Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
V lednu 2021 oznámili technologičtí giganti jako Microsoft, Oracle a MITRE Corporation ve spolupráci se zdravotnickými společnostmi spuštění iniciativy VCI (Vaccination Credential Initiative).
Na svých webových stránkách se VCI popisuje jako aliance soukromých a veřejných organizací, které se věnují vývoji „vydávání ověřitelných zdravotních pověření“ vázaných na individuální digitální identitu.
Myšlenka VCI závisí na společné platformě, z níž lze vytvářet digitální peněženky, a na webových stránkách VCI vyzývají „zúčastněné organizace, aby se zavázaly k implementaci, testování a zdokonalování rámce SMART zdravotních karet v rámci své sféry vlivu“.
Podle VCI mají jejich „SMART zdravotní karty fungovat napříč organizačními a jurisdikčními hranicemi“.
Zdravotní karty SMART nyní obsahují jméno, pohlaví, datum narození, telefonní číslo a e-mailovou adresu a také stav očkování. Vývojáři však doufají, že se tyto karty nakonec stanou univerzálními digitálními identitami, které budou umístěny v univerzální digitální peněžence.
Josh Mandel, jeden z hlavních vývojářů systému zdravotních průkazů SMART společnosti VCI, kdysi řekl, že úplná univerzální digitální identita je „nezbytná“ pro snahu o vytvoření digitálních očkovacích průkazů.
Na svých webových stránkách skupina často používá termín „digitální peněženka“ a uvádí, že zdravotní karty SMART by se brzy mohly používat jako digitální průkazy totožnosti pro všechny činnosti, včetně cestování a každého nákupu, který jednotlivec uskuteční při komerční činnosti.
Podle sekce „o nás“ na jejich webových stránkách patří mezi členy skupiny korporace jako je Amazon, Microsoft, Google, Apple a MITRE Corporation.
Vedle MITRE Corporation je jednou ze skupin uvedených v sekci o správě na webových stránkách nadace Commons Project Foundation, která je hlavním sponzorem VCI a také hostitelem webových stránek VCI.
Nadace Commons Project se také označuje za „soukromou a veřejnou alianci“.
Ve vedení nadace Commons Project Foundation je uveden prezident Rockefellerovy nadace, globální ředitel pro výkonnost společnosti BlackRock, vrchní ředitel skupiny Blackstone Group a Julie Gerberding, bývalá ředitelka CDC. Gerberding kdysi napsala do časopisu Time článek, v němž vyzvala k vytvoření „mezinárodní sítě pro sledování pandemií“.
Na jejich seznamu je mnoho dalších šéfů mnohostranných rozvojových bank, bývalých partnerů Goldman Sachs, poradců OSN a dalších nadnárodních korporací.
Nadace Commons Project s pomocí Světového ekonomického fóra a Rockefellerovy nadace provozuje síť Common Trust Network. Stejně jako iniciativa Vaccination Credential Initiative a nadace Commons Project se síť Commons Trust Network označuje za „soukromou a veřejnou alianci“.
Na internetových stránkách Světového ekonomického fóra jsou jako generální ředitel nadace Commons Project Foundation uvedeni Paul Meyer a jako ředitel nadace Bradley Perkins. Perkins byl po ukončení své kariéry v americkém Centru pro kontrolu nemocí (CDC) členem poradního sboru RAND Corporation a jeho partner Paul Meyer psal projevy prezidenta Clintona v době, kdy studoval na Yale University.
Nadace Commons Project ve spolupráci se Světovým ekonomickým fórem a Rockefellerovou nadací – a také s téměř nekonečným seznamem korporací a vládních agentur – vytvořila CommonPass.
Podle webových stránek Světového ekonomického fóra se stejně jako VCI i nadace Commons Project Foundation snaží „vyvinout a zavést standardní globální model, který lidem umožní bezpečně doložit a předložit svůj status Covidu-19 a usnadnit tak mezinárodní cestování a překračování hranic“.
Na stránkách se uvádí, že jejich „CommonPass“ je založen na jejich „registru CommonTrust Network™ a adresáři VCI™“ a umožní jednotlivcům doložit jejich status Covidu-19″, aby splnili požadavky na vstup do země nebo státu“ a „přístup k laboratorním výsledkům a záznamům o očkování, když je potřebujete“.
Podle MintPress News mají spoluzakladatelé nadace Commons Project dlouholeté vztahy s Mezinárodním záchranným výborem.
Novinářka Whitney Webb v jednom článku uvedla, že generální ředitel Mezinárodního záchranného výboru vyvinul v Myanmaru pilotní program pro systém digitální biometrické identifikace, který podpořila Aliance ID2020. Podle Webbové alianci ID2020 podporuje společnost Microsoft a přímo financuje nadaci Commons Project Foundation.
„iRespond, mezinárodní nezisková organizace, která se „věnuje využívání biometrie ke zlepšení života prostřednictvím digitální identity“, zahájila pilotní provoz nového biometrického programu pro novorozence mezi převážně karenskými uprchlíky na myanmarsko-thajlandské hranici…“. Pilotní program probíhá v rámci kontroverzní aliance ID2020, za níž stojí společnost Microsoft, vakcinační Aliance GAVI a Rockefellerova nadace… Společnost iRespond je partnerem společnosti Mastercard, dalšího partnera ID2020, který je úzce spřízněn se společností Trust Stamp, platformou pro biometrickou identitu, která slouží také jako záznamník a platební systém vakcín.“
Snaha o vytvoření univerzální digitální peněženky s univerzálním digitálním průkazem totožnosti se objevila dlouho před nástupem covid-19. Jak loni informoval server MintPress News, vůbec první pilotní program pro platformu digitální identity byl spuštěn v roce 2018 v západní Africe. Díky vakcinační alianci GAVI, kterou z velké části financují nadace Billa a Melindy Gatesových, Trust Stamp a Mastercard, získal pilotní program nový život v době vrcholící pandemie.
Platforma digitální identity společnosti Trust Stamp byla integrována do „wellness pasu“ GAVI a také propojena se systémem Mastercard click-to-play. Systém byl rovněž poháněn její technologií umělé inteligence a strojového učení nazvanou NuData. Společnost Mastercard se označila za lídra směřujícího ke „světu mimo hotovost“, a proto její platební systém spolu s dalšími společnostmi vydávajícími kreditní karty hraje zásadní roli při prosazování digitálních identifikačních dokladů.
Protože digitální měny jsou pro svět mimo hotovost nezbytné, není překvapením, že si člen iniciativy Vaccine Credential Initiative (CVI), společnost Microsoft, nechala v roce 2019 patentovat technologii, která by mohla využívat tělesnou aktivitu, například mozkové vlny, k těžbě kryptoměn a dalším možným způsobům využití.
„Například místo masivní výpočetní práce, kterou vyžadují některé konvenční kryptoměnové systémy, mohou být důkazem práce data generovaná na základě tělesné aktivity uživatele, a proto může uživatel vyřešit výpočetně náročný problém nevědomky,“ vysvětluje patent.
V posledních několika letech se stejný tucet „soukromo-veřejných aliancí“ výrazně zasazuje o úplnou transformaci světové ekonomiky. Na této transformaci se významně podílí „Fórum nové ekonomiky“ Michaela Bloomberga. Ve správní radě Bloombergova Fóra nové ekonomiky je šéf společnosti Binance Changpeng Zhao a další klíčové osobnosti, které se rovněž podílejí na prosazování digitálních identifikačních dokladů.
V čele fóra stojí Bill Gates, Henry Kissinger a Penny Pritzker, stejně jako tucet dalších členů správní rady s vazbami na nadnárodní firmy, jako je Goldman Sachs. V představenstvu je také bývalý guvernér Čínské lidové banky Zhou Xiaochuan.
Aliance ID2020 se ve svém manifestu označuje za „globální partnerství soukromého a veřejného sektoru“, které sdružuje technologické odborníky, obhájce, realizátory a sponzory s cílem vytvořit kvalitní digitální občanský průkaz pro všechny.
Aliance ID2020 se zavazuje, že pod záminkou „odstranění nedostatku identity“ pro „miliardu lidí na světě“, kteří nemohou prokázat, kdo jsou, připraví cestu k vytvoření univerzálního systému digitální identifikace.
Aliance ID2020 ve spolupráci se společnostmi Facebook, Mastercard, iRespond, Microsoft, Gavi, The Rockefeller Foundation a dalšími uvádí, že program bude „probíhat ve čtyřech fázích od poloviny roku 2021 do konce roku 2025„. Na svých internetových stránkách předpokládají, že budoucí „biometrický digitální průkaz totožnosti“ bude spojen s člověkem od okamžiku narození až po okamžik smrti.
Dakota Gruener je výkonnou ředitelkou ID2020 a skupinu založila v roce 2016 po svém působení v Gavi, kde pracovala jako asistentka generálního ředitele.
Na svých webových stránkách GAVI Vakcinační Aliance uvádí, že jejich skupina „zajistila přístup k novým a nedostatečně používaným vakcínám pro miliony nejzranitelnějších dětí“. Skupina tvrdí, že „mění životy jednotlivců“ a pomáhá „učinit svět bezpečnějším pro všechny“.
V části o financování na svých internetových stránkách skupina popisuje Billa Gatese jako zakládajícího člena a uvádí, že Nadace Billa a Melindy Gatesových jí dosud věnovala více než 4 miliardy dolarů.
„Jako zakládající partner GAVI přitáhla Gatesova nadace mezinárodní pozornost k problematice očkování a poskytla GAVI několik závazků v celkové výši 4,1 miliardy USD.“
Další důležitou skupinou, která se podílí na vytvoření univerzálního digitálního průkazu totožnosti, je „Koalice pro zdravotní pěči Covid-19“ (Covid-19 Healthcare Coalition).
Covid-19 Healthcare Coalition, která se rovněž popisuje jako „partnerství soukromého a veřejného sektoru“, uvádí, že „klíčovým cílem“, který je hnací silou koalice, je „významná infrastruktura pro spolupráci, shromažďování, analýzu, vizualizaci a sdílení dat a poznatků z téměř 1 000 členských organizací důvěryhodným a bezpečným způsobem“.
Na webových stránkách koalice popisují svou vizi jako infrastrukturu, která by členům a mnoha dalším zúčastněným stranám rychle poskytla nástroje a informace, „které by mohli využít při rozhodování o tom, jak zajistit bezpečnost svých obyvatel“.
Skupina uvádí, že „této vize dosáhla během několika týdnů díky vedení a mimořádnému přispění členů“.
Na seznamu partnerů skupiny, kteří se o to zasloužili, jsou Amazon Web Services, Microsoft, Google, Salesforce a dodavatel CIA MITRE. Jejich seznam členů zahrnuje také stovky dalších soukromých a veřejných organizací včetně Palantiru patřící CIA a Diagnostic Robotics, izraelské firmy, která má podle smlouvy vytvořit software pro sledování kontaktů a „platformu umělé inteligence, která předpovídá riziko hospitalizace pacientů“.
Podle listu Times of Israel se společnost Diagnostic Robotics v polovině roku 2020 spojila s organizací Start-Up Nation Central, která se snaží přimět Spojené státy k větší závislosti na technologiích vyvinutých Izraelem.
Společnost Start-Up Nation Central, která byla pravděpodobně inspirována knihou Start-Up Nation, financoval převážně židovsko-americký miliardář Paul Singer. Singer, který je kontroverzní kvůli své roli při zničení malého města v Nebrasce a roli, kterou sehrál v think tanku Projekt pro Nové americké století, tuto organizaci založil a od roku 2013 do ní vložil desítky milionů dolarů.
Izraelská vláda je úzce spojena s celosvětovou reakcí na pandemii a s vývojem nástrojů pro sledování kontaktů a systémů vakcinačních pasů. Kromě reakce na pandemii koronaviru se země také úzce zapojila do plánování globální reakce na potenciální „kybernetickou pandemii“. Izraelské ministerstvo financí ve spolupráci s deseti dalšími zeměmi a MMF a Světovou bankou nedávno uspořádalo cvičení kybernetické pandemie, které simulovalo kybernetický útok na globální finanční systém.
Mezi další podporovatele iniciativy Vaccine Coalition Initiative (CVI) a skupiny zapojené do GAVI, nadace Commons Project Foundation a aliance ID2020 patří společnosti Oracle a Salesforce.
Salesforce je jednou ze společností, které stojí za vytvořením programu COVID 360, který využívá technologii vyvinutou společností Diagnostic Robotics k identifikaci rizikových osob a k doporučení testování nebo léčby na základě profilu vytvořeného programem COVID 360.
Zakladatel společnosti Salesforce Marc Benioff je bývalým viceprezidentem společnosti Oracle a současným členem správní rady Světového ekonomického fóra.
Podle novinářky Whitney Webb je Benioff také silným zastáncem výzvy Klause Schwabba ke „Čtvrté průmyslové revoluci“.
„Benioff je nejen členem správní rady WEF, ale také předsedá Centru pro čtvrtou průmyslovou revoluci, což je „revoluce“, kterou její architekt a zakladatel WEF Klaus Schwab definuje jako spojení fyzické, digitální a biologické identity člověka. Benioff je také majitelem a spolupředsedou časopisu Time, který nedávno vydal celé číslo zaměřené na propagaci čtvrté průmyslové revoluce a Velkého resetu podporovaného WEF.“
Stínové skupiny a oživení celkového informačního povědomí
MITRE:
Všechny tyto skupiny jsou vzájemně propojeny a společnost MITRE Corporation je úzce zapojena do všech těchto skupin. V průběhu své historie společnost MITRE Corp řídila federálně financovaná výzkumná a vývojová centra pro americké vládní agentury v oblasti zdravotnictví, vnitřní bezpečnosti a kybernetické bezpečnosti.
Přibližně polovina zaměstnanců společnosti MITRE pracuje v rámci jednotky MITRE Labs, která se snaží „dále rozšiřovat vliv mateřské organizace v rámci federálně financovaných výzkumných a vývojových center a s partnery z akademické a průmyslové sféry“.
Podle časopisu Forbes společnost MITRE Corp také „řídí některé z nejvíce utajovaných vědeckých a technických laboratoří americké vlády“.
„Mezi nejdivočejší vládní zakázky MITRE patří: prototyp nástroje, který se dokáže nabourat do chytrých hodinek, fitness trackerů a domácích teploměrů pro účely vnitřní bezpečnosti; software pro sběr otisků prstů ze sociálních sítí, jako je Facebook, Instagram a Twitter, pro FBI; a podpora při budování toho, co FBI nazývá největší databází lidské anatomie a kriminální historie na světě.“
Společnost MITRE Corp také řídí koalici COVID-19 Healthcare společně se společnostmi Palantir, Microsoft, Salesforce, Amazon a In-Q-Tel a je hlavním konzultantem Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v úsilí o vytvoření „rozsáhlých plánů na omezení pandemie Covid-19“.
Zpráva časopisu Forbes podrobně popisuje rozsáhlou historii společnosti v oblasti sledování, včetně projektu, na kterém vláda spolupracovala se společností MITRE Corp a jehož cílem bylo zachytit otisky prstů z fotografií zveřejněných na sociálních sítích.
„E-maily a podrobnosti smlouvy se společností Mitre, které získal Forbes, nastiňují „projekt snímání otisků prstů ze sociálních médií“ pro FBI v hodnotě 500 000 dolarů, který byl zahájen v roce 2015. Vedla ho hackerská jednotka FBI v Quanticu, divize operačních technologií, a financoval ji dosud nezveřejněný subjekt pro financování výzkumu s názvem Triad,“ uvádí Forbes.
ORACLE:
Oracle Corporation je americká nadnárodní společnost zabývající se počítačovými technologiemi se sídlem v Austinu v Texasu, která je podle tržeb druhou největší společností v USA zabývající se vývojem softwaru.
Stejně jako mnoho dalších společností uvedených na internetových stránkách těchto „soukromo-veřejných aliancí“ je i Oracle významným hráčem podílejícím se na shromažďování dat a vývoji softwaru nezbytného pro budoucí digitální průkazy totožnosti.
Stejně jako MITRE, Palantir a Google – podle serveru Gizmodo – i společnost Oracle začala jako projekt CIA a její název je odvozen od operace CIA se stejným kódovým označením z roku 1977. Podobně jako u společností In-Q-Tel a Palantir – dvou skupin úzce spjatých s každou výše zmíněnou aliancí soukromého a veřejného sektoru – CIA byla úplně prvním zákazníkem společnosti Oracle.
Podle serveru Gizmodo napsal VOX v roce 2014 rozsáhlé odhalení, v němž podrobně popsal zrod společnosti Oracle, aniž by se zmínil, že by společnost nikdy nevznikla bez pomoci a počátečního financování CIA.
„Když si uvědomil potenciální poptávku po komerčním databázovém produktu, založil [Ellison] v roce 1977 společnost, která se stala Oraclem,“ píše Vox a zřetelně vynechává část historie „protože CIA chtěla relační databázi“.
PALANTIR:
Členem Covid-19 Healthcare Coalliation ( Covid-19 očkovací aliance) je také americká softwarová společnost Palantir Technologies, která se specializuje na vytěžování a analýzu velkých objemů dat. Společnost Palantir se sídlem v Denveru ve státě Colorado založili Peter Thiel a Alex Karp v roce 2003 po invazi do Iráku.
Společnost Palantir, které se někdy připisuje zásluha za vývoj softwaru, jenž pomohl najít Usámu bin Ládina, a která vznikla díky financování ze strany společnosti In-Q-Tel, byla až do roku 2008 jediným klientem CIA.
Podle článku časopisu Forbes z roku 2013 se Palantir v posledních pěti letech stal společností, která pro zpravodajské agentury vytěžuje obrovské množství dat.
„Společnost Palantir žije realitou svých zákazníků: NSA, FBI a CIA, která je jejím prvním investorem prostřednictvím rizikového fondu In-Q-Tel, a také mixem dalších amerických protiteroristických a vojenských agentur…“ Forbes píše: „Mezi poradce společnosti Palantir patří Condoleezza Rice a bývalý ředitel CIA George Tenet, který v jednom rozhovoru říká: „Kéž bychom před 11. zářím měli nástroj s takovou silou, jakou má Palantir.“
Condoleeza Rice je rovněž členkou správní rady Fóra nové ekonomiky Michaela Bloomberga, které vede Bill Gates.
Analytik ACLU Jay Stanley napsal, že software společnosti Palantir by mohl umožnit „skutečnou totalitní noční můru, masové sledování aktivit nevinných Američanů“.
Během počátku operace Warpspeed – Palantir pomocí svého softwaru Gotham – vyvinul program nazvaný Tiberius, který provozuje federální vláda a který se používá ke shromažďování údajů od amerických vládních agentur, farmaceutických firem a výrobců vakcín. Podle společnosti Benzinga se platformy Tiberius podílely také na klinických zkouškách vývoje současných covid vakcín.
Software Gotham společnosti Palantir využívá také americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb (HHS) ke shromažďování všech potřebných údajů týkajících se covidu-19 a k „předvídání epidemií s předstihem několika týdnů“. Software společnosti Palantir zajišťuje chod oddělení HHS Protect a podle časopisu Science Magazine společnost Palantir jménem HHS shromažďovala a spravovala veškerá související data týkající se šíření koronaviru.
Systém HHS Protect se loni dostal pod palbu kritiky poté, co HHS pohrozilo americkým nemocnicím ztrátou federálního financování, pokud nebudou všechny údaje o případech a pacientech hlásit výhradně do jeho systému. HHS protect je platforma vyvinutá společností Palantir, kterou provozouje jiná společnost s názvem TeleTracking.
Yahoo News v říjnu informoval, že Národní institut zdraví (NIH) také přímo spolupracuje se společností Palantir na „podpoře výzkumu COVID-19“. NIH udělil firmě zabývající se vytěžováním dat smlouvu v hodnotě 59,5 milionu dolarů na „podporu národní kohorty Covidu-19 – Cohort Collaborative“.
Zatímco HHS se spojuje s různými firmami zabývajícími se dolováním dat, které podporuje CIA, agentura podle Úřadu náměstka ministra pro připravenost a reakci vytváří partnerství také s agenturou DARPA.
„Tento duch spolupráce mezi agenturami se odráží v novém partnerství mezi ASPR a Agenturou pro pokročilé obranné výzkumné projekty – DARPA – s cílem posílit schopnosti potřebné k ochraně národa před zdravotními bezpečnostními hrozbami 21. století…
Dohoda o partnerství, která byla podepsána jen několik dní před zveřejněním Národní strategie biologické obrany, se zaměří na výzkum, vývoj a zavádění lékařských protiopatření a pokročilých technologií, které zvyšují připravenost USA reagovat na hrozby pro zdravotní bezpečnost. Prostřednictvím nového partnerství budou ASPR a DARPA sdílet data a spolupracovat s cílem maximalizovat dopady a investice obou agentur.“
Kromě všech dat z HHS Protect má společnost Palantir přístup také ke všem zdravotním záznamům ve Velké Británii, a to na základě smluv s britskou vládou a anglickou Národní zdravotní službou v hodnotě více než 46 milionů liber.
V červnu loňského roku CNBC informovala, že Británie poskytla společnosti Palantir přístup k citlivým lékařským záznamům včetně jmen pacientů, jejich věku, adres, zdravotního stavu, léčby, léků, alergií, testů, skenů a výsledků rentgenových vyšetření.
Datová enkláva společnosti se stala jednou z největších sbírek globálních zdravotních záznamů na světě, s více než 8 miliony záznamů poskytnutých více než 60 partnerskými organizacemi.
Podle časopisu Forbes je zakladatel společnosti Palantir Alex Karp celoživotní starý mládenec, který říká, že z představy, že by se měl usadit a založit rodinu, má „kopřivku“.
Karp údajně oslovuje své zaměstnance také prostřednictvím interního videokanálu nazvaného KarpTube, kde se vyjadřuje k nejrůznějším tématům, jako je chamtivost, bezúhonnost a marxismus.
Podle deníku New York Times Karp říká, že mnoho rozhodnutí, která ve společnosti Palantir dělá, vychází z jeho židovských zkušeností.
„Řekl mi, že jeho rodiče byli „hippies“ a že jako dítě trávil hodně času na politických protestech. Od mládí prý tušil, že je díky svému původu zranitelný. „Jsi rasově amorfní, krajně levicové židovské dítě, které je navíc dyslektik – nepřišel bys na to, že jsi na hovno?“…
„Kdyby se krajní pravice dostala k moci“, řekl, že by „určitě patřil mezi její oběti. Kdo bude první, koho pověsí? Udělejte si seznam a já vám ukážu, koho dostanou jako prvního. Budu to já. Není kolonka, kterou bych nezaškrtl.“ Jeho strach, jak řekl, pohání mnoho rozhodnutí pro tuto společnost.
Karpova společnost Palantir vstoupila na veřejnost po počátečním nástupu pandemie Covidu-19.
In-Q-Tel:
Společnost In-Q-Tel byla první vládou sponzorovanou firmou rizikového kapitálu, kterou v únoru 1999 založila CIA. Podle výzkumu počátků společnost In-Q-Tel slouží jako platforma pro rozšíření výzkumných a vývojových aktivit CIA do soukromého sektoru. CIA využívá tuto firmu k provádění strategických investic do začínajících společností, které jsou zajímavé pro CIA a větší zpravodajskou komunitu.
Společnost In-Q-Tel financovala vznik společnosti Palantir a provozuje koalici Covid-19 Healthcare společně se společnostmi Palantir, MITRE Corp, Microsoft a dalšími. Inspirace pro vznik firmy přišla dávno před jejím založením v roce 1999 z „Highlands Fora“ Pentagonu.
Highlands Forum po desetiletí poskytovalo zcela „mimo záznam“ prostor pro setkávání nejmocnějších členů „stínové zpravodajské komunity“ s vysokými vládními představiteli USA spolu s dalšími vedoucími představiteli příslušných soukromých odvětví. Tato soukromá síť funguje jako most mezi Pentagonem a mocnými soukromými americkými elitami přinejmenším od poloviny 90. let.
Časopis New Scientist přirovnává Highlands Forum k elitním setkáním, jako je Davos, ale mnohem vlivnějším. John Clippinger, vědec z MIT, kdysi zdokumentoval svou účast na setkání „Highlands Fora“ a popsal je jako setkání pouze pro zvané, které financuje ministerstvo obrany a jemuž předsedá vysoký úředník ministerstva obrany, který dohlíží na všechny operace a politiky nejmocnějších špionážních agentur Pentagonu.
Google:
Málokdo si uvědomuje, že Google byl jedním z mnoha projektů podporovaných agenturou DARPA a NSA na počátku 90. let. Podle zpráv na počáteční práci zakladatelů Googlu dohlíželi úředníci ministerstva obrany i dalších amerických vládních agentur.
Počátkem roku 2000 byl Google součástí řady projektů sloučených DARPU do Úřadu pro informační povědomí (IAO). V rámci programu Total Information Awareness se plánovalo využití prediktivního modelování a dolování dat „k identifikaci potenciálních teroristů“, zatímco Google používá podobné techniky k identifikaci produktů, které by mohly zajímat konkrétní lidi na základě jejich online stop.
Krátce po svém zahájení byl IAO zrušen právě v době, kdy se stal populárním Facebook.
Podobně i další projekt nazvaný „Project LifeLog“ Pentagon ukončil. Časopis Wired ho popisuje jako ambiciózní snahu o vytvoření databáze sledující celou existenci člověka, a to ve stejném roce, kdy byl založen Facebook. Cílem projektu LifeLog, který provozovala Darpa, výzkumná složka ministerstva obrany, bylo „shromáždit na jednom místě téměř vše, co člověk řekne, uvidí nebo udělá: uskutečněné telefonní hovory, sledované televizní pořady a přečtené časopisy“.
Dalšími projekty, které DARPA sloučila do Úřadu pro celkové informační povědomí, jsou programy Stellar Wind, Topsail a PRISM. Přibližně ve stejné době, kdy došlo ke konsolidaci těchto operací, používala společnost Google sledovací zařízení na palubách vozidel určených pro Street View a Google Maps k odposlechu a sběru dat z nezabezpečených sítí WiFi ve 30 zemích.
Společnost Google tvrdila, že tyto údaje byly „shromážděny omylem“, ale vyšetřování a následná žaloba ukázaly opak.
Podle novinářky Whitney Webb je Google díky svým rozsáhlým vazbám na společnosti zabývající se testováním DNA velmi vhodným kandidátem na vedoucí pozici v oblasti sběru zdravotnických dat a digitální identity:
„Google má také úzké vazby na nejznámější společnosti zabývající se testováním DNA ve Spojených státech, jako je Ancestry.com. Společnost Ancestry, kterou nedávno koupil soukromý kapitálový gigant Blackstone, sdílí data s tajnou dceřinou společností Googlu, která využívá genomické údaje k vývoji terapií prodlužujících život. Kromě toho je manželka spoluzakladatele Googlu Sergeje Brina Anne Wojcicki spoluzakladatelkou a generální ředitelkou společnosti 23andMe, která se zabývá testováním DNA. Wojcicki je také sestrou generální ředitelky společnosti YouTube, která patří Googlu, Susan Wojcicki.“
Google s pomocí společnosti Verily vytvořil také projekt „Project Baseline“, který od roku 2017 shromažďuje genetické informace od účastníků.
Projekt Stellar Wind byl nezákonný sledovací program, který začal za vlády George W. Bushe a nazýval se Prezidentský program sledování (PSP) Tento program zahrnoval vytěžování dat z rozsáhlé databáze komunikace amerických občanů, včetně e-mailové komunikace, telefonních rozhovorů, finančních transakcí a internetových aktivit.
Projekt Topsail, nebo jinak známý jako projekt Genoa II, se zaměřoval především na zpravodajské analýzy s cílem „vyvinout a nasadit kognitivní pomůcky, které umožní lidem a strojům „společně přemýšlet“ v reálném čase o složitých problémech“. Projekt se nápadně podobá technologii, kterou si nedávno nechala patentovat společnost Microsoft.
V roce 2002 byl Tom Armour, veterán projektu Genoa, vybrán Johnem Poindexterem jako ředitel nového programu Genoa II, který je součástí projektu Total Information Awareness (TIA).
Podle časopisu Intelligencer hrál Poindexter ve spolupráci s architektem války v Iráku Richardem Perlem zásadní roli při vzniku Palantiru.
Projekt PRISM byl program, v jehož rámci NSA shromažďovala internetovou komunikaci od různých amerických internetových společností. PRISM shromažďuje uloženou internetovou komunikaci na základě požadavků vznesených vůči internetovým společnostem, jako je například Google, podle oddílu 702 zákona FISA Amendments Act z roku 2008, který nutí společnosti předávat veškerá data, která odpovídají soudem schváleným vyhledávacím výrazům.
PRISM je jedním z mnoha programů, které rozhodně nejsou nefunkční. Časopis Forbes v říjnu odhalil, že náhodně odtajněný soudní dokument ukazuje, že americká vláda tajně nařizuje společnosti Google, aby poskytovala údaje o každém, kdo zadá určité vyhledávací výrazy.
Tento proces se podobá „geofence příkazům“, kdy vyšetřovatelé žádají Google, aby poskytl informace o každém, kdo se v daném okamžiku nachází v místě činu.
Existenci systému PRISM prozradil v roce 2013 informátor NSA Edward Snowden, který varoval, že rozsah masového sběru dat je mnohem větší, než veřejnost ví, a zahrnuje činnosti, které označil za „nebezpečné“ a „zločinné“.
Chromebooky Google, sběr dat a virtuální výuka
Podle celostátního průzkumu se většina amerických žáků veřejných škol v důsledku pandemie koronaviru učila několik měsíců výhradně online.
Podle průzkumu, který se koncem září 2020 uskutečnil mezi více než tisícovkou rodičů žáků veřejných škol, se 58 % žáků celkově učilo výhradně online, zatímco dalších 18 % se učilo kombinací dálkové a prezenční výuky. Necelá čtvrtina studentů se v té době učila plně prezenčně.
Ale i nyní, když jsou studenti zpět ve škole a učí se osobně, většina z nich stále používá Chromebooky Google a veškerou práci odevzdává prostřednictvím Google Classroom.
Pokud si škola nebo student nemohl dovolit Chromebook, společnost Google jej v době vrcholící pandemie občas poskytovala zdarma v rámci svého programu podpory distančního vzdělávání Google for Education.
Mnozí namítají, že nyní široké využívání Chromebooků Google prostřednictvím platformy Google Classroom je jen další „zástěrkou“ pro státní dohled.
Nedávno Světové ekonomické fórum vyzvalo k „připojení každé školy k internetu“ a minulý měsíc se největší americký učitelský svaz – který dlouhodobě spolupracuje s IBM na vývoji automatizovaných „vyučovacích strojů“ – vyslovil pro všeobecné digitálně ověřitelné povinné očkování.
Na začátku roku 2020 zažaloval společnost Google generální prokurátor státu Nové Mexiko za shromažďování údajů o studentech prostřednictvím jejích Chromebooků.
Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas tvrdil, že společnost porušila soukromí studentů, kteří používají Chromebooky poskytované školám zdarma prostřednictvím platformy G Suite for Education.
„Bezpečnost studentů by měla být prioritou číslo jedna každé společnosti, která poskytuje služby našim dětem, zejména ve školách,“ řekl Balderas. „Sledování údajů studentů bez souhlasu rodičů je nejen nezákonné, ale i nebezpečné, a můj úřad bude hnát k odpovědnosti každou společnost, která ohrozí bezpečnost novomexických dětí.“
Od té doby byla na společnost Google podána další hromadná žaloba ze stejného důvodu.
Žaloba, kterou podal otec z Illinois, tvrdí, že technologická společnost nezákonně „shromažďovala, uchovávala a používala osobní biometrické údaje dětí mladších 13 let, které používají platformu „G Suite for Education“ na noteboocích ChromeBook vydaných některým školám po celé zemi“.
Zdroj: dailyveracity.com
Překlad: bezpressu.news
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi