JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Česko prohrálo další arbitráž s Diag Human, rozhodl belgický soud!

ČESKO: Česko prohrálo další arbitráž s Diag Human, rozhodl belgický soud! Stát bude muset firmě zaplatit 14,5 miliardy korun za zmařený obchod s krevní plazmou z počátku 90. let! V kauze je namočen i Miroslav Kalousek, který v arbitráži podporoval svého známého Josefa Šťávu, jednatele a šéfa Diag Human! Bude se na Letné konat další demonstrace Milionu chvilek, aby Miroslav Kalousek odešel z politiky, jinak hnědé košile poběží na Hlavní nádraží v Praze a budou znovu diskutovat s cestujícími o potřebě očištění české politiky od klientelismu?

Česká vláda prohrála v Bruselu další arbitráž. Již v listopadu loňského roku rozhodl belgický soud, že Česká republika v 90. letech porušila mezinárodní pravidla a smluvní dohody mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem ve věci ochrany investic lichtenštejnské firmy Diag Human, která počátkem 90. let chtěla v ČR obchodovat s krevní plazmou [1]. Šéfem Diag Human je Čecho-Švýcar Josef Šťáva, blízký přítel Miroslava Kalouska, který se Šťávova arbitrážního požadavku po ČR zastal v době, kdy byl Kalousek ministrem financí.

Belgický soud je již tak po Lucembursku druhý, který nařídil České republice vyplatit odškodné firmě Diag Human. Celá kauza se vleče od počátku 90. let, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar se k nápadu obchodu s krevní plazmou vyjádřil negativně a z obchodu tehdy sešlo, protože ministerstvo následně odmítlo smlouvu s Diag Human uzavřít, přestože předchozí dohody se zástupci ministerstva byly pozitivní.

Josef Šťáva, šéf Diag Human.

Problém byl v tom, že firma Diag Human byla lichtenštejnskou společností a tehdejší zástupci ministerstva na jednotlivých jednáních poskytli přísliby a garance jednatelům Diag Human, že obchod je předjednaný, což se ukázalo jako nepravdivé. Počátkem 90. let, tedy v dobách divoké privatizace, to fungovalo tak, že do křesla ministra byl dosazen nýmand, aby nekoukal na prsty ostatních lidí, kteří prováděli v dobách divoké privatizace mohutné majetkové přesuny v jednotlivých resortech ministerstev.

Česká republika prohrála s Diag Human další arbitráž za 14,5 miliardy korun

Firma Diag Human byla založena v Lichtenštejnsku právě proto, aby měla mezinárodní a arbitrážní krytí. Můžeme se jenom dohadovat, jestli obchod byl myšlen vážně, anebo od začátku šlo o promyšlený plán, jak podojit český stát na arbitráži za zmaření investice. Že je situace vážná, o tom svědčí i fakt, že česká vláda tento rozsudek z Belgie dva měsíce tajila, protože belgický soud rozhodl již vloni v listopadu. Česká vláda prý připravuje tiskové prohlášení k této věci.

Jan Kalvoda, právní zástupce Diag Human.

Rozhodnutí soudu v Belgii je pro Diag Human klíčová výhra, protože firma má tímto rozsudkem k dispozici exekuční titul na veškeré zdroje a majetky České republiky i v Bruselu a v Belgii, což jsou české státní bankovní a operační účty v belgických bankách pro provoz nejen českých misí v EU, ale především jde o zdroje v podobě dotací, které uvolňuje Evropská komise na řad českých účtů. Diag Human se tak bude moci hojit na dotacích z Evropské unie, které bude moci exekučně zabavovat přímo u zdroje v Bruselu.

A to je problém, právě proto česká vláda již dva měsíce mlčí a teprve nyní informace vyplula na veřejnost poté, co sami zástupci Diag Human o tom informovali české novináře. Arbitráž ve výši 14,5 miliardy je taková darda, která dalece přesahuje všechny kauzy jako jsou Čapí hnízda nebo dotace pro Agrofert. Český stát bude muset někde tyto peníze vzít a zjevně se tím zvedne schodek státního rozpočtu na tento rok. Jenže, situace je ještě dramatičtější.

Proti České republice rozhodl i soud v Lucembursku, banky musí českému státu obstavit všechny účty

Podle advokáta Jana Kalvody, který zastupuje Diag Human, lucemburský soud dne 19. prosince 2019 nařídil lucemburským bankám znovu otevřít bankovní účty České republiky, které český stát v minulosti používal, a zabavit na nich peníze ve prospěch Diag Human, pokud se na účtech nějaké peníze nacházejí. Lucemburské banky něco podobného nepamatují, je to mimořádné opatření ze strany lucemburského soudu, které pouze potvrzuje, že i rozhodování soudu v Belgii se řídilo podobným metrem. Rozsudek belgického soudu tak znovu ukazuje, že Česko se stává dojnou krávou, i když je celá republika rozkradená a někteří lidé říkají, že již není co ukrást.

Krevní plazma.

To je ale fatální omyl. V zemi, kde žije 10 milionů obyvatel a ti dovádí daně, lze totiž donekonečna dojit právě občany. Stát bude muset Diag Human tyto peníze zaplatit a co udělá stát? Zvedne občanům daně, nebo zavede nové daně,  nebo uvalí daně na zboží, které nebylo daněno, nebo něco jiného se vymyslí. Proto není pravda, že už není co rozkrádat, že už vše bylo rozkradeno. Právě naopak, dokud bylo co rozkrádat, tak to občany nebolelo a necítili to na peněženkách. Teď teprve začne to pravé a tvrdé dojení.

Penále z arbitráže neustále narůstají, za posledních deset let se skoro zdvojnásobily

Před deseti lety to bylo jen 8 miliard korun pro Diag Human, dnes už je to 14,5 miliardy, to jsou všechno úroky z prodlení, zkrátka penále. V tomto obchodě je namočeno mnoho polistopadových figur a politiků, Miroslav Kalousek zdaleka není jediným osobním přítelem Josefa Šťávy, protože tato kauza se rodila v období divoké privatizace, kdy se netunelovaly jenom banky, ale státní rozpočty skrze zakázky v době, kdy ještě ani nefungovaly veřejné soutěže a tendry.

Odběr krve je o něčem jiném, než je puštění žilou… českému státu, resp. jeho daňovému poplatníkovi.

A tak bychom očekávali, že Mikuláš Minář a Benjamin Roll už připravují mohutnou demonstraci v Praze, další Letnou a budu požadovat další ultimátum, že buď do Velikonoc odejde Miroslav Kalousek z politiky, anebo jinak budou následovat další protesty a průvody na pražské Hlavní nádraží. Pokud se bývalý ministr financí Miroslav Kalousek zastával [2] Josefa Šťávy, pokud český daňový soustrastník má ze svého uhradit 14,5 miliardy korun za to, že někdo před skoro 30 lety na ministerstvu zdravotnictví udělal chybu, tak je to sakra důvod pro svolání další demonstrace na Letnou.

Milion chvilek má skvělou příležitost svolat novou demonstraci na Letnou s požadavkem, aby Miroslav Kalousek odešel z politiky

Když se jedná o útok na Andreje Babiše, aby byl odstraněn z politiky, nátlakové organizace v čele s Milionem chvilek ihned svolávají do Prahy a po celé republice demonstrace. Když ale Miroslav Kalousek a lidé v okolí polistopadových šíbrů spolupracují s lidmi napojenými na arbitráže proti České republice, je ticho po pěšině. Tohle je další ukázka toho, jak procesy řízení v ČR jsou uplatňovány jen v určitých případech proti těm, kteří jsou nepohodlní. Zmařený obchod s krevní plazmou tak přijde po necelých 30 letech české občany na skoro 15 miliard korun a nikdo za to zjevně neponese zodpovědnost.

Info grafika pro svazáky z Milionu chvilek

A skutečnost, že se o tom dovídáme až po 2 měsících po rozsudku v Belgii, také napovídá tomu, že i v současné vládě a v jejím okolí jsou lidé, kteří nechtějí, aby se tato věc medializovala. Nevyhnutelně totiž povede k obrovskému záseku do státního rozpočtu a logicky se budou hledat zdroje, kde ty peníze zpětně sanovat. Takže výtěžek z EET poputuje tento rok na splátku arbitráže pan Šťávovi. A komu dalšímu, to se jenom můžeme dohadovat. Česko totiž snese fšecko, i v roce 2020.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Odeslat komentář