti o našom zahranično-politickom smerovaní. Budú aktívne predchádzať šíreniu dezinformácií a propagande. Budú pracovať na tom, aby boli schválené nové strategické dokumenty SR, osobitne nová bezpečnostná a obranná stratégia.

Nuž, do Európskej únie sme naozaj chceli (bola to trochu iná Únia než teraz, ale o tom inokedy), ale do NATO sme nechceli. Do roku 2004, kedy sme do NATO vstúpili, nikdy nebol vstup do NATO otázkou vo voľbách, v prieskumoch bol súhlas s členstvom v NATO vždy hlboko pod 50 %, o vstupe nebolo referendum.

Krátko pred vstupom viedla vláda Mikuláša Dzurindu intenzívnu vládnu propagandu za vstup, spájala vstup do NATO so vstupom do EÚ. V prieskumoch stúpla podpora vstupu ledva na 50 %. Tak sme slobodne vstúpili do NATO.

V prieskumoch o zahraničnej politike doteraz opakovane viac respondentov verí, že v prípade medzinárodnej krízy nám pomôže skôr Rusko než USA. Väčšina respondentov vždy chce, aby sme boli niekde medzi Východom a Západom.

Zuzana Čaputová, Boris Kollár a Igor Matovič to nazývajú, že nebudú pochybnosti o našom zahranično-politickom smerovaní. Protiamerické demonštrácie vždy pritiahnu viac ľudí než proamerické. Budeme aktívne predchádzať šíreniu dezinformácií a propagande. SME a Denník N nazývajú Hlavné správy šíriteľom dezinformácií a ruskej propagandy. Ale oba denníky zamlčiavajú čitateľom napr. že ukrajinská verchuška objednala streľbu do demonštrantov v Kyjeve vo februári 2014. Tak čo, zavrieme SME a Denník N alebo Hlavné správy? V novej bezpečnostnej a obrannej stratégii bude Rusko označené za nášho nepriateľa? Lebo len o to ide. Budú sa na našom území stavať americké základne? Všetky vyjadrenia členov novej vlády, vrátane spoločného vyhlásenia obsahujú formulácie, ktoré to pripúšťajú. Budú síce naďalej tvrdiť, že nejde o americké základne, ale budú tam pristávať a štartovať americké bojové lietadlá, budú v blízkosti americké sklady zbraní a budú tam americkí vojaci nepodliehajúci slovenským zákonom. Za 2 % HDP budeme kupovať predražené americké zbrane?

Ale to všetko už poznáme. V oboch svetových vojnách Slováci museli najskôr bojovať na strane nášho nepriateľa, najskôr Rakúska-Uhorska potom Nemecka, pretože inak sa nedalo. Ale len čo sa dalo, prebehli na druhú stranu a bojovali na našej skutočnej strane. V 1. svetovej vojne v júli 1917 v bitke pri Zborove československí vojaci porazili nemecké a rakúsko-uhorské vojsko. V 2. svetovej vojne slovenskí a českí prebehlíci vytvorili Československý armádny zbor a bojovali proti Nemcom, na Slovensku vypuklo Povstanie. Keď Američania a NATO vyprovokujú konflikt s Ruskom a budú nútiť našich vojakov bojovať za ich záujmy, naši vojaci budú nasledovať príklad svojich dedov a pradedov.

Spoločné vyhlásenie ústavných činiteľov je v skutočnosti smiešne. Podpísali ho, pretože Američania niečo také od nás chceli a ústavní činitelia sa zatiaľ musia s Američanmi stretávať. O názoroch slovenských občanov sa presvedčíme pri najbližšom prieskume verejnej mienky o otázkach zahraničnej politiky.

JUDr. Ján Čarnogurský

Odeslat komentář