JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Český vědec, imunolog Karel Drbal: Virus nezastavíte, opatření nepomohou. Kdo Covid prodělá, už se ho pak netýká. Současná opatření jenom naruší mezilidské vztahy, systém vzdělávání a ekonomiku

Imunolog Karel Drbal z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v rozhovoru pro Deník N konstatoval, že se koronaviru nezbavíme. Ani opatření, která mají šíření viru zbrzdit, nám podle jeho názoru nepomohou. Jedinou efektivní cestu v boji s virem vidí v tuto chvíli v promoření.

Předně není pravda, že pro vyvolání imunitní odpovědi je nezbytné prodělat onemocnění covid-19 a nestačí nám pouze infekce virem SARS-CoV-2. Existuje pouze určitá korelace mezi stupněm příznaků onemocnění a úrovní získané imunity. Příznaky totiž závisí kromě množství viru, které dostaneme do těla, hlavně na zkušenosti našeho imunitního systému před infekcí. Každý, kdo měl pozitivní test na virus, získal určitou imunitu, která ho následně více ochrání proti další infekci stejnými nebo i příbuznými koronaviry. Úplný nesmysl ovšem je, že tato ochrana trvá pouze devadesát dní od prodělání nemoci,“ konstatoval Drbal.

Napadený organismus si podle něj virus zapamatuje a vytvoří si na něj určitou imunitní odpověď. Díky tomu je prý vysoce pravděpodobné, že když už se člověk s virem jednou setká a onemocní, podruhé již může být v klidu. Absolutní jistotu sice nebudeme mít nikdy, ale podle Drbala je opravdu hodně malá pravděpodobnost, že by se člověk musel s nemocí covid-19 vyrovnávat dvakrát. Zásadní roli zde podle něj hraje buněčná imunita.

„Ve výjimečných případech to bylo potvrzené, ale pravděpodobnost, že znovu už neonemocníte, je velice vysoká. V biologii se ale nedá nikdy nic absolutně vyloučit, je to věc pravděpodobnosti,“ uvedl doslova imunolog.

Ohroženým skupinám obyvatel by proto podle Drbala pomohlo, kdyby se o ně starali lidé, kteří již nemoc prodělali. Snížilo by to riziko přenosu nákazy, do domovů důchodců, na onkologické pacienty a tak podobně.

Zmínil také virologa Jaroslava Flegra a poznamenal, že Flegr nemá pravdu, když v tuto chvíli mluví o různých podobách koronaviru.

„Je třeba rozlišovat mutace a kmeny virů. Pokud vím, kolega Flegr mluvil o nástupu více virulentních kmenů, které způsobí více úmrtí. Tak tomu ale není, naopak smrtnost celosvětově klesá. Dosud se neobjevil žádný funkčně odlišný kmen koronaviru a nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se měl objevit,“ poznamenal imunolog.

Jako imunolog prý nemá o společnost obavy, ale jako občan má strach, jak současná situace naruší mezilidské vztahy, systém vzdělávání, jak se podaří napravit ekonomickou situaci a tak podobně. S těmito problémy se podle něj budeme potýkat ještě dlouho poté, co samotná epidemie odezní.

Překlad: https://www.parlamentnilisty.cz

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář