JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Dag Daniš: Justičná mafia nás obrala o 75 miliónov eur

SLOVENSKO: Pred vyšetrovateľmi vypovedala aj najvyššie postavená figúra zo stíhaných sudcov – bývalá podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová. Pri jej mene treba sústavne pripomínať, že jedno z jej rozhodnutí stálo daňových poplatníkov 75 miliónov eur.

Paradoxné je, že za túto kauzu sa zatiaľ nevyšetruje. Urbancovú stíhajú pre podozrenie z podplácania. Mala ponúkať úplatok sudcovi Sklenkovi v kauze Technopol.

Tento príbeh je celkom úsmevný. Urbancová údajne žiadala Sklenku, aby zariadil súdne spory v prospech pôvodných vlastníkov Technopolu – teda proti záujmom Kočnera a jeho ľudí. Zrejme netušila, že skorumpovaný Sklenka bol roky Kočnerov pajác. Sklenka úplatok od Urbancovej odmietol. Pretože ho platila protistrana.

Kauza Technopol však nepatrila medzi najväčšie prípady, v ktorých mala figurovať Urbancová.

Noví vlastínci SPP

Oveľa väčším bol spor štátu s Eustreamom zo skupiny SPP-Infrastructure. Išlo v ňom o 75 miliónov eur. Túto sumu Eustream ešte v roku 2013 zaplatil štátu ako mimoriadny daňový odvod. Lenže – po odchode Nemcov a Francúzov z podniku a po príchode oligarchov z EPH a J&T nové vedenie firmy usúdilo, že chce 75 miliónov zo štátnej kasy späť. Na účet firmy a jej akcionárov. Dôvod: daňový odvod sa vraj vypočítal nesprávne.

Spor Křetinského EPH, resp. Eustreamu a štátu sa ťahal roky. Uzavrieť sa mal rozhodnutím Najvyššieho súdu z roku 2017. Sudcovia dali za pravdu daniarom. 75 miliónov eur malo ostať v štátnej kase.

Eustream sa však nevzdal ani po konečnom rozhodnutí Najvyššieho súdu. Pokračoval sťažnosťou na Ústavnom súde. Ústavný súd vrátil vec späť na opakované rozhodnutie Najvyššiemu súdu. Pre údajné procesné nedostatky.

Vyzeralo to ako formalita. No nebola to formalita.

Senát Najvyššieho súdu zasadol znova – a rozhodol opačne a opačnou argumentáciou ako v roku 2017. Senát súdu mal pritom to isté zloženie ako pred pár rokmi. Viedla ho sudkyňa Urbancová.

Na zmenu rozhodnutia pritom netlačil ani Ústavný súd (ten namiatal len formality), ani nové skutočnosti. Jednoducho: Urbancová a jej senát zrazu rozhodli opačne… Eustream, resp. Křetinský a jeho partneri z J&T si mohli podeliť 75 miliónov eur z vrecka daňových poplatníkov.

Čítanie z Threemy

Jedno z vysvetlení, ako je niečo také možné, priniesla minulý rok Kočnerova Threema-komunikácia. Kočner so Sklenkom si o Urbancovej písali ako o sudkyni, ktorá patrí medzi tzv. „vybavovačov“. Nazývali ju Prútik.

Po policajnej akcii Búrka a zadržaní skupiny skorumpovaných sudcov sa podozrenia potvrdili. Sklenka začal spolupracovať s políciou a opísal, ako mala sudkyňa a istý čas aj faktická šéfka Najvyššieho súdu Urbancová ponúkať úplatok za vybavenie sporu v prospech „klienta“.

Svedectvo Sklenku síce nesúvisí s prípadom Eustream, no aj tak môžeme pokojne napísať, že tento mimoriadne drahý spor riešila sudkyňa, ktorá je dnes stíhaná za trestné činy korupcie.

Pri takýchto sudcoch protirečenia nie sú zarážajúce, ale celkom prirodzené. Rozhoduje sa podľa okolností, ktoré nie sú právne, ale finančné.

Pripomenieme, že Eustream zastupoval advokát s väzbami na Zoroslava Kollára. Podnikateľa, ktorý bol roky považovaný za neformálneho pána justičných „vybvavovačov“ v talároch…

Škoda, že Urbancová nepatrí medzi tých, ktorí sú stíhaní väzobne. Možno by skôr či neskôr prehovorila. A verejnosť by sa dozvedela, že Kočner patril medzi tých menších hráčov, ktorí využívali služby justičnej mafie.

Nie medzi elitu, ktorej sa na stole objavili desiatky miliónov eur. Mávnutím Prútika.

Odeslat komentář