Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SVĚT: Podle výsledků přehledu v časopise BMJ došlo k největšímu snížení depresí při tanečním a intenzivním cvičení.
Výzkum naznačuje, že cvičení může být při léčbě deprese účinnější než antidepresiva, přičemž tanec daleko předčí všechny ostatní aktivity a farmakologickou léčbu – intenzivní cvičení je těsně za ním.
Článek publikovaný v časopise BMJ zjistil, že cvičení je při léčbě deprese středně účinné ve srovnání se stávajícími způsoby léčby, pokud se používá samostatně nebo v kombinaci s jinými zavedenými terapiemi. Navíc přínosy cvičení „byly úměrné intenzitě předepsaného cvičení“, což znamená, že intenzivnější aktivita přinášela výraznější přínosy.
Aby odborníci z Austrálie určili ideální množství a typ cvičení pro léčbu depresivní poruchy, provedli systematický přehled a metaanalýzu 14 170 osob s depresivní poruchou z 218 unikátních studií a vyhodnotili účinnost různých forem cvičení ve srovnání se stávajícími způsoby léčby, jako jsou psychoterapie, antidepresiva a kontrolní stavy.
Klíčová zjištění
Zjistili, že chůze nebo běh, jóga, silový trénink a tanec jsou nejúčinnějšími způsoby cvičení, pokud se používají samostatně bez lékařské péče, a že některá cvičení mají odlišný vliv na muže a ženy. Pozoruhodné je, že chůze a jogging byly účinné pro muže i ženy, zatímco silový trénink a jízda na kole byly účinnější pro ženy a mladší osoby. Jóga a qigong byly účinnější pro muže a starší osoby, zatímco aerobní cvičení pozitivně ovlivňovalo muže více než ženy, pokud bylo použito s psychoterapií.
Ve všech metodách přineslo intenzivnější cvičení, jako jsou běh, intervalový trénink, silový trénink a smíšené aerobní cvičení, větší přínos, ačkoli i lehká fyzická aktivita, jako je chůze nebo hathajóga, stále poskytují „klinicky významné přínosy“. Příznivý vliv cvičení byl stejně účinný při různých týdenních dávkách pro osoby s jinými zdravotními potížemi a výchozími úrovněmi deprese.
Tanec celkově předčil všechna ostatní cvičení a zavedené způsoby léčby deprese, včetně selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu a kognitivně-behaviorální terapie.
„Na základě našich zjištění se tanec jeví jako slibná léčba deprese, přičemž v porovnání s ostatními léčebnými postupy v našem přehledu byl zjištěn velký účinek,“ napsali autoři. Malý počet studií, nízký počet účastníků a zkreslení designu studií jim však brání v tom, aby tanec doporučili důrazněji.
Co je velká depresivní porucha?
Depresivní porucha je celosvětově nejčastější příčinou invalidity, která se vyznačuje trvale špatnou nebo depresivní náladou, nedostatkem zájmu nebo radosti ze života nebo příjemných činností, pocity viny nebo bezcennosti, nízkou energií, špatnou koncentrací, změnami chuti k jídlu, psychomotorickými poruchami, problémy se spánkem nebo sebevražednými myšlenkami.
Bylo zjištěno, že tento stav negativně ovlivňuje mezilidské vztahy, způsobuje funkční poruchy a zhoršuje další zdravotní komorbidity (výskyt více nemocí současně), jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a srdeční choroby. Bez léčby může být velká depresivní porucha vysilující.
Poptávka po alternativních možnostech léčby
Podle časopisu BMJ někteří lidé s depresivní poruchou dobře reagují na léčbu léky a psychoterapii, ale velká část z nich je vůči léčbě rezistentní, což vede vědce k tomu, aby se zabývali alternativami, jako je cvičení, které by mohly doplnit nebo být účinnější než samotná medikamentózní léčba nebo poradenství.
Přestože vědci uvedli, že jejich přehled má svá omezení, jejich zjištění podporují zařazení cvičení, zejména intenzivního cvičení, do pokynů pro klinickou praxi při depresi.
„Ačkoli důvěra v řadu výsledků byla nízká, léčebné pokyny mohou být příliš konzervativní, když podmíněně doporučují cvičení jako doplňkovou nebo alternativní léčbu pro pacienty, u nichž je psychoterapie nebo farmakoterapie buď neúčinná, nebo nepřijatelná,“ napsali. „Místo toho by pokyny pro léčbu deprese měly zahrnovat předpisy pro cvičení a zvážit přizpůsobení této metody charakteristikám účastníků a doporučovat cvičení intenzivnější úrovně.“
AUTOR: Megan Redshaw
Překlad: ET-CZ
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi