JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

ČR čeká propad. Čína poroste. Tohle si budeme do smrti pamatovat. Dnes je pro Českou republiku velice výhodné, že neplatí eurem

ČESKO: Bývalá zástupkyně České republiky u Světové banky Jana Matesová v pořadu K věci pro CNN Prima News prohlásila, že nás v souvislosti s karanténními opatřeními proti koronaviru čeká krize, kterou si budeme pamatovat až do smrti. Popsala, kde vidí vůbec největší riziko dnešní situace a zdůraznila, že dnes je pro Českou republiku výhodné, že neplatí eurem.

„Určitě jde o největší globální ekonomickou krizi, kterou zažily ty dnes žijící generace,“ poznamenala Matesová k tomu, co dnes vidíme kolem sebe. „To, čeho bych se nejvíc obávala, je to, že my bojujeme s nepřítelem, kterého vůbec neznáme, nemáme s ním žádnou zkušenost, nedá se s ním vyjednávat, nevíme, kolik ho je v přírodě, nevíme, jak se bude chovat, takže opravdu vůbec nevíme, co nás čeká. Řada ekonomických subjektů dneska tlačí na vlády, řekněte nám, co bude, my potřebujeme vědět, co bude za dva měsíce, ale to neví nikdo na světě,“ upozornila ekonomka.

V zájmu boje proti koronaviru byla ekonomika zmražena a Matesová má za to, že dva až tři měsíce to firmy mohou přežít, ale šest měsíců už nepřežijí. „Je důležité rychle poskytnout peníze a až ex post zkoumat, jestli to bylo oprávněné nebo ne,“ sdělila z televizní obrazovky politikům. Vzhledem k tomu, že tato krize postihla prakticky všechny země světa, nezbývá, než celou krizi co nejrychleji vyřešit doma a sdílet informace,“ nabídla určitou cestu Matesová.

Státy si budou muset půjčovat peníze, ale ekonomka v této souvislosti varovala, že se nelze zadlužovat donekonečna. Některé státy na tom v jednu chvíli mohou být už tak špatně, že jim nikdo nebude ochoten půjčit. Česká ekonomika na tom zatím není nijak špatně, není příliš zadlužená, jenže podle Matesové máme jiný problém.

„Jsme relativně malá země. Z pohledu investorů patří její měna, se kterou platí jen deset milionů obyvatel, mezi měny, které řadí do stejné skupiny jako měny rozvojových zemí, tudíž jim příliš nevěří a v každé krizi vidíme její oslabení. Vidíme to i teď,“ uvedla Matesová.

Moderátorka Marie Bastlová se ekonomky zeptala, zda je dnes výhodné nemít euro a dostala jasnou odpověď.

„Je to výhoda, ano,“ řekla jasně. Jedním dechem však dodala, že v EU je bezpodmínečně nutné udržet jednotný hospodářský prostor, protože EU jako celek už může být významně soběstačná a nemusí být závislá na Číně. „Politické věci možná vezmou s touto krizí za své, ale propojené hospodářství je potřeba udržet,“ zdůraznila ekonomka.

Matesová očekává, že se také opět povede debata o tom, zda budou starší dluhy chudším zemím odpuštěny.  Ve výhodném postavení teď podle ekonomky může být Čína, protože čínská ekonomika navzdory koronavirové krizi pravděpodobně poroste. Sice pomaleji, ale poroste, zatímco vyspělé ekonomiky světa čeká propad.

I česká společnost by měla být připravena na to, že se koronavirus může vrátit v další vlně a ekonomika bude znovu přiškrcena.

Odeslat komentář