JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

CNN: Bílý dům se zamotává a neustále mění verze důvodů, proč dal příkaz k zabití íránského generála

USA/ÍRÁN: Americká televize CNN se značným údivem informovala o tom, že Bílý dům neustále mění verze důvodů, proč dal příkaz k zabití íránského generála.

Přestože jsou Spojené státy a Írán na pokraji války kvůli likvidaci generála Kásima Sulejmáního, nejvyšší představitelé USA a samotný prezident Trump se nemohou dohodnout na tom, zda americká velvyslanectví čelila „bezprostřední hrozbě“, sdělila udiveně CNN.
Přičemž, jak televize uvedla, před zprávou o vraždě Sulejmáního ministerstvo zahraničí neposlalo svým zaměstnancům žádná konkrétní varování.

I když právě z tohoto důvodu si Spojené státy a Írán téměř vzájemně vyhlásily válku, Bílý dům stále nemůže jasně vysvětlit, proč se rozhodl zabít íránského generála Kásima Sulejmáního. Prezident Donald Trump a jeho spojenci tvrdí, že Írán se chystal zaútočit na čtyři americké ambasády, ale nebyli schopni předložit informaci o jakékoliv konkrétní hrozbě.

Stephanie Grishamová, mluvčí Bílého domu: „Abych byla upřímná, zdá se mi, že používáme pouze jiné termíny.“

Po 11 dnech, které uplynuly od úderu dronu, což vedlo k odstranění významného íránského velitele, prezident Trump a jeho pomocníci v oblasti národní bezpečnosti nedokázali odpovědět na jednu otázku: „Proč teď?“

Stephanie Grishamová:„Ministr Pompeo, ministr Esper a poradce pro národní bezpečnosti O´Brien, jakož i samotný prezident – všichni hovořili o bezprostřední hrozbě.“
 
Ministr zahraničí Mike Pompeo nejprve prohlásil, že útok generála Suleimáního je nevyhnutelný. Poté však způsobil všeobecné překvapení, když připustil, že nevěděl, kde a kdy se to mělo stát. Prezident nyní zdůraznil, že útok byl „nevyhnutelný“, ale objasnil, že na tom opravdu nezáleží, protože Sulejmání je známý svou „hroznou minulostí“.

Přes skutečnost, že země byly na pokraji války, se vysvětlení rozvědných údajů opakovaně měnila.
 
Mark Esper, americký ministr obrany: „Prezident řekl, že podle jeho názoru to může být. Nemluvil o žádné rozvědce.“

Poté, co Trump neprodleně uvedl, že Sulejmání cílí na čtyři americké ambasády, jeho ministr obrany jeho slova nepotvrdil o konkrétní hrozbě zpravodajskými službami.

Mark Esper:„Neviděl jsem důkaz o ohrožení velvyslanectví.“

Přičemž Trumpův bezpečnostní tým tvrdohlavě trvá na tom, že v budoucnu byl naplánován velký útok. Uvedli však, že nemohou poskytnout žádnou rozvědnou zprávu. Na to si zákonodárci stěžovali, že ani tajné briefingy o této záležitosti neobsahovaly konkrétní detaily.
 
Robert O’Brian, poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta: „Nebudu se zabývat podrobnostmi a svou strategii poskytovat opačné straně, ale vážně jsme se zajímali o bezpečnost regionálních ambasád.“

Zatímco američtí činitelé prováděli změny ve svých verzích událostí, Trump varoval Írán, aby nezabíjel protestující, kteří se střetli s policejními zvláštními silami poté, co vláda připustila, že sestřelila ukrajinské osobní letadlo a zabila 176 lidí.
 

Kaitlan Collinsová, korespondentka CNN v Bílém domě: „Ještě před útokem na Sulejmáníhoi ministerstvo zahraničí poslalo varování všem americkým ambasádám, nicméně podle CNN neexistovala žádná konkrétizace ani zmínka o bezprostřední hrozbě. Přesto ministr zahraničí Mike Pompeo nadále tvrdí, že existovala hrozba a podle jeho názoru byla nevyhnutelná.“

Odeslat komentář