JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

ČEŠTÍ VOJÁCI V LÓGARU ŠEST LET KRVÁCELI A UMÍRALI ZA ZÁJMY USA, TEĎ PROVINCII PŘEBÍRÁ TÁLIBÁN. JE TO DŮKAZ O MINIMÁLNÍ VÝŠI IQ, ZAPRODANOSTI A SERVILNOSTI VLÁDY A POSLANCŮ, KTEŘÍ JE TAM VE SVÉ BLBOSTI VYSLALI

AFGHÁNISTÁN: Tálibán si buduje pozice pro obklíčení Kábulu, upozorňují experti. Tento týden oznámil postup v provincii Lógar, kde šest let působili čeští vojáci a rozvojoví experti. Vláda sice zprávy popřela, vše však napovídá tomu, že islamistické hnutí zde pomalu ale jistě získává převahu.

Tálibán oznámil, že po boji s vládními jednotkami dostal zcela pod kontrolu padesátitisícový okres Čarch na jihu provincie Lógar. Obsadil údajně centrum okresu včetně policejní stanice, vládní jednotky podle portálu TOLONews provedly „taktický ústup“.

Ministerstvo obrany to o několik hodin později popřelo. Hornatý okres je prý nadále pod kontrolou vládních jednotek, šéf místní samosprávy jen na žádost místních obyvatel přemístil kancelář, aby nebyla v bezprostřední blízkosti školy.

Mluvčí Tálibánu vzápětí zveřejnil na internetu fotografie poničené policejní stanice, na které vlaje zástava radikálního hnutí. „Nepřítel utekl. Okres Čarch je pod kontrolou mudžahedínů,“ uvedl na Twitteru Zabihulláh Mudžáhid.

Zprávy z bojiště se tedy různí. Ale hlavně: proč by nás měly zajímat přestřelky v odlehlém koutě válkou zmítané země? Odpověď je prostá. Češi mají k provincii Lógar zvláštní vztah.

V regionu rozlohou srovnatelném s Královéhradeckým krajem šest let bojovali a krváceli: v roce 2008 zde při explozi nastražené nálože zahynul devětadvacetiletý průzkumník R. V.

Ale hlavně tu pomáhali. V Lógaru do roku 2013 fungoval náš Provinční rekonstrukční tým. V rámci něj se vystřídalo asi dva a půl tisíce vojáků a civilních expertů, kteří cvičili afghánské vojáky, stavěli školy a nemocnice, zaváděli elektřinu a obnovovali zavlažovací kanály. Například v okrese Čarch postavili kontrolní stanoviště v přepočtu za 2,8 milionu korun.

Obklíčit Kábul

Češi odešli z Lógaru před osmi lety. Provincie nikdy nebyla zcela bezpečná, ale poslední zprávy napovídají, že moc Tálibánu je zde čím dál silnější.

Podle portálu The Long War Journal, který se konfliktu v Afghánistánu dlouhodobě věnuje, islamisté dnes kontrolují tři ze sedmi lógarských okresů. Armáda má stoprocentní moc pouze nad jedním, většinou se drží jen ve větších městech.

V říjnu loňského roku Tálibán uspořádal v Lógaru vojenskou přehlídku. Konvoj zbrusu nových toyot projel za bílého dne blíže neurčeným městem, z oken aut vlály bílé vlajky tálibů. V jednom z aut seděl „stínový guvernér“ Lógaru, řada bojovníků byla vyzbrojena útočnými puškami M4 a M16.

Výjimkou nejsou ani útoky přímo ve správním městě Púlï Alam. Například v únoru zde ozbrojenci zabili devět příslušníků bezpečnostních složek, loni v červenci během návštěvy prezidenta Ašrafa Gháního pálili na město z granátometů.

Vláda ve většině provincie nedokáže vybírat daně, řadu silnic obsadili tálibové a od řidičů požadují mýtné. „Dříve silnici zablokovali jen jednou za týden. Dnes je to každodenní realita – mají checkpointy, prohledávají auta a cestující,“ řekl loni v listopadu listu The New York Times obyvatel Lógaru jménem Chán Wali.

Lógar má klíčový strategický význam, protože představuje jižní předpolí hlavního města. Analytici Thomas Ruttig a Ali Mohammad Sabawoon upozorňují, že posilování pozic v Lógaru lze číst i jako přípravu Tálibánu na obklíčení Kábulu v případě, že se ze země stáhnou jednotky NATO.

K tomu by podle loňské dohody mezi Donaldem Trumpem a Tálibánem mělo dojít nejpozději letos prvního května. Je jasné, že s Američany (v současnosti tam mají 2 500 vojáků) odejdou i ostatní země NATO. Islamisté se na oplátku zavázali, že nedopustí, aby se v Afghánistánu plánovaly teroristické útoky proti Západu.

Současný šéf Bílého domu Joe Biden však váhá. Tálibán totiž především na jihu potichu postupuje a po celé zemi rozjel vlnu teroru namířeného proti představitelům státu, médií i občanské společnosti. Podle Američanů navíc nepřerušil vztahy s teroristickými skupinami jako je Al-Káida.

Francouzský voják na hlídce severně od Kábulu (20. listopadu 2007)

Biden naposledy naznačil, že Američané odejdou do konce roku. „Už tam nebudeme dlouho zůstávat. Odejdeme. Otázkou je kdy. Splnit deadline k 1. květnu by bylo jen z taktických důvodvů velice obtížné,“ uvedl ve čtvrtek na své první tiskové konferenci. Tálibán už dříve pohrozil, že porušení květnového termínu „nezůstane bez následků“.

Stažení západních jednotek je závislé i na výsledku jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem v Dauhá. Rozhovory ani po víc než půl roce nikam nepokročily. Washington ve snaze ukončit téměř dvacetileté angažmá navrhl vytvořit přechodnou vládu, v níž bude zastoupen i Tálibán. Afghánský prezident Ašraf Ghaní to rozhodně odmítl.

Lógar, Afghánistán

Lógar, Afghánistán

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Odeslat komentář