JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Čo ak Biden vyhrá? Podarí sa mu odzbrojiť obyvateľstvo USA, alebo rozpútať občiansku vojnu?

USA: V prípade víťazstva Bidena v amerických prezidentských voľbách podľa viacerých amerických analytikov, pravdepodobne veľmi rýchlo skončia súčasné protitrumpovské demonštrácie hnutí Antifa a BLM a sympatizanti týchto hnutí sa stiahnu z amerických ulíc. Časť vyšších kádrov Antifa sa pravdepodobne dostane medzi Bidenových poradcov. BLM a Antifa sa totiž netaja podporou Bidena a veľká časť amerických ľavičiarov bude Bidenovi tlieskať. Iná časť americkej populácie však uvedeným vývojom v USA určite nadšená nebude.

V prípade Bidenovho víťazstva v amerických prezidentských voľbách 2020, o ktorých už teraz americký prezident Donald Trump hovorí, že budú voľbami výrazne poznačenými volebnými podvodmi, sa v USA začne obdobie, v ktorom sa bude snažiť Biden posilniť svoje pozície a získať v krajine absolútnu podporu. Ak zvíťazí Trump, demonštrácie BLM a Antify a odpor voči Trumpovi budú pokračovať.

V prípade Bidenovho víťazstva bude podľa amerických odborníkov trvať minimálne dva roky, pokiaľ Biden a spol. získajú potrebnú kontrolu nad Kongresom a Snemovňou reprezentantov. Trumpovi sa potrebnú kontrolu získať nepodarilo, demokrati si uchovali relatívne silné pozície, najmä v Snemovni reprezentantov. Okolo roku 2022 však môžu mať demokrati pod kontrolou minimálne 2/3 Senátu, Snemovňu reprezentantov ovládajú už dnes. V Bidenovom tíme budú silnieť radikáli z Antify a tí pôjdu tvrdo za svojím cieľom, čo zvýši v americkej spoločnosti polaritu.

Biden po svojom prípadnom víťazstve, v zápase o prezidentské kreslo, sústredí svoju pozornosť v zahraničnopolitickej oblasti na tlak voči Rusku a Číne, Američania sa budú výrazne opäť aktivizovať aj v Iraku, Afganistane či Sýrii a budú podporovať Izrael ešte silnejšie ako Trump. Okrem toho sa Biden a spol. pokúsia dostať Európu pod totálnu americkú kontrolu. V politických a riadiacich štruktúrach EÚ je dostatok pro-amerických politikov a úradníkov, ktorí sú pripravení položiť EÚ k americkým nohám.

Odzbrojovanie obyvateľstva

V USA bude Biden dôsledne presadzovať odzbrojovanie radových amerických občanov. V prvom rade sa bude Bidenova administratíva snažiť obmedziť najmä počet nábojov, ktoré môžu Američania získať. Nasledovať bude nová povinná registrácia zbraní, odmietanie novej registrácie privedie k vysokým finančným trestom, prípadne ku konfiškácii zbraní a munície. Konfiškovať zbrane sa budú v prvom rade obyvateľom, ktorí budú mať zápis v registri trestov. Takýto postup sa uskutočnil v minulosti aj v Juhoafrickej republike, kde sa však zbrane odoberali v prvom rade belochom, černošskí členovia ANC a Zuluovia, aj keď boli trestne stíhaní, o zbrane neprišli.

Ak sa Bidenovi a ľavičiarom podarí hneď v prvých krokoch americkému obyvateľstvu obmedziť prístup k zbraniam a munícii, bude pokračovať ďalšie odzbrojovanie obyvateľstva novými krokmi. Polícia, ktorá bude pod silným vplyvom ľavičiarov sa bude, za pomoci výdatného vymývania mozgov zo strany mainstreamových médií, od federálnej úrovne až do najnižšej úrovne v jednotlivých štátoch snažiť v zrýchlenom režime konfiškovať zbrane. Ako bolo už naznačené, v prvom rade belochom a prívržencom Donalda Trumpa.

Zoznamy amerických občanov, ktorí vlastnia zbrane sú k dispozícii aj dnes, proti zbraniam budú vystupovať v kampaniach rôzne osobnosti verejného života. Banky a firmy budú ostrakizovať všetkých občanov, ktorí nebudú chcieť zbrane odovzdať, v hre môžu byť aj odmietania úverov či strata zamestnania. V pozadí budú pokračovať revolty Antifa a BLM, namierené voči Američanom, ktorí sa nebudú stotožňovať s Bidenovými predstavami

Biden a jeho prívrženci nebudú mať žiaden problém aktivizovať Národnú gardu a políciu. V Juhoafrickej republike sa už od začiatku „boja proti apartheidu” podporovali čo najtvrdšie kroky s cieľom zastrašiť bielu menšinu a zbaviť ju legálne držaných zbraní. Biden však môže mať značné problémy v snahe presadiť svoje predstavy v celých USA.

Podpora z veľkomiest a odpor vidieka

Svojho času Otto von Bismarck povedal, že „Boh chráni hlupákov, ožranov a Američanov”. Antifa, Biden, BLM, liberáli a progresívci majú značnú prevahu vo veľkých mestách, kde dokážu držať situáciu pod kontrolou, situácia v menších mestách a štátoch mimo východného a západného pobrežia USA je však diametrálne odlišná. Väčšina Američanov v týchto štátoch sú republikáni, patrioti a zastávajú názor, že „ľudia by nemali byť ani príliš bohatí, ani príliš chudobní a ani príliš bezbranní”. Všetkého má byť tak akurát, čo znamená, že je dobré, keď sa v americkej spoločnosti dnes nachádza minimálne 700 miliónov zbraní rôznej taktickej úrovne – od pištolí a brokovníc až po útočné pušky, ostreľovačky a vojenské guľomety a na tomto stave netreba nič meniť. Americká ústava povoľuje už takmer 250 rokov ozbrojovanie obyvateľstva a tak to musí ostať aj naďalej.

Pri snahách odzbrojiť americké obyvateľstvo môže naraziť Biden a jeho ľavicoví aktivisti na  množstvo problémov. V prvom rade sa mnoho Američanov obáva o svoju bezpečnosť a bezpečnosť vlastných rodín, nevedia si predstaviť, že by zbrane nemali a ich rodiny by boli ohrozené. V minulosti videli, ako dopadli juhoafrickí belosi a Búri, keď sa nechali odzbrojiť a určite nechcú nasledovať ich smutný osud.

Okrem toho existujú mnohé pracovné odvetvia, v ktorých si zamestnanci jednoducho zvykli nosiť zbrane pre vlastnú ochranu. V USA ide napríklad o vodičov kamiónov, bez ktorých nie je možné distribuovať do väčších mestských aglomerácii základné potraviny a potrebný tovar. Vodiči kamiónov, ktorí sa stávajú aj dnes častým terčom ozbrojených útokov, sa dobrovoľne zbraní nevzdajú a neozbrojení pracovať jednoducho nebudú. Bez kamiónov má ale väčšina amerických veľkých miest problémy so zásobovaním.

Takisto je otázne, či predstavy Bidena prijmú všetci Američania bez reptania. Ak budú Trumpovi prívrženci protestovať, spochybnia právoplatnosť amerických prezidentských volieb a budú iniciovať prejavy občianskej neposlušnosti, situácia sa bude veľmi vyhrocovať. A aká je pravdepodobnosť, že si vo vyhranenej situácii nechajú bieli Američania zobrať zbrane, najmä keď sa obávajú takého scenára, aký sa uskutočnil v Rodézii alebo v Juhoafrickej republike? Bieli Američania dobre vedia, aká genocída belochov nastala v Juhoafrickej republike a Rodézii, keď belosi prišli o zbrane a stratili možnosť brániť sa. Väčšina belochov z Juhoafrickej republiky nakoniec v obave o vlastné životy a životy vlastných rodín utiekla pred černošským terorom do Austrálie, USA alebo do Británie. Kam ale budú utekať Američania? Do Británie a Kanady?

Občianska vojna na obzore?

Takisto je otázne, koľko domácich prehliadok a koľko rekvirácii zbraní dokážu uskutočniť americkí policajti, infiltrovaní Antifou, BLM a „bidenovcami“, skôr než začnú prví odporcovia po nich strieľať? Ako dlho bude asi v USA trvať, kým sa zorganizujú prvé ozbrojené skupiny bielych republikánov a kým sa nezačne demontáž právneho štátu? V Juhoslávii a v Sýrii to trvalo len niekoľko týždňov, pokiaľ sa v plnej sile rozhorel občiansky konflikt. Ak bude časť amerických politikov podporujúcich Trumpa naladená radikálne a svojimi vyhláseniami budú vyhrocovať situáciu, ozbrojená revolta v USA sa môže rozhorieť veľmi rýchlo.

V Sýrii, Juhoslávii, Iraku, Afganistane či Čečensku po vypuknutí občianskej vojny pomerne rýchlo začalo prichádzať v prvom rade k ozbrojeným útokom voči miestnym politikom a úradníkom štátnej správy. Komunálni politici a úradníci sú relatívne ľahkými cieľmi a rozbitím tejto úrovne riadenia možno pomerne rýchlo destabilizovať veľkú časť krajiny.

Samozrejme ozbrojené útoky sú štatisticky menej pravdepodobné v hlavnom meste a vo veľkých mestách, tie dokážu vládne sily udržať vo väčšine prípadov pod kontrolou – ani Kábul, ani Bagdad, ani Damask, Belehrad a ani Groznyj nezískali povstalci nikdy pod svoju kontrolu. Najhoršie pritom obišiel Groznyj, ktorí Rusi totálne zničili. To však súviselo s tým, že v 90 rokoch boli Rusi na lopatkách a Groznyj nedokázali udržať s relatívne malými silami a tajnou políciou a museli reagovať brutálnou silou. Vo všetkých spomenutých krajinách prišlo k odtrhnutiu vzdialených oblastí ešte rýchlejšie v prípade, ak bol v hre aj etnický faktor /Sýria, Afganistan, Irak, Juhoslávia, Ukrajina/.

Aby bola občianska vojna úspešná, treba do krajiny priviesť dostatok žoldnierov s vojenskými skúsenosťami a v prvej fáze útočiť i na políciu a demonštrantov, aby sa úplne pochovala možnosť kompromisu /gruzínski snajperi na Ukrajine/. To sa stalo v Juhoslávii, Čečensku, Iraku, Sýrii či na Ukrajine. Veľkou nevýhodou a problémom USA je skutočnosť, že do USA žoldnierov s vojenskými skúsenosťami voziť naozaj netreba. V USA žije dostatok vojenských veteránov, ktorí bojovali v mnohých vojnách a ktorí majú dostatok zbraní k tomu, aby sa dokázali radikálne prejaviť.

V prípade Juhoslávie, Sýrie či Čečenska sa okrem politikov a úradníkov veľmi rýchlo terčmi útokov aj dopravné uzly, priemyselná infraštruktúra, elektrárne, letiská. Juhoslovanskí, sýrski či čečenskí provládni miestni politici a úradníci začali po prvých útokoch a atentátoch z oblastí, kde nemali vládne sily plnohodnotnú kontrolu, rýchlo utekať na územie pod kontrolou vládnych síl, spolu s nimi utekali aj príslušníci vládnych vojenských jednotiek a príslušníkov polície, ktorí útoky ozbrojených skupín prežili.

Víťazom bude násilie ?

Takže vývoj v USA sa môže uberať po prezidentských voľbách dvoma cestami. Bez ohľadu na to či zvíťazí Biden alebo Trump, sa môže situácia v americkej spoločnosti radikalizovať.  Ak zvíťazí Trump, Američanom na zbrane nesiahne, polarizácia americkej spoločnosti však bude pokračovať, pretože demokrati, Antifa a BLM sa tak rýchlo z amerických ulíc nestiahnu a budú Trumpa bojkotovať.

Ak zvíťazí Biden, s vysokou pravdepodobnosťou sa pokúsi americkú spoločnosť odzbrojiť. Ak sa odzbrojenie Američanov za výdatnej podpory médií, tlaku štátu a osobností podarí, bude to znamenať veľké víťazstvo amerických progresívcov a extrémnych ľavičiarov a determinuje to ďalší vývoj v USA. Ak sa Bidenovi americkú spoločnosť odzbrojiť nepodarí a Američania si nedajú zbrane vziať, situácia môže veľmi rýchlo vyústiť do ozbrojeného konfliktu v USA. Vnútorný ozbrojený konflikt v USA by však priniesol so sebou značné zmeny na medzinárodnej politickej scéne.

Branislav Krasnovský

Odeslat komentář