JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Čína predpovedá Američanom po atentáte na Solejmáního krvavé straty

ČÍNA: Čínsky portál Global Times reagoval na likvidáciu iránskeho generála Solejmáního Američanmi. Podľa Číňanov smrť Solejmáního a jeho dôstojníkov zmenila pravidlá hry na Blízkom východe. Iránci už sľubujú Američanom pomstu a ani Američania neberú hrozby na ľahkú váhu, už doporučili všetkým svojím občanom, aby preventívne opustili Irak

Číňania takisto chronologicky usporiadali v článku všetky udalosti. Dňa 27. 12. 2019 zaútočili irácki šiíti na americkú základňu v severnom Iraku, zabili a zranili niekoľko Američanov a proamerických sunnitských Iračanov. O dva dni neskôr Američania letecky zaútočili na šítsku ozbrojenú skupinu Kata’ib Hizballáh, zahynulo 25 šiítov. Američania označili útok ako odpoveď na ostreľovanie základne a obvinili z ostreľovania americkej základne Irán. Nasledoval šiítsky útok na americkú ambasádu v Iraku, následne Američania zlikvidovala Solejmáního, takže teraz to vyzerá tak, že je opäť na rade Irán.

Američania zvrhli Saddáma v roku 2003, no situácia v Iraku sa nevyvíja podľa amerických predstáv. V krajine je takmer 60 % šiítov, ktorí majú pozitívny vzťah k Iránu a ktorí úspešne likvidovali Islamský štát v Iraku. Islamský štát  šíril v krajine chaos vyhovujúci Američanom, Rusi bežne označujú Islamský štát ako zástupnú armádu Američanov. Pre šiítov bol Solejmáního príchod do Bagdadu bežnou diplomatickou misiou a americké kroky považujú za atentát a medzinárodný teroristický čin.

Američania a Izraelci označili iránskych Quds a Stráže islamskej revolúcie za teroristické organizácie. Irán obviňuje Američanov z terorizmu a je pripravený pokračovať v konfrontácii. Bude to vyhovovať Washingtonu? Američania sú stále silnou krajinou, pomerne ľahko zlikvidovali iránskeho generála Solejmáního, ktorý útok neočakával. Zapríčinili  ale v šiítskom svete novú vlnu protiamerickej nenávisti. Nenávisť proti Američanom bola u šiítov už predtým značne vysoká. Minimálne americký diplomatický personál na Blízkom východe si bude musieť dávať značný pozor.

Američanom sa úspešne darí rozširovať počet svojich nepriateľov, ktorí USA nenávidia. Zdá sa, že niektorým Američanom to je jedno, pretože zastávajú názor že „je jedno, že nás nenávidia, dôležité však je aby sa nás báli“. Američania už od roku 1991 likvidujú vo svete každého politického lídra, ktorý im je nepohodlný, svoje ciele však aj tak nedokážu dosiahnuť. Protiamerické aktivity sa nekončia, naopak silnejú a Američania majú čoraz viac problémov, ich postavenie hegemóna je otrasené.

Izraelská lobby v USA sa ani netají tým, že je potrebné, aby USA za každú cenu pomáhali Izraelu a Saudom voči šiítom na Blízkom východe.

Washington však v prípade zavraždenia Solejmáního podcenil vážne politické dôsledky. Hovorí sa, že pes, ktorý šteká nehryzie, no iránske tvrdenia o pomste treba vnímať ako hlas smerom k šiítom, ktorí sa na Blízkom východe ešte viac zradikalizujú.

Irán má veľa možností ako Američanom uškodiť aj  pomocou šiítskych organizácii a šiítskych bojovníkov. V Sýrii, Iraku či Afganistane budú minimálne americkí vojaci a diplomati v najbližšom období v značnom ohrození, v ohrození je aj infraštruktúra Izraela a Saudskej Arábie.

Američania sa snažia ukázať svoju silu a riešia situáciu vojensky, pretože diplomatické nástroje už stratili. Snažia sa svet presvedčiť, že použitie sily je tou najlepšou voľbou.

Použitie sily však vedie vždy k problémom, pretože nedokáže pretransformovať vôľu ľudí. Americký postup na Blízkom východe je zlyhaním.

Trumpovi ale  už nejde o to, aby riešil problémy na Blízkom východe z dlhodobejšieho hľadiska, všetko podriaďuje rozbiehajúcej sa prezidentskej kampani v ktorej chce u amerických voličov výrazne zabodovať.

Odeslat komentář