JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Chaos a násilnosti v New Yorku neutíchajú, rabujúci ľudia útočili na luxusné obchody. Na udalosti oficiálne reagovalo aj Rusko (VIDEO)

USA: V Spojených štátoch sa systémové problémy v oblasti ľudských práv zjavne nahromadili.

Úrady v americkom meste New York vyhlásili zákaz nočného vychádzania do utorka rána po tom, čo ľudia rabovali obchody v centrálnej štvrti Manhattan a zameriavali sa na niektoré luxusné, svetoznáme značky. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Rabujúci ľudia podnikli útok okrem iných na prepychový módny obchod Michael Kors na Piatej avenue, ale aj na Nike, Lego a predajne s elektronikou v manhattanskej časti Midtown.

Potom už začal platiť do 05.00 h miestneho času zákaz vychádzania, informovali novinári tlačovej agentúry AFP.

Skupiny mladých ľudí sa v tejto oblasti presúvali od bloku budov k ďalšiemu bloku, kde je zvyčajne mnoho turistov, ale teraz v období pandémie nového koronavírusu tam býva prázdno – polícia pritom zablokovala niektoré celé ulice.

Rabujúci dav napadol množstvo obchodov

Zábery miestnej televízie NY1 zachytávali niektorých mladých ľudí, ako vybiehajú z obchodu s elektronikou Best Buy a polícia ich zatýka. Podobný osud postihol aj južnú časť Manhattanu, uviedol fotograf AFP.

Denník New York Times napísal, že známy obchodný dom Macy’s sa tiež stal terčom rabujúceho davu. https://www.nytimes.com/2020/06/01/us/floyd-protests-live.html

Polícia oznámila len toľko, že „napadnuté boli početné obchody“ a po celom meste zatkla „stovky“ osôb.

Mesto je pod kontrolou, tvrdí starosta

Starosta New Yorku Bill de Blasio uviedol, že terčom útokov sa stalo množstvo obchodov na Madison Avenue a situácia je „naozaj neprijateľná“.

Výsledkom bolo, že starosta presunul začiatok zákazu vychádzania z 23.00 h už na 20.00 h.

„Mesto je úplne pod kontrolou a je prevažne tiché a pokojné,“ hovoril v interview pre NY1.

Protesty vyústili do násilnosti

Vo viacerých amerických mestách pokračovali protesty vyvolané smrťou Afroameričana Georgea Floyda, ktoré vyústili do násilností.

Floyd zomrel pred týždňom v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu deväť minút kľačal na krku.

Po zatknutí sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť okolostojaci natočili na video.

Rusko oficiálne zareagovalo na situáciu v USA

V Spojených štátoch sa systémové problémy v oblasti ľudských práv zjavne nahromadili. Patrí k nim diskriminácia na základe rasy, etnického pôvodu a náboženského vyznania, policajná svojvôľa, zaujatosť súdov, preplnenie väzníc, nekontrolované používanie strelných zbraní.

Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie sa oficiálne vyjadrilo k hromadným protestom proti policajnej zlovôle v USA.

„Nemohli sme nechať bez povšimnutia mimoriadnu situáciu v USA, ku ktorej prišlo 25. mája, po vražde amerického občana, Afroameričana Georgea Floyda v Minneapolise v štáte Minnesota. Po zadržaní ho uškrtili pred očami početných okoloidúcch. Verejne dostupný videozáznam tohto incidentu jasne ukazuje, že ide o brutálnu vraždu. Po USA sa prehnala vlna protestov. Verejnosť je pobúrená trestnými činmi policajtov a žiada postaviť zodpovedných pred súd.

Tento incident vôbec nie je prvý v rade prejavov bezprávia a neoprávneného násilia zo strany „strážcov poriadku“ v Spojených štátoch. Americkí policajti sa dopúšťajú takýchto činov veľmi často. Stačí pripomenúť vraždu maloletého L. Macdonalda v roku 2016. Dôvodom použitia strelných zbraní bola skutočnosť, že MacDonald sa údajne usiloval skryť nôž, ktorý držal v ruke, keď sa k nemu priblížili policajti. Polícia začala paľbu napriek tomu, že sa chlapec nepokúšal zaútočiť. Rozhorčenie Američanov vyvolalo tiež zavraždenie neozbrojeného 26-ročného Afroameričana Bothama Jeana v septembri 2018 v Dallase. Policajná dôstojníčka Amber Guyger vysvetľovala použitie strelej zbrane tým, že Bothama Jeana, ktorý stál pri dverách susedného bytu, pokladala za zlodeja, čo chce vniknúť do jej bytu. Známy je prípad 26 ročnej zdravotníčky Afroameričanky Breonny Taylorovej, ktorú polícia zastrelila v jej dome 13. marca 2020, v americkom štáte Kentucky, v Louisville.

V Spojených štátoch sa systémové problémy v oblasti ľudských práv zjavne nahromadili. Patrí k nim diskriminácia na základe rasy, etnického pôvodu a náboženského vyznania, policajná svojvôľa, zaujatosť súdov, preplnenie väzníc, nekontrolované používanie strelných zbraní a „prostriedkov sebaobrany“ súkromnými osobami a mnohé ďalšie. Je smutné, že na tomto pochmúrnom pozadí Washington z roka na rok odmieta rozširovať svoje medzinárodné právne záväzky v humanitárnej oblasti, naďalej sa nezúčastňuje na väčšine významných medzinárodných zmlúv o ľudských právach, naďalej ignoruje odporúčania organizácií pre ľudské práva, vedome pracuje na obmedzovaní svojej účasti v špecializovaných medzinárodných a univerzálnych štruktúrach. Ako príklad možno uviesť vystúpenie USA z Rady OSN pre ľudské práva, čo mnohé štáty vnímali ako demonštratívne opovrhovanie nielen činnosťou Rady OSN pre ľudské práva, ale aj inštitútu OSN ako celku.

Vyzývame vládne orgány USA, aby prijali skutočné a účinné opatrenia na nápravu situácie, na návrat k svedomitému plneniu medzinárodných záväzkov, aby zosúladili vnútroštátne právne predpisy so základnými zásadami OSN o použití síl a strelných zbraní policajnými zložkami. A, samozrejme, aby dôkladne vyšetrili vraždu Georga Floyda“ uviedlo MZV RF vo svojom stanovisku k situácii v USA. MZV RF zároveň vydalo stanovisko k policajnému útoku v Minneapolise na Michaila Turgijeva novinára a korešpondenta RIA Novosti.

„Vyjadrujeme znepokojenie nad rastúcim výskytom policajného násilia a neoprávnených zadržiavaní novinárov počas ich interpretácie protestov v USA, ktoré vypukli po vražde G. Floyda. Považujeme za neprijateľné, aby predstavitelia policajných orgánov USA používali špeciálne prostriedky – gumové náboje a slzný plyn – proti predstaviteľom médií po predložení novinárskeho preukazu. Za prejav neoprávnenej krutosti pokladáme fakt, že policajti z Minneapolisu cielene striekali do tváre korešpondentovi RIA Novosti Michailovi Turgijevovi tzv. koreniský sprej, napriek jeho identifikácii ako novinára. Je neprijateľné, aby pracovníkov médií pri výkone ich profesionálnej činnosti napádali policajti. Pripomíname americkým vládnym orgánom ich medzinárodné záväzky týkajúce sa zaistenia bezpečnosti a neobmedzených aktivít novinárov, ako aj slobody prejavu a rovnakého prístupu k informáciám pre všetkých. Predpokladáme, že príslušné americké orgány dôkladne vyšetria incidenty. Dôrazne žiadame príslušné medzinárodné organizácie a mimovládne organizácie pre ľudské práva, aby náležite reagovali na túto svojvôľu“ uvádza sa vo vyhlásení MZV Ruskej federácie.

Odeslat komentář