JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Dag Daniš: Fico bude mať problémy. Hrozí rozkol a rozpad poslaneckého klubu SMER

SLOVENSKO: Ficovej strane hrozí to, čo sme avizovali už pred voľbami – rozkol a rozpad poslaneckého klubu.

Fica totiž neohrozujú len ambície Pellegriniho prevziať stranu. Problém je hlbší. Pellegrini má za sebou časť poslaneckého klubu.

Fica čakajú vážne problémy v oboch prípadoch: ak by konflikt s Pellegrinim prehral, ale aj ak by ho vyhral.

Ak by Fico stranícky súboj prehral, v prvej lige by definitívne skončil. Jeho miesto by bolo na okraji.

A ak by zápas s Pellegrinim vyhral, prišiel by nielen o pomerne populárneho podpredsedu, ale aj o veľkú časť poslaneckého klubu (možno 10 poslancov). A následne aj o veľkú časť voličov. Smer by už nebol silná a vplyvná opozičná strana, ale zdevastovaný pacient.

Napokon, to je hlavný dôvod, prečo Fico zakaždým tlačil na tretiu možnosť – upratanie Pellegriniho, zopár kompromisov a pokračovanie „tandemu“. Pellegrini sa už viackrát rozcvičoval do súboja. A vždy vyfučal.

Pozičné hry

Problém je totiž v tom, že ani druhá strana – teda Pellegrini, jeho poslanecká skupina a oligarchovia – nechceli ostrý súboj o „násilné prevzatie“ strany. Hrali podobné pozičné hry ako Fico. Navonok robili ramená a strašili krajnou možnosťou, čiže súbojom, reálne však potrebovali dosiahnuť zmenu pomerov v strane dohodou. Dotlačením Fica k odchodu z predsedníckej stoličky.

Oligarchovia a ich figúra Pellegrini pred voľbami preferovali evolučné zmeny. Nie revolučné, ktoré by viedli k rozkladu Smeru.

Obe strany dlho hrali akýsi virtuálny poker, pri ktorom nikto nechcel riskovať vabank.

Za silnými rečami Pellegriniho a následným ústupom nebol len jeho strach z Fica, ale aj taktizovanie. Brannými cvičeniami Pellegrini a ľudia za ním zakaždým dosiahli viac, ako mali predtým.

Salámavá metóda

Začalo sa to už v marci 2018, keď Fica dotlačili k odchodu z vlády, no so zachovaním koalície (udržaním moci) a s Pellegrinim ako premiérom.

V roku 2019 to pokračovalo návrhmi na zmenu volebného lídra. Fico váhal, no napokon prikývol. Ďalším a veľmi dôležitým krokom bol boj o volebnú kandidátku. Pellegrini si dal podmienku, že chce v budúcom poslaneckom klube skupinu svojich ľudí. Aby nebol len nastrčený volebný líder, ale vplyvná postava s vlastnou mocenskou základňou vnútri strany a vnútri poslaneckého klubu.

V tomto Fico váhal asi najviac. Až tak, že zvažoval radikálny krok – osekanie Pellegriniho postavenia. Aj s rizikom, že premiér by odišiel zo strany. Ešte pred voľbami.

Oligarchovia si preto nachystali núdzový plán. Založila sa Druckerova strana. Aby v prípade predvolebného rozkolu Pellegrini nemusel skončiť na ulici, ale v novej strane s licenciou pre účasť vo voľbách 2020.

Výsledok: Fico opäť pod tlakom strany urobil ústupky a akceptoval na kandidátke priestor pre Pellegriniho skupinu (kam patrili aj Žiga, Saková, Raši…). Pristúpil na to aj napriek obavám, že v strane bude „zradná“ Pellegriniho frakcia, ktorá by sa mohla po voľbách odtrhnúť. Ako sa to stalo viackrát Mečiarovi…

Zmena nastavenia

Po voľbách sa deje presne to, čo sa dalo očakávať. Konlikt Pellegrini – Fico pokračuje. Až tak, že Pellegrini nahlas hovorí o veľkom súboji. A odhodlaní kandidovať na predsedu strany.

Tentokrát však vývoj nesmeruje k ďalším ústupkom a dohode, ale k radikalizácii Fica (ktorý si chce zobrať aj priestor po nebohej SNS a Harabinovi). Už totiž nemá kam ustupovať. Buď odovzdá stranu a posadí sa do kúta. Čo by bol ponižujúci a pre neho neprijateľný koniec. Alebo využije, že ešte stále pevne drží väčšinu vo vedení strany – a pošle do kúta Pellegriniho. Aj s rizikom, že Pellegriniho poslanecká skupina sa zdvihne a odíde.

Fico dal jasne najavo, že chce byť predsedom Smeru a lídrom opozície. Pellegrinimu odkázal, že nedovolí, aby Smer menil farbu a profiláciu. Teda: čas ustupovania a pomalého varenia žaby sa končí.

Rozhodne sila

Fico sa blíži do tej fázy boja o budúcnosť, v ktorej bude vnútorné spory riešiť – ak to bude nutné – silou. A upevnením svojej pozície. Mimochodom, bude to potrebovať nielen politicky, ale možno aj inak. V prípadných trestnoprávnych útokoch na seba a na svojich ľudí. Pre Fica je dôležité opevniť sa v strane, v ktorej bude mať rozhodujúce slovo.

Podobne je dnes na tom aj Pellegrini a jeho skupina. Aj oni už majú dosť. Trápenie s Ficom, resp. hru na „tandem“ chcú ukončiť. Odchodom z prehnitej strany, ktorá je pre ich budúcnosť bremenom. Samozrejme, odchodu bude predchádzať pokus o zápas, tlaky na mimoriadny snem, volanie po zmene…

Vyzerá to tak, že už sa hľadá len vhodná zámienka. A vhodný rámec pre vznik nového, Pellegriniho poslaneckého klubu v Národnej rade. Všetko závisí od rozhodnosti (alebo nerozhodnosti) Pellegriniho.

No ak sa rozhýbe a ak sa Smer rozloží, éra Fica ako silného hráča, s ktorým treba rátať, sa skončí. A ostane tu len jeho malý mrzutý tieň.

Odeslat komentář