JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Čína ruší fyzické peniaze a zavádza digitálnu menu. Obyvateľov čaká vyšší level elektronického teroru

ČÍNA: Čínske ministerstvo obchodu 14. augusta vydalo nariadenie, aby sa komplexne rozšíril projekt inovácii a rozvoja obchodného servisu, ktorý by implementoval digitálnu menu, ktorá by nahradila fyzické peniaze. Začať sa má v 28 regiónoch, prípadne rovno v celej krajine. Na prvom mieste sú však mestá ako Peking, Šanghaj, Guangzhou, Shenzen a Hongkong

Pilotný projekt čínskej vlády na digitálnu menu je virtualizovaním juanu (RMB) ktorý skonvertuje fyzickú menu do digitálnych bankoviek a uloží do aplikácie „peňaženka“ v telefóne.

Osoba viac nebude mať fyzické bankovky na transakcie, ale miesto toho bude používať mobilný telefón, ako digitálnu peňaženku na nákup.

Digitálny RMB je rozdielny ako sú kryptomeny ako Bitcoin. Digitálny RMB bude vydávať čínska centrálna banka. Tá bude mať právo limitovať či zmrazovať transakcie osobám, alebo úplne skonfiškovať osobám depozit. Centrálna banka a vláda bude mať plný prístup na sledovanie transakcii a k záznamom platieb a majetku používateľov.

Platba digitálnym RMB nebude ako klasická mobilná platba, ktorá si vyžaduje pripojenie na internet a presmerovanie na bankový účet. Digitálny RMB to nevyžaduje a platba sa uskutoční priložením dvoch mobilov so softvérovou aplikáciou k sebe. Takto sa uskutoční transakcia z osoby na osobu.

Je viacero dôvodov prečo čínska komunistická strana stanovila tento plán za prioritu. Jedným je zabezpečiť systém menovej transakcie, ktorý by zabezpečil transakcie bez použitia dolára. Takto by sa vyhli dôsledkom amerických sankcií. Druhým je menová kríza, ktorú by sa prechodom na digitálnu menu podarilo oddialiť. Čínsky plán na implementáciu digitálnej meny, chce nahradiť až 50% fyzickej meny do troch rokov.

Čínsky finančný systém je odkázaný vykonávať medzinárodné transakcie používaním doláru cez platobný systém SWIFT. Kvôli zhoršujúcim sa vzťahom s USA dochádza k tzv. oddeleniu oboch ekonomík (decoupling). Keď sa to udeje a Američania odstavia Číňanov od SWIFTu a od užívania dolára ako medzinárodnej meny, bude to mať devastačný vplyv na čínsky režim. Predpokladá sa, že jediná možnosť ako môže Čína prežiť oddelenie od USA je, že nebude závislá na SWIFTe a dolári.

Čína verí, že digitálny RMB obíde SWIFT a bude schopný uskutočňovať medzinárodne transakcie bez použitia doláru. Vyžaduje si to ale, aby sa transakcia odohrala medzi dvoma subjektami cez mobilné telefóny, ktoré by mali inštalovaný špeciálny softvér. Systém by tak mohol robiť transakcie bez použitia SWIFTu. Systém by však umožnil len transakcie v RMB. Čína tak ostáva vo vlastnom bludnom kruhu. Čínsky juan (RMB) totiž nie je voľne zameniteľná mena, takže ňou neviete zaplatiť, kým si ju nezmeníte na nejakú konvertibilnú menu, čo robí celý systém nepoužiteľný pre medzinárodne platby.

Ďalšou prekážkou je, že všetky telefóny by museli byť vybavené čínskym platobným softvérom. Americká kampaň Clean network, však znemožnila používanie čínskeho softvéru v amerických zariadeniach.

Ďalší dôvod na zavedenie digitálneho RMB je kontrola množstva peňazí cirkulujúcich v ekonomike. V minulosti pri zlej ekonomickej situácii, sa vytlačilo viac peňazí, aby sa stimulovala ekonomika. Vytvárala sa inflácia, mena devalvolvala a ľudia chudobneli. V roku 2018 bola ekonomická veľkosť v HDP Číny 13,8 trilióna dolárov, ale objem jej meny bol  v hodnote 28 triliónov dolárov. Ak sa mena stane digitálnou, centrálnej banke to umožní ešte viac kedykoľvek injektovať peniaze do ekonomiky, a bude schopná pokračovať v doterajšej manipulácii s menou a ekonomickými dátami.

Ďalším motívom digitálneho RMB je príležitosť komplexne sledovať a monitorovať život ľudí. Budú môcť kontrolovať každú transakciu a pohyb peňazí, a sledovať nie len zvyky ľudí ale aj analyzovať ich životný štýl, kúpnu silu a osobne preferencie. Tieto dáta umožnia komunistickej strane monitorovať ľudí ešte komplexnejším spôsobom.

Digitálna mena vie byť použitá aj ako represívny nástroj pre upevnenie režimu. Režim môže pohroziť odobratím možnosti vykonávať platby, či zabaviť depozit občanom, ktorých aktivity nie sú v súlade s líniou komunistickej strany.

O čínskej  menovej kríze sme písali včera tu. Podľa Zacha DeGregoria má Čína len dve možnosti ako sa s menovou krízou vysporiadať. Jednou je podniknúť nejakú  inváziu a zabrať cudzí majetok, alebo zabrať majetok vlastným občanom, čo by  zavedenie digitálnej meny umožnilo ľahko zrealizovať.

Väčšina Číňanov zrejme aj túto novinku príjme s nadšením. Tí ostatní by mali miesto šetrenia radšej zmeniť úspory na komodity, radí China Observer

 

Autor: Ivan Blaho

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář