JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Chmelár k „daru od USA“: Je to špinavý úplatok. Investujte do zdravotníctva, nie do zbrojenia

SLOVENSKO: Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) potvrdil, že Slovensko dostalo ponuku od USA vo výške 50 miliónov dolárov na „spolufinancovanie modernizácie armády“. Nepriamo pritom obvinil bývalé vedenie rezortu, že túto „výhodnú“ ponuku, ktorá „neprišla včera“, nevyužilo. Analytik Eduard Chmelár (Socialisti.sk) v tejto súvislosti na sociálnej sieti uviedol, že faktom je, že Kongres USA schválil poskytnutie 50 miliónov pre Slovensko už začiatkom októbra 2018 a Naď už vtedy, ešte ako analytik Američanmi financovaného think-tanku, hovoril o grante ako o výhodnom 

„Už vtedy priznal, že táto ponuka súvisí s vojenskými plánmi USA a naším umiestnením na východnej hranici NATO. Tak vtedy ako aj teraz však Naď zamlčal jednu podstatnú skutočnosť: toto nie je nijaký dar. Je to špinavý úplatok. Poskytnutie takýchto peňazí je politicky motivované a jeho podmienkou je, že budeme kupovať zbrane z USA,“ píše v úvode príspevku Chmelár.

„Je až neuveriteľné, že v čase globálnej pandémie, kedy pred nami stoja obrovské ekonomické problémy a vláda škrtá sociálne programy, Matovičov kabinet nemieni ustúpiť zo svojich šialených zbrojárskych predstáv. Za týmito vyhodenými peniazmi pán premiér na tlačovke plakať nebude. Už viackrát som upozornil na to, že predstava, že Jaroslav Naď je bojovník za transparentnejšie hospodárenie v rezorte, je falošná. Je to zbrojársky lobista presne tak ako tí pred ním a jediný rozdiel je v tom, na koho výplatnej páske sa nachádzajú,“ pokračuje.

V príspevku ďalej poukázal na najnovšiu správu Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI), z ktorej vyplýva, že krajiny sveta zaznamenali minulý rok nový rekord a globálne vojenské výdavky dosiahli 1,917 bilióna dolárov. „Svet sa rúti do nepredstaviteľných environmentálnych, ekonomických a sociálnych problémov a jediné, čo si nevieme odoprieť, je absolútne nezmyselné a neodôvodnené zbrojenie,“ konštatuje v tejto súvislosti Chmelár.

Podľa jeho názoru potrebujeme teraz presný opak a mali by sme zamerať skôr na zdravotníctvo. Aj preto organizácia, ktorá je nositeľkou Nobelovej ceny za mier, International Peace Bureau spustila petíciu, v ktorej žiada svetových lídrov o „dramatické zníženie vojenských výdavkov“ v prospech zdravotnej starostlivosti, sociálnych služieb a environmentálnych potrieb.

Petícia upozorňuje, že systémy zdravotníctva na celom svete dosahujú v dôsledku pandémie hranice svojich možností a úsporné opatrenia oslabili našu schopnosť chrániť život a brániť spoločné dobro na celej planéte. 

Podľa Chmelára je pre nás však najdôležitejšie zastaviť zbrojárske plány nového ministra obrany Jaroslava Naďa. „Vedie nás do tej istej pasce ako pred dvoma rokmi, keď nám Američania vraj ‘veľkoryso’ ponúkali finančný ‘dar’ na opravu letísk, pričom podmienky takejto zmluvy boli pre nezávislosť Slovenskej republiky doslova samovražedné: vybudovanie muničných skladov americkej armády so stálou posádkou pod jurisdikciou USA. Ako vtedy, tak aj teraz Jaroslav Naď o ‘výhodnosti’ tejto ponuky klamal. Je to len trójsky kôň, ktorý sa spolu s Ivanom Korčokom pokúsi presadiť to, v čom Miroslav Lajčák zlyhal,“ upozorňuje Chmelár.

V závere odkázal voličom hnutia OĽaNO, ktorí ho volili v úprimnej viere, že Slovensko vyčistí od mafie a urobí tu poriadok, že teraz majú jedinečnú šancu obrátiť sa na premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby tieto zbrojárske plány v čase pandémie zastavil a aby sa pripojil k volaniu mierumilovnej svetovej verejnosti po odzbrojení.

Tatiana Stará

Odeslat komentář