JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Čínsky minister zahraničia svojmu ruskému náprotivku: „USA sa zbláznili!“

ČÍNA/USA: To, že Spojené štáty americké chcú vždy presadzovať svoje záujmy na medzinárodnej scéne, nie je nič nové ani zlé. Snaží sa o to každý štát. Je na diplomatoch, aby pri rokovaniach so svojimi kolegami dosiahli ciele svojej vlády, v závislosti od ochoty urobiť kompromis na oboch stranách. Skutočnosť, že slabší štát je zvyčajne ochotný urobiť viac ústupkov, je spôsobené povahou veci, okrem toho sú zvyčajne zabalené do kvetnatej reči s priateľskými tlačovými vystúpeniami.

Ak medzi dvoma krajinami existujú značné nezhody, východiskový bod je odlišný, ale aj tak sa obe strany snažia udržať svoje emócie pod kontrolou, prinajmenšom na verejnosti, pokiaľ je to možné a dať druhej strane príležitosť zachrániť si tvár. Je tiež zrejmé, že za zatvorenými dverami sa veci prihrievajú a dá sa povedať, že skúsený diplomat by sa sotva mohol otvorene verejne vyjadriť.

Nikdy predtým neexistoval americký prezident, ako je Donald Trump, ktorý podáva vyhlásenia bez toho, aby ich jeho personál vopred pripravil. Denne komunikuje so svojimi stúpencami a oponentami prostredníctvom Twitteru a píše, čo si myslí. Neberie ohľad na iných.

Po vymenovaní Mika Pompea za hlavného diplomata sa tento postoj rozšíril na štátne ministerstvo. Pompeo, náboženský fundamentalista, rozdelil svet na dobro a zlo. Je samozrejmé, že USA sú „silou dobra“.

K „zlým“ podľa Pompea sa radí na prominentnom mieste Irán a neskôr po vypuknutí koronavírusovej epidémie aj Čína.

Čína tieto útoky amerického ministra zahraničných vecí pôvodne ignorovala, obvinenia z Washingtonu boli iba odmietnuté. V posledných týždňoch sa však v Pekingu zmenil postoj. Inak tradičná neochota čínskej diplomacie musela ustúpiť odvetným opatreniam.

Ešte pred niekoľkými mesiacmi by to bolo nemysliteľné. Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi ponúkol možné vysvetlenie tejto zmeny postojov, keď v piatok volal svojmu ruskému kolegovi Sergejovi Lavrovovi. Sťažoval sa na nepredvídateľnosť americkej vlády, ktorá „dotlačila sebectvo, unilateralizmus a šikanovanie až na hranicu únosnosti“.

„Hlavná veľmoc by nemala byť taká,“ povedal Wang. Washington podľa neho prevzal „notoricky známy McCarthyizmus a zastaranú mentalitu studenej vojny“. To, že štátne ministerstvo v Pekingu uverejnilo doslovný prepis telefonického hovoru, je zriedkavým krokom, South China Morning Post zverejnil prepis v angličtine. Lavrov tiež poznamenal, že USA sa „prestali maskovať“ a ukázali svoju pravú tvár. Obidvaja ministri zahraničných vecí sa zhodli na tom, že je potrebné spolupracovať s ostatnými krajinami, aby „sa zamedzilo činom, ktoré ničia medzinárodný poriadok“ a udržal sa svetový mier.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář