JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Čierna starostka Washingtonu premenovala námestie na Black Lives Matter Plaza podľa černošského rasistického ultraľavicového hnutia, aby vyprovokovala Trumpa. Ten reaguje inteligentne, ale ostro…

USA: Starostka amerického hlavného mesta Washington Muriel Bowserová nechala námestie pred Bielym domom premenovať na Black Lives Matter Plaza a zároveň odhalila niekoľko desiatok metrov dlhý žltý nápis rovnakého znenia na ulici vedúcej k sídlu amerických prezidentov. Informovala o tom BBC.
DC mayor inaugurates 'Black Lives Matter' Plaza near White House ...

„Táto časť 16. ulice pred Bielym domom je odteraz Black Lives Matter Plaza,“ povedala demokratická starostka Washingtonu v reakcii na udalosti uplynulých dní, keď celé Spojené štáty zaplavila vlna demonštrácií a protestov. Tie vyvolala násilná smrť Afroameričana Georgea Floyda v meste Minneapolis v štáte Minnesota, ktorého pri zásahu usmrtil belošský policajt.

Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží) je medzinárodné aktivistické hnutie, ktoré vzniklo v USA v roku 2013. Upozorňuje na prípady zvýšeného policajného násilia, rasovej nerovnosti a systematického rasizmu voči černochom.

Bowserová vo štvrtok vyzvala listom Trumpa, aby z Washingtonu stiahol všetky nadbytočné federálne bezpečnostné a vojenské jednotky. „Nasadenie federálnych bezpečnostných síl vyvoláva hnev demonštrantov, ktorí… zväčša pokojne protestujú za zmenu a reformy rasistických a nefunkčných systémov zabíjajúcich Afroameričanov,“ uvádza sa v liste.

Trump označil starostku Washingtonu za neschopnú

Americký prezident Donald Trump v piatok reagoval tiež na list starostky americkej metropoly Washington Muriel Bowserovej, v ktorom ho žiada, aby z hlavného mesta stiahol všetky federálne bezpečnostné sily. Tie sú tam rozmiestnené v súvislosti s demonštráciami vyvolanými násilnou smrťou Afroameričana, ktorý v meste Minneapolis zomrel pri policajnom zásahu.

„Neschopná starostka Washingtonu MayorBowser, ktorej sa rozpočet totálne vymkol spod kontroly a neustále nás žiada o ‚príspevky‘, teraz bojuje s Národnou gardou, ktorá ju… počas predchádzajúcich niekoľkých nocí zachránila pred veľkým zahanbením. Ak s týmito mužmi a ženami nebude slušne zaobchádzať, povoláme inú skupinu mužov a žien!“ napísal na Twitteri americký prezident.

Bowserová na Trumpov príspevok reagovala na tlačovej konferencii ku koronavírusovej kríze, počas ktorej už v USA zomrelo takmer 110-tisíc ľudí.

„Všetci musíme preorientovať svoju pozornosť na to, že náš národ je ubolený. Potrebuje liečbu a vedenie na všetkých úrovniach, od úplného vrcholu, až po starostov, ako som ja,“ povedala Bowserová s tým, že politici by mali ľudí spájať, nie ich rozdeľovať.

Odeslat komentář