Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NEMĚCKO : Desiatky afrických lídrov sa zišli do Pekingu na africko-čínsky summit, ktorý vo štvrtok otvoril čínsky prezident Si Ťin-pching. Vo svojom prejave Si navrhol, aby africké štáty svoje diplomatické styky s Čínou povýšili na strategickú úroveň.
Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej summit Čína-Afrika signalizuje vplyv a snahy Číny na africkom kontinente: Peking od Afriky očakáva, že bude jej kľúčovým spojencom pri potlačovaní globálneho poriadku pod vedením USA, uviedla AP.
„Vždy sme si rozumeli a podporovali sme sa, čím sme boli príkladom pre nový typ medzinárodných vzťahov,“ pripomenul Si na slávnostnom otvorení Fóra o čínsko-africkej spolupráci.
Si uviedol, že Čína je ochotná prehĺbiť spoluprácu v priemysle, poľnohospodárstve, infraštruktúre a ďalších oblastiach a ďalej otvárať svoj trh – čiastočne odstránením ciel na produkty z väčšiny najchudobnejších krajín sveta vrátane 33 v Afrike.
Si Ťin-pching sa vo štvrtok na čínsko-africkom summite v Pekingu zaviazal, že jeho krajina v nasledujúcich troch rokoch poskytne Afrike finančné prostriedky vo výške 50 miliárd dolárov a pomôže vytvoriť na africkom kontinente milión pracovných miest. Informovala o tom agentúra AFP.
Si Ťin-pching tiež povedal, že Čína je „pripravená prehĺbiť spoluprácu“ s Afrikou v hospodárskej oblasti a že čínsko-africké vzťahy zažívajú „najlepšie obdobie v histórii“.
Čína, ktorá je druhou najväčšou ekonomikou sveta, je najväčším obchodným partnerom Afriky, kam v posledných dvoch desaťročiach vyslala stovky tisíc robotníkov a inžinierov, aby tu budovali veľké projekty. Získala tiež prednostný prístup k obrovským prírodným zdrojom Afriky, vrátane medi, zlata a lítia.
Viac ako 50 africkým lídrom sa prihovoril aj generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý povedal, že rozširovanie vzťahov medzi Čínou a africkým kontinentom by mohlo „poháňať revolúciu v oblasti obnoviteľnej energie“.
Guterres tiež poukázal na výsledky Číny napr. pri odstraňovaní chudoby, ktoré by pre africké štáty mohli poslúžiť ako inšpirácia. Dodal, že Afrika „ako domov niektorých z najdynamickejších ekonomík sveta môže maximalizovať potenciál podpory Číny v rôznych oblastiach – od obchodu po správu údajov, financie a technológie“.
Generálny tajomník OSN v prejave k africkým lídrom vyhlásil, že je čas napraviť „historické nespravodlivosti“ voči kontinentu. Podľa neho je „poburujúce…, že africký kontinent nemá stále miesto v Bezpečnostnej rade“ OSN.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na čínske médiá uviedla, že na okraj Fóra o čínsko-africkej spolupráci sa vo štvrtok uskutočnilo aj Gutteresovo stretnutie so Si Ťin-pchingom.
Čína sa stala hlavným hráčom v Afrike od založenia Fóra o čínsko-africkej spolupráci v roku 2000. Spoločnosti z Číny v Afrike značne investovali do ťažby prírodných zdrojov, ktoré čínsky priemysel potrebuje, a čínske rozvojové banky poskytli africkým štátom pôžičky na výstavbu železníc, ciest a inej infraštruktúry.
AP konštatuje, že Čína sa stala najväčším bilaterálnym obchodným partnerom subsaharskej Afriky, no z kontinentu oveľa viac vyváža, ako tam dováža.
ZDROJ: AFP / SITA
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi