Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním pololetí dosáhl 1,6 miliardy korun. Meziročně je to pokles o 89 %. Podle prohlášení firmy za to může především zhoršení tržních podmínek pro uhelnou energetiku. Je to přímý důsledek zvýšení klimatických cílů Evropské unie.
Znatelné dopady klimatické politiky EU na sobě již cítí český energetický gigant. Čistý zisk skupiny ČEZ za první pololetí klesl o 13,1 miliard korun a dosáhl výše 1,6 miliard korun. Jedná se tak až o 89% propad.
„Čistý zisk negativně ovlivnilo zhoršení střednědobých tržních podmínek pro uhelnou energetiku v návaznosti na zvýšení klimatických cílů na úrovni EU a také doporučení Uhelné komise ČR ukončit spalování uhlí nejpozději do roku 2038,“ stojí v prohlášení ČEZu.
V souvislosti s nižší očekávanou poptávkou po uhlí a dřívějšímu ukončení jeho těžby skupina ČEZ tak vytvořila opravnou položku k dlouhodobému majetku ve výši 8,7 miliardy korun. Hodnota majetku Severočeských dolů byla před opravnou položkou zhruba 13 až 14 miliard korun. ČEZ očekává její relativně velký pokles.
Finanční ředitel ČEZu Martin Novák očekává, že Severočeské doly přestanou těžit hnědé uhlí nejpozději do roku 2038 místo dříve plánovaného roku 2050. Nevyloučil ani dřívější termín.
„Kromě data dřívějšího očekávaného konce těžby uhlí je nejvýznamnější faktor, který vedl k opravné položce, fakt, že ve střednědobém horizontu se obchoduje cena elektřiny téměř na úrovni ceny emisní povolenky. To znamená, že účetní obraz k dnešnímu dni indikuje, že bude daleko menší objem uhlí odebírán pánevními zdroji i během následujících deseti let,“ cituje šéfa controllingu skupiny ČEZ Jana Klause Česká televize.
Každopádně skupina ČEZ pokračuje se snižováním emisí při výrobě energie. V prvním pololetí meziročně vzrostla o 9 % výroba energie z obnovitelných zdrojů a o 4 % z jaderných zdrojů. Naopak výroba z uhelných zdrojů meziročně klesla o 23 %. Jedná se především o důsledek prodeje elektrárny Počerady a odstavení elektrárny Prunéřov I. Celkově uhelná výroba ČEZu klesla pod 30 %.
„Pokračujeme v naplňování naší akcelerované strategie Čistá Energie Zítřka zaměřené na růst podílu bezemisních zdrojů a na Českou republiku a střední Evropu. Emisní intenzita CO2 Skupiny ČEZ při výrobě elektřiny poklesla v prvním pololetí meziročně o 19 procent a dokončili jsme prodej bulharských aktiv za 8,6 miliardy korun,“ uvedl generální ředitel ČEZu Daniel Beneš.
Připomeňme, že v souladu s plánem EU na energetickou transformaci blok 27 členských zemí má být k roku 2050 klimaticky neutrální. To vyžaduje výrazné snížení emisí skleníkových plynů. Do roku 2030 má být dosaženo snížení emisí alespoň o 55 %. V této souvislosti Evropská komise připravila revizi stávající legislativy v oblasti klimatu, energetiky a dopravy, takzvaný balíček Fit for 55. Balíček ještě musí schválit Rada EU a Evropský parlament.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi