Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
FRANCIE / ALŽÍR : Olympijská kauza alžírskej boxerky Imán Chelífovej, ktorú počas olympiády v Paríži riešil donekonečna celý svet, pomaly utícha. Na obzore je nová – paralympijská. Po prvý raz sa na najväčšom športovom sviatku zdravotne znevýhodnených, ktorý sa rovnako ako olympiáda koná v Paríži, predstaví transrodová žena.
Konkrétne zrakovo znevýhodnená talianska bežkyňa Valentina Petrillová, ktorá prišla na svet ako Fabrizio Petrillo. Vo Francúzsku pobeží vo svojej triede znevýhodnenia 200 a 400 metrov a ako tvrdí, na kritiku je pripravená.
Valentina Petrillo na MS 2023, kde získala dve bronzové medaily.
Valentina trpí Stargardtovou chorobou, dedičným ochorením charakteristickým degeneráciou žltej škvrny – teda centrálnou oblasťou sietnice s najväčšou koncentráciou fotoreceptorov, ktoré umožňujú ostré videnie. Práve táto choroba spôsobila, že Petrillová od štrnástich rokov nevidí takmer nič.
Talianka najskôr hrávala futbal nevidomých, ktorý je súčasťou paralympijských hier. Neskôr presedlala na atletiku. Rozhodnutie podstúpiť hormonálnu liečbu a stať sa ženou začala zvažovať v roku 2017. O dva roky so samotnou liečbou, ktorá dokáže znížiť hladinu testosterónu natoľko, aby mohla byť označená za ženu a súťažiť v ženských paraatletických disciplínach, skutočne začala.
Prezident Medzinárodného paralympijského výboru Andrew Parsons.
Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) jej štart v Paríži odobril. „Som na prípadnú kritiku pripravený,“ vyhlásil pre BBC jeho šéf Brazílčan Andrew Parson. „Budeme v postoji k transrodovým pravidlám dodržiavať rovnaké pravidlá ako Medzinárodný olympijský výbor,“ dodal.
Jej nemeckej súperke v triede znevýhodnenia (T12) Katrin Müller-Rottgardtovej však takýto postoj nevonia. „Každý nech si žije, ako chce. Ale v momente, keď sa transrodový pretekár začne venovať súťaženiu, to vnímam ako problém,“ cituje Nemkine slová britský Daily Mail.
Valentinin prerod z muža na ženu sa udial až pred piatimi rokmi. Predtým súťažila ako muž. V spomínanej kategórii T12 určenej pre zrakovo znevýhodnených atlétov získala pred premenou jedenásť talianskych národných titulov.
Valentina Petrillo na Milano Pride 2023.
Petrillová vie, že ju okrem súperiek na dráhe čaká aj boj s nenávisťou. Olympiáda má už totiž štart transrodovej pretekárky za sebou. V Tokiu štartovala novozélandská vzpieračka Laurel Hubbardová, ktorá sa rovnako narodila ako muž. V Japonsku aj po návrate si Hubbardová vytrpela svoje.
„Viem, že budem pod paľbou kritiky, ale tri roky som bojovala, aby som v Paríži mohla súťažiť. Nebojím sa. Viem, kto som,“ verí si Valentina.
Laurel Hubbardová, prvá transrodová pretekárka, počas vzpieračskej súťaže na olympiáde v Tokiu 2020. Skončila bez umiestnenia, keďže v trhu nemala platný pokus.
A keby len to. Petrillová tvrdí, že chce byť vzorom pre ostatných transrodových športovcov. „Keď som si na to trúfla ja, určite môžu aj ostatní,“ cituje Petrillová portál straitstimes.com. „Chcem sa pre nich stať zdrojom inšpirácie,“ burcuje Petrillová, ktorú príde do Paríža povzbudiť aj rodina. Vrátane otca. Je dosť možné, že to bude potrebovať.
Valentina Petrillo na Milano Pride 2023.
Valentina sama seba označuje v tieto dni za šťastnú osobu. „Budem robiť to, o čom som vždy snívala a čo naozaj milujem. Bežať a súťažiť na štadióne,” prezradila agentúre AFP.
FOTO atlétky Valentiny v porovnaní so súperkami si pozrite TU
Laurel Hubbardová bola kedysi muž.
ZDROJ: Daily Mail.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi