Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Na Slovensku zažívame ustavičnú a nekončiacu kampaň za očkovanie proti koronavírusu. Jej protagonistami sú predstavitelia vlády, prezidentka aj rôzne celebrity. Pred touto témou je ťažké vôbec uniknúť, pokiaľ človek aspoň trochu sleduje súčasné spoločenské dianie
Z očkovania sa stáva tá zázračná zbraň či zázračný prostriedok, ktorý nám má pomôcť definitívne poraziť pandémiu. Oveľa menej sa hovorí o prevencii ochorenia či o liekoch a liečivách, ktoré pomáhajú v boji proti novému koronavírusu. Pokiaľ by sme sledovali len „top“ mediálne správy, museli by sme konštatovať, že správy tohto typu tam prakticky ani nie sú.
Ale príklady zo zahraničia nám ukazujú, že hoci v niektorých európskych krajinách už dosiahli pozoruhodnú mieru zaočkovanosti – a rozhodne vyššiu, než akú máme na Slovensku – aj tak tam zavádzajú prísnejšie opatrenia.
Gibraltár
Gibraltár, ktorý je zámorským územím Spojeného kráľovstva nachádzajúcim sa na juhu Pyrenejského polostrova, má trebárs rekordnú zaočkovanosť, ktorá sa uvádza aj číslom 118 percent, pričom toto číslo zahŕňa aj Španielov dochádzajúcich do Gibraltáru do práce. Podľa štandardnej metodiky by sme zase hovorili o 99 percentách spomedzi dospelého obyvateľstva.
Napriek tomu dochádza na Gibraltári k sprísňovaniu protipandemických opatrení. Krajina zaviedla povinné nosenie rúšok v interiéri a vo verejnej doprave. Vláda zároveň oznámila svoj úmysel zrušiť viaceré svoje akcie ako napríklad večierky či recepcie.
Rakúsko
Najkrikľavejším príkladom toho, ako ani vysoká miera zaočkovanosti nedokázala zvrátiť zlý vývoj pandémie, je však aktuálne predovšetkým Rakúsko. Vzhľadom na rekordný počet nových „prípadov“ (to však dáme do úvodzoviek, lebo vieme, že tu nejde o skutočné prípady ochorenia, ale skôr o pozitívne výsledky nediagnostických testov) zavádza krajina plošný lockdown, pričom už predtým pristúpila k vyhláseniu lockdownu pre nezaočkovaných občanov.
Pre všetkých obyvateľov Rakúska má od 22. novembra platiť zákaz vychádzania, čo znamená okrem iného aj to, že ľudia by nemali opúšťať svoje domovy až na niekoľko výnimiek. Sem patrí napríklad nakupovanie základných potrieb či športovanie. Zároveň majú byť zatvorené reštaurácie a majú byť zrušené kultúrne podujatia.
A akoby toho nebolo dosť, ohlásila krajina navyše aj povinnosť byť zaočkovaný proti covidu pre všetkých obyvateľov, ktorá má platiť od februára budúceho roka.
Tu si pripomeňme dôležitý údaj, že v Rakúsku bolo k 17. novembru proti covidu očkovaných aspoň jednou dávkou 68 percent ľudí. Pre porovnanie, na Slovensku bolo k 16. novembru aspoň jednou dávkou zaočkovaných len 44,91 percent obyvateľov a dvoma dávkami 44,45 percent.
Môžeme sa potom spoliehať na to, že pokiaľ by sme dosiahli aspoň takú zaočkovanosť, akú má teraz Rakúsko, znamenalo by to pre nás „slobodu“ a život v relatívne voľných podmienkach?
Holandsko
A poďme k ďalšiemu príkladu. V Holandsku v piatok hlásili vyše 21 000 nových „prípadov“, teda pozitívnych testov na koronavírus. Holandsko má pritom vyše 17 miliónov obyvateľov, pričom plne zaočkovaných je tu až takmer 73 percent obyvateľov. Aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu tu dostalo vyše 77 percent občanov.
V dôsledku epidemickej situácie ohlásila krajina trojtýždňový čiastočný lockdown, v rámci ktorého musia bary, reštaurácie, kaviarne a supermarkety zatvárať od 20:00 h. Obchody, ktoré predávajú iné, než základné tovary, musia byť zatvorené už o 18:00 h.
Česko
V Česku zistili laboratóriá v piatok (19. novembra) 22 936 pozitívnych testov na koronavírus. Ide tu o vôbec najvyšší denný nárast v krajine od začiatku pandémie. V piatok prišlo podľa oficiálnych informácií v súvislosti s covidom o život 52 ľudí. V nemocniciach je s covidom aktuálne 4 890 pacientov, z ktorých 724 sa nachádza vo vážnom stave.
Česká vláda prijala nedávno nové opatrenia, podľa ktorých sa ľudia od 22. novembra budú musieť pred vstupom do reštaurácií a iných prevádzok preukázať potvrdením o očkovaní, prípadne o prekonaní covidu. Podobne sa bude postupovať v prípade kultúrnych a športových podujatí.
Pripomeňme, že aj v Česku je vyššia miera zaočkovanosti proti covidu než na Slovensku. Aspoň jednu dávku vakcíny tu dostalo 60,5 percent občanov a dve dávky dostalo už 58,2 percent ľudí.
Dánsko
Povedzme si niečo aj o Dánsku, kde tento mesiac epidemický výbor tamojšieho parlamentu schválil plány na opätovné zavedenie niektorých obmedzení súvisiacich so šírením nového koronavírusu.
Dánsko ohlásilo, že pri návšteve reštaurácie či klubu alebo pri hromadných verejných podujatiach sa bude opäť vyžadovať tzv. covidpas.
V krajine je pritom zaočkovaných proti covidu aspoň jednou dávkou 78 percent ľudí (údaj k 17. 11.).
Nemecko
Náš prehľad môžeme uzavrieť pri Nemecku, kde už od polovice októbra prudko stúpal počet pozitívnych testov, ako aj úmrtí s koronavírusom. Keď tento mesiac počet pozitívnych testov prvýkrát od začiatku pandémie presiahol 50 000, musela aj dosluhujúca kancelárka Angela Merkelová hovoriť o „dramatickom“ náraste.
Nemecko malo pritom k 17. novembru zaočkovanosť aspoň jednou dávkou na úrovni 70 percent.
Pri pohľade na tieto údaje a čísla by sme preto aj my na Slovensku mali brzdiť náš optimizmus, pokiaľ ide o účinnosť vakcín. A rozhodne by sme sa mali zamerať aj na iné nástroje boja s pandémiou.
AUTOR: Ladislav Kováčik
ZDROJ: HSP
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi