JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Co čeká Čínu v roce 2020? Odpojení od USA a spoléhání se na domácí spotřebu

ČÍNA: Obchodní příměří s USA je jen dočasné. Čína si bude hledat cestu rozvoje v domácí spotřebě.

Čína se dívá na své „vnitřní motory“ pro udržení růstu. Koncentruje se stále více na domácí spotřebu, koneckonců je to vidět i na podpoře urbanizační strategie – má docházet ke spojování megaměst. Čína bude také „tolerovat“ nižší růst, tvrdí Umesh Desai pro Asia Times.

V roce 2020 bude počítat s růstem kolem 6 %, což je snížení oproti cíli v rozmezí 6–6,5 %. Tímto způsobem Čína dosáhne zdvojnásobení HDP a příjmu (do roku 2020 včetně), ale bude to také zpomalení.

V letech 1989–2019 byl čínský průměrný růst 9,39 %.

Zásadním trendem je odpojení se od USA. Studie McKinsey, kterou Desai cituje, uvádí, že v řadě oblastí je rozpojování vazeb mezi oběma ekonomikami viditelné – v investicích, ale i ve výrobních řetězcích, v tocích informací a lidí, i u technologií. V roce 2020 se dá očekávat další prohlubování tohoto trendu. A nyní budou na řadě hlavně finanční trhy.

Čína už se připravuje na to, že USA zavedly nové „standardy“ pro působení čínských firem na americké burze. Většina čínských firem restriktivní kritéria nesplňuje. Čína se tedy připravuje na svou finanční nezávislost a suverenitu.

Čína navíc povoluje více mobilitu pracovní síly a také podporuje tržní principy pro vytváření spojení megaměst. S tím souvisí i budování kvalitní železniční sítě. V roce 2030 bude v hlavních pěti megaměstech a jejich okolí žít 120 milionů lidí. Investice do infrastruktury, jak ve městech, tak na venkově je stále jedním z hlavních pohonů čínské ekonomiky.

Čína se tedy více koncentruje na domácí spotřebu, například i tím, že v některých městech se podporuje „noční ekonomika“ – což znamená, že kina či muzea, nebo turistická místa mají otevřeno déle do noci.

Prezident Si Ťin-pching uvedl, že struktura ekonomického vývoje podléhá značným změnám, velká města a „klastry“ měst se stávají hlavními motory růstu. Podpora klastrů znamená koncentrace zpracovatelského jádra i spotřebitelů.

Dobrý ekonomický vývoj země znamená dostatečnou důvěru spotřebitelů. I zpráva McKinsey tvrdí, že spotřeba spolu s investicemi budou hlavními motory růstu.

Odeslat komentář