JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

ČIERNA OVCA NATO: TURECKO PREJAVILO ZÁUJEM O NÁKUP RUSKÝCH STÍHAČIEK NAMIESTO AMERICKÝCH F-35

TURECKO: Ankara sa usiluje zahájiť výrobu vlastných bojových lietadiel, ale je tiež pripravená spolupracovať s Ruskom.

Administratíva Donalda Trumpa vylúčila Turecko z programu vývoja stíhačiek piatej generácie F-35, pretože tureckej armáde boli dodané ruské protilietadlové raketové systémy S-400 Triumf. USA považovali za nebezpečné používať americké stíhačky spolu s ruskými systémami PVO.

„Nie sme rozhodnutí vrátiť sa k projektu. Tvrdíme, že na nás bola spáchaná nespravodlivosť, a že túto nespravodlivosť je potrebné napraviť,“ vyhlásil Ismail Demir, vedúci úradu pre obranný priemysel v Turecku.

 

Ankara teraz uvažuje o alternatívach k americkým lietadlám. Medzi potenciálnymi kandidátmi sú ruské viacúčelové stíhačky Su-35 a Su-57, uviedol v komentári pre „RIA Novosti“ turecký minister priemyslu a technológií Mustafa Varank. Potvrdil, že prioritou pre jeho krajinu je rozvoj vlastného leteckého priemyslu a vytvorenie domácej stíhačky piatej generácie.

„Ak Rusko môže ponúknuť lietadlo, ktoré spĺňa naše potreby a úlohy, a ak sa dá ľahko integrovať do nášho systému, je Turecko pripravené ho kúpiť,“ vyhlásil Varank. „Nezastávame v tejto veci žiadnu kategoricky odmietavú pozíciu.“

 

Americké sankcie sú nanič. Turecko rokuje o ďalšej dodávke ruských S-400

Turecko aj naďalej rokuje s Ruskou federáciou o nákupe druhého pluku systémov PVO S-400 a o možnosti ich spoločnej výroby, nehľadiac na sankcie USA. Vyhlásil to minulý týždeň vedúci sekretariátu obranného priemyslu Turecka Ismail Demir.

 

“Nevidíme, že by sankcie mali značný vplyv. Sú nespravodlivé a USA to majú napraviť. Neraz sme vyhlásili, že jazyk sankcií na Turecko nezapôsobí. Rokujeme aj naďalej s RF o spoločnej výrobe S-400 , ” vyhlásil Demir vo vysielaní televíznej stanice NTV.

 

Dodávky najnovších ruských systémov PVO S-400 , ktoré vyvolali krízu vo vzťahoch Turecka s USA, začali v polovici júla roku 2019. Washington požiadal, aby sa Turecko tejto transakcie vzdalo a kúpilo namiesto toho americké komplexy Patriot, a vyhrážal sa, že pozdrží alebo vôbec zruší predaj Turecku najnovších stíhačiek F-35, a tiež zavedie sankcie v súlade s CAATSA (zákon O boji proti nepriateľom Ameriky prostredníctvom sankcií). Ankara odmietla ustúpiť a pokračovala v rokovaniach o dodatočnej dodávke S-400.

Programový riaditeľ Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti Ivan Timofejev vyhlásil, že USA nedokážu Turecko prehovoriť, aby sa vzdalo ruských protilietadlových raketových komplexov S-400, pre tureckú stranu to nebude výhodné ani ekonomicky, ani politicky. Okrem toho neponúkajú Američania Ankare žiadnu náhradu.

 

Vo februári minister zahraničia USA Antony Blinken telefonicky prediskutoval so šéfom tureckého MZV Mevlut Çavuşogluom otázku nákupu ruských protilietadlových raketových komplexov S-400 Tureckom a vyzval ho, aby sa Turecko týchto systémov vzdalo.

 

“Táto výzva zatiaľ nič neovplyvní, pretože už sú tieto systémy kúpené, a už boli v Turecku zaradené do výzbroje. Američania budú musieť vynaložiť akési extraordinárne úsilie, aby o tom Turkov presvedčili. Ponúknuť im napríklad alternatívne systémy Patriot. A potom, keď sa Turci vzdajú S-400 a odmietnu plniť zmluvy s Moskvou a svoje záväzky, budú musieť zaplatiť pokutu … Pre Turecko to nie je výhodné ani ekonomicky, ani politicky, pretože im USA neponúkajú žiadnu náhradu, “usudzuje odborník.

Podľa jeho slov nie je jasné, či je Washington ochotný dodávať Ankare Patrioty – veď jednou z príčin nákupu ruských komplexov S-400 bolo, že Turci nedostali od Američanov Patrioty.

 

“USA už dokonca zavádzali proti Turecku sankcie, neponúkli ale žiadnu náhradu, nič konkrétne. Ale (turecký prezident Recep Tayyip) Erdogan je politik realistický a pragmatický, a myslím si, že má na to iný názor, a preto by sme od neho zatiaľ nemali očakávať žiadne akcie, “dodal Timofejev.

 

USA zablokovali historicky najväčšiu dodávku tureckých vrtuľníkov Pakistanu

USA zabránili dodávkam 30 útočných vrtuľníkov ATAK tureckej výroby do Pakistanu, teraz vyhrá tento tender zrejme Čína, povedal hovorca tureckého prezidenta Ibrahim Kalin v komentári k následkom amerických sankcií proti jeho krajine kvôli nákupu ruských systémov PVO S-400.

 

Hovorca tureckého sekretariátu obranného priemyslu oznámil, že v júli 2018 podpísalo Turecko s Pakistanom dohodu o dodávkach 30 vrtuľníkov ATAK. Bola to najväčšia zmluva v tureckých dejinách na jednorazovú dodávku obrannej produkcie. Jej hodnota sa odhadovala na 1,5 miliardy dolárov. Splnenie zmluvy bolo zadržané kvôli odmietnutiu USA poskytnúť Turecku licenciu na export motorov v súvislosti s tým, že Kongres zakázal dodávky amerických zbraní Turecku, aby ho prinútil vzdať sa skôr kúpených systémov PVO S-400 od Ruska. Turecko dnes vyvíja vlastné motory pre vrtuľníky.

 

“USA zablokovali nami plánovaný predaj bojových vrtuľníkov Pakistanu. Následkom bude zrejme skutočnosť, že tender vyhrá Čína, kdežto USA prehrajú, ” povedal Kalin v rozhovore pre agentúru Bloomberg.

 

Zdroj: https://www.armadnymagazin.sk

Odeslat komentář