JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Chicago Sun-Times: Slová „černoch“ alebo „černošský“ sa budú písať s veľkým začiatočným písmenom, „beloch“ a „belošský“ budú naďalej používať malé začiatočné písmeno

USA: Noviny Chicago Sun-Times oznámili svojim čitateľom, že slová „černoch“ alebo „černošský“ sa budú písať s veľkým začiatočným písmenom, zatiaľ čo pri belochoch budú naďalej používať malé začiatočné písmeno.

V súvislosti s rasovými nepokojmi, ktoré sa zo Spojených štátov rozhoreli prakticky do celého západného sveta, prichádza do popredia aj revízia názvov rôznych bežných vecí, ktoré by sa mohli pre Afroameričanov javiť ako diskriminačné, urážajúce či rasistické.

Sme svedkami premenovania či snáh o premenovanie niektorých ulíc, problémom sú aj mená pre tradičné cukrovinky a prekážajú aj zaužívané výrazy používané v počítačovej terminológii. Tlaky hnutia Black Lives Matter a jeho sympatizantov majú však za následok nielen zmenu obsahu slov, ale aj ich formy.

Najčerstvejším príkladom toho je zvláštne rozhodnutie redakcie populárnych amerických novín Chicago Sun-Times. Na jeho základe budú redaktori periodika po novom pri prídavných menách „čierny“ alebo „černošský“ (anglicky black) písať veľké začiatočné písmeno „B“.

Podľa vysvetlenia vedenia sa tak má diať pri opise kultúry, etnicity alebo skupiny Afroameričanov. „Toto rozhodnutie sme urobili po nadviazaní dialógov s ľuďmi vo vnútri, ale aj mimo našej redakcie a firmy vrátane čitateľov a zamestnancov,“ uvádza v texte Chicago Sun-Times.

Má ísť pritom o reakciu na dlhotrvajúce nerovnosti, ktoré existovali na území Spojených štátov a na unikátnu úlohu, ktorú vraj zohrala černošská kultúra a umenie v tamojšej spoločnosti. Vedenie média dalo zároveň svojim podriadeným pokyn, aby v rovnakej situácii používali pri beloch (anglicky white) naďalej malé písmeno „w“.

Chicago Sun-Times sú čo do nákladu druhé najväčšie noviny v meste. Ich výkonnou riaditeľkou je Afroameričanka Nykia Wrightová, ktorá bola spolu s hlavným belošským editorom Chrisom Fuscom pod text oznamujúci zavedenie novinky podpísaná.

Odeslat komentář