JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Česká vláda rekordně zvýšila zadlužení českých občanů až na 2 500 000 000 000 (2,5 bilionu) korun! Meziročně dluh narostl o 6 procent. ČR potřebuje seriózní schopnou vládu která nebude zemi zadlužovat ale dokáže začít splácet tyto horentní dluhy

ČESKO: Dluh obyvatel Česka na konci 2. čtvrtletí poprvé v historii překročil hranici 2,5 bilionu korun. Jeho výše byla o 143 miliard vyšší než o rok dříve. To představuje meziroční nárůst o 6 procent. Za růstem celkového dluhu stojí především úvěry na bydlení.

Údaje zveřejnil Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.

Objem dluhu z úvěrů na bydlení se meziročně zvýšil o 133 miliard korun a poprvé překročil 2 biliony korun.

Na konci 2. čtvrtletí mělo hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření 1 105 899 lidí. Počet lidí s úvěrem na bydlení se tak už šesté čtvrtletí v řadě snížil. Mezičtvrtletně se snížil o více než tisíc lidí a meziročně o více než 8 tisíc lidí.

Meziroční pokles zaznamenala většina krajů. Nejrychleji se počet klientů s tímto typem úvěru snížil na Vysočině a ve Zlínském kraji.

Mezi kraje, ve kterých se počet klientů naopak meziročně zvýšil, patří Středočeský kraj, Praha a Plzeňský kraj.

Zatímco počet lidí s úvěrem na bydlení se snižuje, celkový objem dluhu z těchto úvěrů roste. Na konci 2. čtvrtletí se meziročně zvýšil ve všech krajích, nejrychleji v Plzeňském kraji a na Vysočině, a to o 8 procent.

Objem nespláceného dluhu dosahoval výše 30,7 miliardy korun, meziročně se tak snížil o 611 milionů.

„Za poklesem nespláceného dluhu stojí především stále dobrá platební morálka u úvěrů na bydlení. Ohrožený dlouhodobý dluh se meziročně snížil o 688 milionů na 8,6 miliardy korun,“ uvedl Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

„Objem nespláceného dluhu z úvěrů na spotřebu se naopak poprvé po mnoha letech meziročně zvýšil o 57 milionů a dosahoval 22,1 miliardy korun, a to i v situaci, kdy počet lidí, kteří tento dluh nesplácejí, stále klesá,“ doplnil.

Na konci 2. čtvrtletí nesplácelo v České republice úvěry na spotřebu 191 tisíc lidí, o 11 procent méně než o rok dříve.

Počet lidí nesplácejících úvěry na spotřebu byl nejnižší za posledních 6 let. Úvěry na bydlení nesplácelo 17 807 lidí, což je o 764 (4 procenta) méně než o rok dříve.

Nebankovní registr klientských informací dlouhodobě eviduje kromě závazků obyvatel také dluh obchodních společností u členů registru. Ten na konci 2. čtvrtletí dosáhl částky 182 miliard korun a meziročně tak vzrostl o 19 miliard korun, tedy o 12 procent.

Průměrná výše dluhu na jednu společnost dosahovala 2,4 milionu korun. Určitou formu dluhu mělo u nebankovních finančních institucí 77 215 společností.

Svůj dluh nesplácelo 2 762 společností, o 110 více než o rok dříve. Nejlépe splácely své dluhy společnosti z Plzeňského kraje, nejhůře splácely společnosti z Prahy.

Odeslat komentář