JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Česko se potýká s katastrofálním suchem, nejhorším za posledních 500 let. Stát chystá krizový plán

ČESKO: Vláda připravuje krizový scénář kvůli nebývalému suchu, které sužuje ČR už od roku 2015. Podle odborníků je letošní rok dokonce horší než ty předešlé. Vědci z projektu InterSucho tvrdí, že toto období sucha je nejhorší za posledních 500 let.

Na území Česka spadlo v prvním čtvrtletí méně srážek oproti normálu. Průměrná teplota je přitom o 1 stupeň Celsia vyšší, což způsobuje výpar vody z krajiny, další úbytek srážek a zhoršení sucha.

Ministr životního prostředí Richard Brabec již svolal na 12. května Národní koalici pro boj se suchem. Zde bude se zástupci krajů a obcí řešit například krizový plán na zásobování pitnou vodou.

Brabec rovněž jedná s ministerstvem financí o navýšení částky na boj se suchem na 6 miliard korun. To je o 3,5 miliardy více, než má ministerstvo životního prostředí v letošním roce k dispozici.

V loňském roce dal stát zelenou 4606 projektům, jejichž cílem bylo například posílení a obnova přirozených funkcí krajiny a péče o zdroje pitné vody.

Krajina se přesto se suchem nedokáže tak jednoduše vypořádat. Vinu na tom má zejména agrární sektor a jeho přístup k půdě.

To, že je starost o půdu důležitým faktorem v boji proti suchu, zdůraznil i bioklimatolog Zdeněk Žalud z Mendelovy univerzity. Podle něj mohou pomoci pozemkové úpravy a nové půdní a vodoochranné technologie v zemědělském sektoru. Ty by zajistily, že voda ze srážek zůstane v půdě a nesteče do řek a rybníků.

„Pokud se nezopakuje situace z minulého roku, kdy studený a deštivý květen situaci zachránil, mohou být dopady na zemědělskou produkci fatální. Už dnes na mnoha místech, především na jaře seté plodiny, bojují v důsledku sucha o život, případně ani nevzešly,“ upozornil Žalud.

S názorem bioklimatologa souhlasí i Jolana Polanová, spolumajitelka společnosti Agropoz. Tato firma se věnuje pozemkovým úpravám, které mají za cíl zadržet vodu.

„Sucho tu v různých obdobích bylo vždy. Nicméně jsme vodu dokázali v krajině udržet. Bohužel o problémech přes kyselé deště, pěstování nevhodných plodin až přes neodbornou orbu stále nikdo nechce slyšet,“ uvedla Polanová.

Sucho může ohrozit i zásoby pitné vody a negativně se podepsat na stavu lesů, které navíc v posledních letech decimuje kůrovec. Z dlouhodobého hlediska představují nebezpečí také povodně, které obvykle přicházejí po období sucha.

Odeslat komentář