Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: Kúpanie v tatranských vodopádoch, plesách či potokoch je zakázané a neprípustné. Každoročne na to apeluje Tatranský národný park (TANAP) aj Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR). Ochranári upozorňujú, že tieto činnosti škodia tatranskému biotopu a „otužilcom“ hrozia pokuty.
Tatranské plesá a potoky sú citlivým ekosystémom a aj malé zmeny ho môžu narušiť. Pravidelne sa však nájdu turisti, ktorí ho svojím nezodpovedným správaním ohrozujú. Zábery z Velického plesa nám poslala mReportérka Dominika, ktorá na ženu upozornila.
Nezodpovedná turistka v Tatrách. Dala to na Romanu Tabák, okúpala sa vo Velickom plese
„Už niekoľko rokov intenzívne vyzývame ľudí, aby si nerobili z tatranských plies a potokov kúpalisko. Snažíme sa vysvetľovať, že tieto vody sú domovom mnohých živočíšnych druhov, pre ktoré môžu mať aj malé zmeny biotopu fatálne následky,“ upozorňoval vlani riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.
Okrem toho, že takéto konanie vážne narúša ekosystém plesa, hrozia zaň aj pokuty do výšky 300 eur na mieste. Vlani TANAP zverejnil prípad dvoch mužov otužujúcich sa v Batizovskom plese. Tí pre tento priestupok dostali pokutu 50 eur.
Správanie sa návštevníkov najstaršieho slovenského národného parku presiahlo podľa riaditeľa Správy TANAP-u Majka všetky limity a takéto správanie je neprípustné, uviedol dávnejšie.
Arogantní turisti. Z Vysokých Tatier si spravili aquapark
Tatranské plesá sú domovom mnohých drobných živočíšnych druhov, jedinečných glaciálnych reliktov alebo endemitov obývajúcich len určité lokality, pri ktorých aj malé zmeny prostredia môžu viesť k ich zániku, uviedol dávnejšie ŠOP SR.
Prvotné poškodenie týchto ekosystémov vzniká už len samotným prístupom návštevníka k plesu, ktorý sa pohybuje mimo značkovaného turistického chodníka. Pobrežná okrajová časť plesa (tzv. litorál) je citlivá na zošľapávanie brehov a vegetácie. Dochádza tak k erózii brehov, zakaľovaniu vody a poškodzovaniu pobrežnej vegetácie, ktorú často tvoria chránené druhy rastlín a pobrežných biotopov. Druhým faktorom je samotný vplyv kúpania na chemizmus vody. Opaľovacie krémy, deodoranty a repelenty obsahujú rôzne chemické substancie, ktoré sa môžu uvoľňovať počas kúpania do vody. Z mnohých vedeckých štúdií je známe, že látky obsiahnuté v niektorých krémoch spôsobujú hormonálnu nerovnováhu organizmov až poškodenia buniek, uviedli dávnejšie ochranári na svojom webe.
ZDROJ: Tanap / Pravda / SOPRSR
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi