JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Češi mají nejraději stále Slováky, naopak sympatie k Britům poklesly

ČESKO: Sympatie Čechů k ostatním zemím rostou. Vychází to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Akademie věd. Od roku 2017 se změnilo hodnocení k lepšímu u většiny zahrnutých zemí, naopak zhoršilo se jen u Velké Británie, která příští rok opustí Evropskou unii.

Nejraději mají oslovení Češi už tradičně Slovensko. Sympatie k zemi vyjádřilo 86 procent respondentů. Druhé bylo Rakousko, pozitivně ho vnímá 74 procent lidí. Kladný názor jednoznačně převažuje ještě u Švédska, Itálie, Francie a Velké Británie.

U poslední jmenované země však sympatie dlouhodobě klesají. Od začátku roku 2015 spadl podíl sympatizantů ze 79 na 63 procent. Od posledního měření v roce 2017 si země pohoršila o tři procentní body a byla tak jediná, jejíž preference šly dolů.

Nadpoloviční podíl sympatií zaznamenalo kromě dříve jmenovaných ještě Řecko a Maďarsko, Polsko či Japonsko. Převažující podíl sympatií nad antipatiemi pak respondenti vyjádřili ještě USA, Německu a Litvě, u zbytku zemí převážil negativní názor.

„V případě Ukrajiny, Indie, Izraele a Ruska se podíl sympatizujících pohyboval okolo jedné pětiny a podíl nesympatizujících okolo dvou pětin,“ uvedlo CVVM.

Téměř polovina lidí hodnotila negativně Turecko a Čínu, nadpoloviční většina pak Palestinu. Na konci žebříčku se umístily muslimské země, konkrétně Sýrie, Irák, Afghánistán a Írán.

Oproti minulému průzkumu si v očích Čechů nejvíce polepšilo Řecko, a to o 15 procentních bodů a Maďarsko o 13 procentních bodů.

Co se týče demografických rozdílů, nadprůměrné sympatie Rusku vyjadřovali lidé starší 60 let, lidé do 29 let zase USA, Indii a Turecku. Podle politické orientace mají lidé inklinující k pravici raději Velkou Británii, USA a Německo, z opačného konce zase Rusko a Čínu.

Průzkum se uskutečnil na začátku listopadu a odpovídalo v něm 1 015 obyvatel starších 15 let.

Podíl sympatií vyjádřených respondenty (v %)
Říjen 2017 Listopad 2019
Slovensko 83 86
Rakousko 66 74
Švédsko 68 68
Itálie 58 68
Francie 59 65
Velká Británie 66 63
Řecko 43 58
Maďarsko 45 58
Japonsko 50 53

 

 

Odeslat komentář