JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Cena zlata dosáhla historického maxima, ceny na burze přesáhly 1 910 dolarů za trojskou unci. Můžou za to obavy z pandemie nového koronaviru a napětí ve vztazích Spojených států a Číny

Cena zlata dosáhla v pondělí historického maxima, ceny na burze přesáhly 1 910 dolarů za trojskou unci. Můžou za to obavy z pandemie nového koronaviru a napětí ve vztazích Spojených států a Číny.

Cena zlata v pondělí vzrostla o 1,5 % na 1 928,83 dolaru za unci, americké futures na zlato vzrostly o 1,4 % na 1 924,20 dolaru.

Dolar mezitím klesl téměř na dvouleté minimum vůči hlavním světovým měnám při rostoucím napětí mezi Pekingem a Washingtonem, kde obě strany nařídily uzavření svých konzulátů v Čcheng-tu a Houstonu.

Potvrzené případy koronaviru mezitím celosvětově přesáhly 16 milionů, covid-19 má na svědomí již 648 900 úmrtí. Spojené státy přitom zůstávají zemí s největším počtem případů (přes 4,2 milionu) a nejvyšším počtem úmrtí (přes 146 000), svědčí o tom údaje Univerzity Johnse Hopkinse.

Pondělním rekordním cenám zlata předcházel nárůst z minulého týdne, kdy na burze v New Yorku (COMEX) vzácný kov podražil na 1904 dolarů za trojskou unci, čímž byl překonán rekord ze září 2011.

Dříve Světová banka zveřejnila prognózu, podle které se průměrná cena zlata v roce 2020 zvýší o 15 procent na 1,6 tisíce dolaru za unci.

Cena ropy

Situace se také vyvíjí na pozadí turbulencí souvisejících s cenou ropy, kdy hodnota ropy Brent Crude LCOc1 klesla na 42,90 dolaru za barel a futures ropy West Texas Intermediate (WTI) CLc1 začaly tento měsíc klesat na 40,36 dolaru za barel.

V dubnu členové OPEC+ uzavřeli dohodu, která stanovila snižování těžby ropy začátkem května. Došlo k tomu několik týdnů poté, co ceny paliva v USA klesly pod nulu, což vyvolalo kolaps světového trhu s ropou.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář