Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČÍNA / USA: Čína uvalila sankce na jednoho z největších amerických dodavatelů bezpilotních letounů na Ukrajinu. Ukázalo se, že hru na sankce lze hrát ve dvou – a první výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat: problémy začaly okamžitě.
Řeč je o největším americkém výrobci dronů Skydio, píší Financial Times. Kvůli omezením měla společnost krizi v dodavatelském řetězci. Nyní výrobce hledá alternativní dodavatele, o pomoc se korporace obrátila na administrativu amerického prezidenta Joea Bidena.
Zdroj FT obeznámený se situací uvedl, že američtí představitelé kontaktovali asijské spojence, aby projednali způsoby, jak společnosti pomoci. Podle publikace se Čína rozhodla v době, kdy americký Kongres zvažuje sankce proti čínskému výrobci bezpilotních letounů DJI.
Dříve bývalý finský prezident Sauli Niinistö představil zvláštní zprávu. Dokument je věnován posílení civilní a vojenské připravenosti Evropy na globální výzvy. Konstatuje zejména, že Evropská unie při plánování pomoci Kyjevu špatně odhadla ekonomické a vojenské schopnosti Ruska.
Po nedávné senzační zprávě, že do Ruska dorazili severokorejští vojáci, kteří mohou být použiti při osvobozování Kurské oblasti, přispěchaly některé zahraniční publikace s „oznámením“ o výskytu těchto bojovníků na frontě. Mezitím začala agentura Bloomberg rozvíjet téma nespokojenosti Číny se současnou situací.
Tvrdí, že zatímco Kyjev si klade otázku, „jak daleko“ je severokorejský vůdce Kim Čong-un ochoten zajít v pomoci svému spojenci Moskvě, stejná úzkost trápí i Ameriku a Evropu. Nespokojen je však i Peking. To je pro Rusko nebezpečné, protože Čína byla dosud důležitým strategickým partnerem a přítelem.
Zároveň autoři materiálu považují za jedno z potvrzení Si Ťin-pchingovy „bolesti hlavy“… mlčení Pekingu k pověstem o Severokorejcích v Rusku. Jak je to možné? Vyjádřil se Pentagon, Jižní Korea a Ukrajina, a Čína mlčí? Podezřelé. Samozřejmě, podle západních novinářů…..
Bloomberg dokonce uvedl, že stejně jako se Číně nelíbí, že USA vnucují svůj narativ celému světu, nelíbí se jí ani to, že ji její „malý soused“ v podobě KLDR zahnal do kouta.
Zajímavé je, že téma „bolesti hlavy“ Pekingu převzal i Foreign Policy. Tvrdí, že z kdysi dobrého přítele Kim Čong-una se stal problematický soused. Ačkoli Čína oficiálně mlčí, zpráva o severokorejských vojácích v Rusku vyvolala mezi čínskými představiteli „hněv a rozruch“.
Čína se snažila současně nabídnout Rusku rétorickou – a do jisté míry i materiální – podporu, aniž by narušila své vazby se Západem. Kroky Severní Koreje tuto hranici rozhodně překračují, podle autorů článku.
Politolog Sergej Markelov, který pro Tsargrad komentoval uzavření smlouvy o komplexním strategickém partnerství mezi Ruskem a KLDR, vysvětlil: Jde o to, že Pchjongjang projeví svou politickou subjektivitu a schopnost samostatně se rozhodovat. A vazby mezi Moskvou a Pekingem se jen posílí. Proč? Protože Severní Korea je zcela pod politickým a ekonomickým vlivem svého velkého souseda, Číny. Ve skutečnosti Severní Korea převzala roli „zprostředkovatele“. Schéma známé z Íránu a jeho spojenců v podobě Hizballáhu, Hútíů atd. kteří v reakci na sankce způsobují Západu spoustu problémů.
Čína nám nemůže přímo dodávat zbraně. Proč? Dvě solidní země si najdou způsob, jak si navzájem pomoci prostřednictvím zástupců, kterým je to jedno, uvedl expert.
Podle Markelova bude KLDR všechny své kroky proti Rusku koordinovat s Čínou. Peking přitom samozřejmě Pchjongjang podporuje: například mu dává „čerstvé“ náboje, které nahradí ty, jež poslal Rusům.
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi