JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Čínsky pohľad na krízu medzi Iránom a USA. Otázkou je či USA pochopia pohnútky sveta

ČÍNA: Čínsky portál globaltimes reaguje na rast napätia na Blízkom východe po likvidácii iránskeho generála Solejmáního a následnej iránskej pomste, pri ktorej Iránci zaútočili svojimi raketami zem-zem na dve americké základne v Iraku

Irán a USA sa dostali do nebezpečnej konfrontácie a bude veľmi dôležité, ako sa budú obe krajiny v najbližšej budúcnosti správať. Či budú pokračovať v eskalácii napätia, alebo dajú prednosť jeho znižovaniu. Existuje dostatok nástrojov pre rozvíjanie oboch možností.

Dnes USA i Irán čelia obrovským tlakom a dúfajme, že sa im podarí rozhodnúť sa správne, nebudú pod týmto tlakom reagovať skratovo a dajú prednosť múdrosti a opatrnosti. Američania dosiaľ nepotvrdili, že pri iránskom útoku zahynuli americkí vojaci a ak skutočne nedošlo k zraneniam amerických vojakov, tak by bolo vhodné, aby sa od tejto situácie americká reakcia odvíjala iným smerom.

Príklady z histórie už niekoľkokrát ukázali, že viacero vojen nevzniklo zo skutočnej vôle predstaviteľov jednotlivých štátov, ale k týmto vojnám došlo pri skratovej reakcii. V súčasnosti nič nenasvedčuje, že by Irán alebo USA boli ochotní zapojiť sa do rozsiahlej vojny.

Irán je podstatne slabší, pri obrane vlastného územia by však spôsobil Američanom značné straty. Na druhej strane Američania nie sú zainteresovaní v predvolebnom roku na skutočnom konflikte, ktorý by výrazne ovplyvnil prezidentské voľby v krajine.

Riziko vojny, ktorá môže vypuknúť zo skratovej situácie, kedy budú Irán i USA reagovať skratovo je však stále dostatočne vysoké. Skratovo reagoval svet aj v prípade vzniku I. svetovej vojny.

Pre svet by bolo vhodné, aby sme sa vyhli rozsiahlej vojne medzi Iránom a USA. Platí, že aj zlý mier je lepší ako akákoľvek vojna. Mier je v súlade nielen so záujmami celého sveta, ale aj v záujme Iránu a USA.

V modernom svete existuje viacero komunikačných nástrojov ako zabezpečiť, aby sa situácia ďalej nevyhrocovala, treba si ale v prvom rade zachovať chladnú hlavu a pragmatickú myseľ, odmietnuť pomstu a hľadať možnosti kompromisov.

V tejto oblasti je Irán podstatne ďalej ako USA, tie uviazli svojím uvažovaním v minulom storočí a nechápu, že dnes v demokratickej spoločnosti by sa už problémy nemali riešiť silou.

Vojna na Blízkom východe nie je v záujme sveta. Mier prinesie podstatne viac výhod všetkým stranám, ako krvavá vojna, ktorá rozbije rovnováhu síl na Blízkom východe. Snahy zachrániť mier, ktoré cítiť zo strany svetového spoločenstva sú úprimné a predstavujú pozoruhodný pokrok ľudskej spoločnosti. Bude závisieť od Američanov, či dokážu tieto pohnútky pochopiť, alebo nie.

Z krátkozrakého hľadiska je pre Irán a USA veľmi jednoduché uviaznuť v kolotoči vzájomných odvetných krokov. Dospieť k ústupkom je oveľa ťažšie, v tejto oblasti majú Američania značné medzery a nedostatky. Je stále dostatok amerických príslušníkov elít, ktorí považujú slušné správanie a snahy o konsenzus za prejav slabosti. Ak sa v USA presadia tieto sily, bude to znamenať prehru pre svet.

Odeslat komentář