Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SVĚT: Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo zatčení bývalého velitele námořních sil v Evropě a Africe, čtyřhvězdičkového admirála Roberta Burkeho, na základě federálního obvinění z úplatkářství za údajné přidělení zakázky na jediný zdroj v roce 2021 výměnou za práci s platem 500 000 dolarů ročně.
Obžaloba v pěti bodech byla podána u amerického okresního soudu ve Washingtonu.
Prokuratura uvedla, že 62letý Burke byl zatčen spolu s 50letým Youngchul Charlie Kimem a 47letou Megan Messenger, zakladateli newyorské společnosti Next Jump, která poskytuje technologické služby.
Všichni tři čelí obvinění ze spiknutí za účelem vyžadování a přijímání úplatků, za což hrozí až 20 let vězení. Burke čelí dalším obviněním ze spáchání činů zahrnujících osobní finanční zájem a zatajení podstatných skutečností, za což hrozí až 30 let.
Zatčení podnikatelé stáli v čele společnosti, která se podílela na “programu výcviku pilotních pracovních sil” amerického námořnictva v letech 2018-2019. Snažili se znovu navázat kontakty s armádou a podle vyšetřovatelů se na schůzce s admirálem dohodli, že ten zajistí, aby firma vykonávala služby v rámci smlouvy s námořnictvem výměnou za pokračující zaměstnání ve firmě.
Podle zprávy ministerstva spravedlnosti dal admirál Burke v prosinci 2021 podřízeným pokyn, aby firmě poskytli 355.000 dolarů v rámci smlouvy na výcvik personálu v Itálii a Španělsku. Později se také neúspěšně pokusil zprostředkovat další zakázku, uvádí se ve zprávě amerického ministerstva spravedlnosti. V říjnu 2022 začal Burke pracovat pro společnost, které pomáhal. Jeho roční plat činil 500.000 dolarů.
Dvaašedesátiletý Robert Burke v letech 2020-2022 “dohlížel na námořní operace v Evropě, Rusku a velké části Afriky a velel tisícům civilních a vojenských zaměstnanců”. Byl také šéfem velitelství spojeneckých sil NATO v Neapoli.
Dosud byl pouze jeden admirál amerického námořnictva odsouzen za federální trestný čin v době, kdy byl v aktivní službě: kontraadmirál Robert Gilbo byl v roce 2017 odsouzen k 18 měsícům vězení za to, že lhal federálním agentům o svém zapojení do největšího korupčního skandálu v dějinách námořnictva, který se týkal dodavatele obranné techniky Leonarda Francise.
Burkeho zatčení následovalo krátce po vydání odhalující knihy Tlustý Leonard Craiga Whitlocka o skandálu Tlustý Leonard, “největším a nejostudnějším korupčním schématu v historii amerického námořnictva”, jak uvádí Responsible Statecraft.
Whitlockova kniha ukazuje, “jak charismatický malajský dodavatel obranných zařízení podplatil řadu vysoce postavených důstojníků, ukradl americkému námořnictvu desítky milionů dolarů a ohrozil bezpečnost naší země”, uvádí se v anotaci knihy.
“Je zřejmé, že námořnictvo musí udělat pořádek, a pokud bude Burke shledán vinným, bude čelit následkům za své zapojení do zjevného korupčního případu. Tento případ je však jen součástí zhoubného vzorce korupčních obchodů a spekulací v praxi zadávání zakázek Pentagonu, přičemž většina z nich je zcela legální. Patří k ní dary na volební kampaně od hlavních dodavatelů zbraní klíčovým členům Kongresu, kteří mají největší moc při určování výše a podoby rozpočtu Pentagonu, a také vydírání zaměstnaností, při němž firmy umisťují zařízení do co největšího počtu kongresových obvodů, ale ruší místní pracovní místa, pokud zákonodárci hlasují proti zbrojnímu programu, bez ohledu na to, jak je chybný nebo nefunkční,” upozorňují analytici Institutu pro odpovědné vládnutí (Institute for Responsible Government).
Otáčecí dveře
Ke korupčním praktikám americké korporatokracie patří také „revolving door “(otáčecí dveře), kdy vedoucí pracovníci obranného průmyslu obsazují nejvyšší pozice v oblasti národní bezpečnosti, nebo na druhé straně “otáčivých dveří” vysoce postavení úředníci Pentagonu, kteří po odchodu ze státních služeb přecházejí do obranných společností.
Otáčivé dveře Pentagonu se také “horečně otáčejí k zahraničním vládám”. Vyšetřování deníku The Washington Post zjistilo, že více než 500 bývalých zaměstnanců Pentagonu, včetně mnoha vysoce postavených generálů a admirálů, odešlo pracovat do zahraničních společností.
Vrcholní manažeři největších obranných dodavatelů Pentagonu neběhají osobně po výborech Kongresu, ale delegují lobbistické pravomoci na lobbisty, kteří se vyznají v chodbách zákonodárné moci. Podle nevládní organizace OpenSecrets utratili dodavatelé Pentagonu jen v loňském roce za lobbing téměř 138 milionů dolarů a jejich jménem pracovalo 905 lobbistů. To jsou téměř dva lobbisté na každého člena Kongresu a více než 600 z těchto lobbistů prošlo “otáčivými dveřmi”, protože předtím pracovali v Pentagonu, Kongresu nebo výkonné moci.
“Všem výše uvedeným jde čistě o peníze a pracovní místa, nikoli o vypracování účinné obranné strategie nebo nákup zbraňových systémů vhodných pro tuto strategii. Příkladem může být slyšení, které se konalo v říjnu loňského roku a jehož cílem bylo projednat zprávu o strategickém (rozuměj – jaderném) postavení Ameriky vypracovanou kongresovou komisí, jejíž téměř všichni členové mají finanční vazby na vojenský průmysl,” uvádí Quincyho institut.
Spolupředsedou komise, který na slyšení vypovídal, byl bývalý arizonský senátor Jon Kyl, dlouholetý odpůrce kontroly jaderného zbrojení, který rovněž pracoval jako lobbista společnosti Northrop Grumman, jež vyrábí jaderné bombardéry a pozemní jaderné střely. Kyl doporučil, aby Kongres vyčlenil více peněz na jaderné zbraně vedle současného programu “modernizace” jaderných zbraní Pentagonu, který je na tři desetiletí vyčleněn v hodnotě 2 bilionů dolarů.
Na slyšení nebylo zmíněno, že dodavatelé obranných zařízení, včetně společnosti Northrop Grumman, která vyrábí jaderné zbraně, patří podle serveru OpenSecrets k největším dárcům volebních kampaní členů výboru.
Nejčastější cestou vysokých amerických vojenských důstojníků je zaměstnávání do důchodu – “otáčecí dveře“. Analýza Quincyho institutu zjistila, že více než 80 % čtyřhvězdičkových generálů a admirálů, kteří odešli do důchodu v posledních pěti letech (26 z 32), pokračovalo v práci v obranném sektoru. Jinými slovy, většina čtyřhvězdičkových generálů a admirálů, kteří odešli do důchodu, jako je Burke, pokračovala v lukrativních pozicích v obranném průmyslu. “Na rozdíl od Burka se řídí pravidly, takže jde o zcela legální korupci.”
Pravidla pro bezpečnou korupci jsou poměrně jednoduchá.
Přestože Pentagon zadává zakázky asi 30 000 společnostem, dvě třetiny vojenských zakázek jsou zadávány, jak jsme psali, pouze šesti korporacím: Lockheed Martin, Northrop Grumman, Raytheon, General Dynamics, Boeing a BAE Systems. Všechny ostatní jsou subdodavatelé.
Všechny zakázky uzavřené za účasti šesti velkých monster vojensko-průmyslového komplexu jsou v podstatě mimo kontrolu americké justice. Prostřednictvím “šedých schémat” na nižších úrovních řetězce subdodavatelů odcházejí astronomické částky “bokem”.
V roce 2016 agentura Reuters uvedla, že “americká armáda zfalšovala své účetnictví za biliony dolarů, jak zjistil audit”. “Kam ty peníze jdou? To nikdo neví,” napsal Franklin Spinney, vojenský analytik Pentagonu ve výslužbě.
Americký Kongres požadoval, aby Pentagon provedl audit. V roce 2018 se takový audit poprvé v historii uskutečnil, ale Pentagon v něm selhal. “V auditu jsme neuspěli, ale nikdy jsme nečekali, že se to stane,” řekl novinářům náměstek ministra obrany Patrick Shanahan a dodal, že výsledky ukázaly “potřebu větší disciplíny ve finančních záležitostech” v Pentagonu.
Americký vojenský portál „Defence One“ uvedl, že ministerstvo obrany muselo na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím zveřejnit zprávu o rozsahu podvodů ze strany trestně stíhaných dodavatelů, v níž je uvedeno devět firem, které byly suspendovány nebo vyloučeny.
Trestní řízení bylo zahájeno proti 111 osobám a 435 subjektům, které se v letech 2013-2017 podílely na “odklonění” přibližně 6 bilionů dolarů. Pokuty nebo odsouzení se však týkaly pouze 168 právnických osob nebo jednotlivých dodavatelů.
Neil Gordon, vyšetřovatel vládního dozoru, který sleduje podvody dodavatelů Pentagonu, uvedl: “Dodavatelé, kteří se dopustí podvodu, nenesou žádné důsledky. Je zarážející, jak je ministerstvo obrany ochotné dávat peníze daňových poplatníků stále stejným špatným subjektům.”
V prosinci loňského roku Pentagon neuspěl, jak jsme psali, již v šestém auditu za sebou. Pentagon byl schopen vyúčtovat pouze polovinu svého majetku v hodnotě 3,8 bilionu dolarů (včetně vybavení, zařízení atd.). To znamená, že není vykázáno 1,9 bilionu dolarů – což je více než celý rozpočet schválený Kongresem na současný fiskální rok.
Rekordní nezaúčtování však odhalil audit provedený na podzim roku 2022. Poté, co 1 600 auditorů prověřilo aktiva Pentagonu ve výši 3,5 bilionu dolarů a závazky ve výši 3,7 bilionu dolarů, úředníci zjistili, že ministerstvo nedokáže zúčtovat přibližně 61 % svých aktiv. Finanční ředitel Pentagonu Mike McCord s hodností náměstka ministra zároveň novinářům holubiččím tónem řekl: “Neřekl bych, že jsme selhali. Tento proces je pro nás důležitý a pomáhá nám zlepšovat se.”
McCord pak na svou obhajobu uvedl obrovský objem auditů, které si podle něj vyžádaly více než dvě stovky osobních a asi 800 virtuálních návštěv na místě ze strany úředníků Pentagonu a pracovníků nezávislých auditorských firem.
Účetní záznamy potřebné pro úplný audit byly totiž při všech šesti auditech jednoduše nedostupné. Když se auditoři pokusili otevřít potřebnou stránku na počítačích Pentagonu, téměř ve všech případech obdrželi “disclaimer of opinion” (odmítnutí stanoviska).
Nekontrolovatelnost a beztrestnost amerického vojenského establishmentu zajišťuje mimo jiné “naprostá podřízenost amerického Kongresu vojenskému byznysu, aby se vyhnul jakýmkoli pochybnostem o nadměrných rozpočtech Pentagonu a válkách vyvolaných výkonnou mocí,” píše ve svém článku na portálu Common Dreams známý americký ekonom profesor Jeffrey Sachs z Kolumbijské univerzity.
“K podřízení Kongresu dochází následujícími způsoby. Za prvé, dohled Kongresu nad válkou a mírem je z velké části svěřen výborům pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů a Senátu, které do značné míry určují celkovou politiku Kongresu (a rozpočet Pentagonu). Za druhé, vojenský průmysl (Boeing, Raytheon a další) financuje kampaně členů výboru pro ozbrojené služby obou stran. Vojenský průmysl také vynakládá obrovské částky na lobbování, aby zajistil lukrativní platy odstupujícím členům Kongresu, jejich zaměstnancům a rodinám, a to buď přímo vojenským podnikům, nebo washingtonským lobbistickým firmám,” upozorňuje Jeffrey Sachs.
Admirál Burke byl “pod palbou” za to, že se odvážil porušit posvátné zásady amerického vojensko-průmyslového lobbismu: uzavřel obrannou zakázku a obešel šest hlavních dodavatelů Pentagonu, tj. strkal “svůj prasečí rypák do svatyně” a ignoroval zájmy lobbistů a kongresmanů.
Jeho zatčení není začátkem úklidu ve skladech Pentagonu a vojensko-průmyslového komplexu, ale pouhým demonstrativním zbičováním narušitele firemní etiky, který si dovolil proklouznout “otáčivými dveřmi”, aniž by požádal o svolení své “nadřízené”.
Quincyho institut lituje, že se rozbujelá korupce ve vojensko-průmyslových sférách staví do cesty rozvoji účinné obranné politiky, ale my při této příležitosti slzu neukápneme…
AUTOR: Vladimir Prochvatilov
Překlad: St. Hroch/BelobogSk
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi