Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO/ČESKO: Český ekonóm Lukáš Kovanda zhodnotil vplyvy prijatia eura na Slovensko. Podľa neho európska mena nepriviedla ku sľubovanému zvýšeniu životnej úrovne občanov, čo ilustroval migráciou Slovákov do Česka za prácou. Na svojom Twitteri poukázal, že rovnaké plané sľuby zaznievajú aj v Chorvátsku
Hlavný ekonóm investičného fondu Czech Fund Lukáš Kovanda patrí medzi dlhodobých kritikov eura. Porovnanie záujmu o pracovný trh na Slovensku a Česku podľa neho ilustruje, že k pozitívnym vplyvom spoločnej európskej meny nedošlo.
„Euro prinesie stabilitu a zvýši životnú úroveň občanov,“ cituje slová vtedajšieho guvernéra Národnej banky Slovenska Ivana Šramka, vyslovené v roku 2008, teda rok pred prijatím eura.
Realita je ale podľa Kovandu taká, že po prijatí eura došlo k nárastu Slovákov, ktorí odchádzajú pracovať do susedného Česka. Ak medzi rokmi 1993 a 2008 odchádzalo do ČR za prácou priemerne 5 tisíc Slovákov ročne, tak v období 2009 až 2019 sa jednalo už o 10 tisíc ročne.
V porovnání se dnem, kdy Slovensko začalo platit eurem, tam ke konci roku 2019 pracovalo o 4 064 Čechů více. Za stejné období se počet Slováků pracujících v Česku zvýšil o 101 729, tedy zhruba 25násobně.
„Ak sa aj zohľadní zhruba polovičná veľkosť slovenského trhu práce v porovnaní s tým českým, zostáva rozdiel stále markantný,“ poznamenal k číslam Kovanda.
Z toho vyvodzuje záver, že českýtrh práce si stále udržuje vysokú atraktivitu aj pre zahraničných zamestnancov z krajín eurozóny. Magnetom pre zahraničných pracovníkov slúži podľa neho veľmi nízka miera nezamestnanosti, ktorá je najnižšia zo všetkých krajín EÚ a OECD.
„V Českej republike nikdy v jej histórii nepôsobilo toľko zahraničných zamestnancov ako práve vlani. Počet riadne registrovaných pracovníkov zo zahraničia vlani koncom roka vystúpil na takmer 622 tisíc, „uviedol.
Medzi zahraničnými pracovníkmi v Česku sú na prvom mieste Slováci. „Od roku 2004, keď ako ČR, tak Slovensko vstupovali do EÚ, sa počet Slovákov zamestnaných v SR približne ztrojnásobil. Od roku 2010 sa potom zhruba zdvojnásobil, „poznamenal Kovanda.
Ekonóm z Czech Fund sa preto domnieva, že sľub niekdajšieho slovenského guvernéra o vyššej životnej úrovni sa nenaplnil. Podobné sľuby zaznievajú teraz aj v Chorvátsku, ktoré sa na zavedenie eura ešte len chystá.
„Euro prináša silnejší ekonomický rast a vyššie životné štandardy,“ stojí v titulku článku, ktorý uverejnili v januári 2019 na stránkach chorvátskej centrálnej banky.
Chorvátska vláda očakáva, že sa jej v polovici tohto roka dostane kladnej odpovede od príslušných európskych inštitúcií, že môže vstúpiť do Európskeho mechanizmu výmenných kurzov ERM II, čo je predpoklad pre prijatie eura.
Má Kovanda pravdu?
Niektorí ale s Kovandom nesúhlasia a tvrdia, že medzi prijatím eura a pracovnou migráciou neexistuje žiadna súvislosť. Ilustrovali to napríklad porovnaním životnej úrovne v Česku a v Nemecku. S tým, ale Kovanda nesúhlasil.
„Táto, logika ‘je úplne mimo. Nemecko bolo ekonomicky úplne inde – ďaleko napred – ešte v roku 1992, keď Česko a Slovensko tvorili dokonca jeden štát. Preto je neskonale korektnejšie a logickejšie porovnanie Česka a Slovenska ako Česka a Nemecka,“ reagoval na to Kovanda.
Iní poznamenali, že v rokoch 2013 až 2017 Česká národná banka vykonávala intervencie proti korune a Slováci tak nemali dôvod sťahovať sa za korunou do Česka. S týmto názorom sa stotožnil aj viceprezident Zväzu priemyslu a dopravy ČR Radek Špicar.
„Obzvlášť v rokoch 2013-2017, keď ČNB intervenovala proti korune, to dávalo skvelú logiku. Slováci odchádzali do Čiech, aby ich platili slabou korunou a ešte pri návrate prichádzali o peniaze transakčnými poplatkami, „napísal šéfredaktor webu Hospodárskych novín Filip Černý.
Podľa Kovandu, ale z jeho grafu vyplýva, že euro samo o sebe atraktivitu nezvyšuje.
„Z môjho grafu vyplýva práve to, že euro samo o sebe atraktivitu SR prakticky nijako nezvýšilo. (A toto musia logicky potvrdiť aj stúpenci jeho prijatia v ČR.) Nemožno teda čakať, že by nad rámec súčasného stavu zvýšilo atraktivitu ČR,“ podotkol.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi