JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Dag Daniš: Kaliňákovi a Počiatkovi vyschlo v krku

SLOVENSKO: V pondelok sa dali do pohybu dôležité veci. Minister financií sa chystá vymeniť vedenie finančnej správy. Tento úrad môže byť kľúčový pri odhaľovaní rozkrádania štátu za éry Fica, Kaliňáka a Počiatka.

Môžeme predpokladať, že viacerým z nich vyschlo v krku. Nielen preto, že polícia zasahovala v dome Kajetána Kičuru a preverovala podozrenia z korupcie pri nákupoch štátnych hmotných rezerv.

O niečo viac ich musí znepokojovať zámer ministra financií upratať vo finančnej správe. A odstaviť z jej vedenia podnikateľov, ktorí roky kryli podvody Bašternáka a Kočnera. Alebo skupín prepojených na podnikateľov Kaliňáka a Počiatka.

Hráč Makó

Aktuality.sk v pondelok upozornili na pochybné majetky a obchody šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Minister financií reagoval pomerne rýchlo. Tvrdí, že podnikateľ Makó nemá jeho dôveru a avizuje zmeny vo vedení finančnej správy.

Dúfajme, že v upratovaní bude vláda dôsledná. Finančná správa je prelezená „našimi ľuďmi“ na všetkých stupňoch riadenia. Dokonca aj po voľbách a víťazstve Matoviča rátali s tým, že si udržia pozície. Makó mal podľa našich informácií ponúkať dohody ľuďom z tímu Matoviča. So zámerom rozširovať svoj vplyv vo finančnej správe.

Ak by bol v týchto hrách úspešný, „naši ľudia“ z pozadia Smeru by mali ďalej pod kontrolou jednu z najsilnejších zbraní štátu.

Kľúč od miešačky

Totiž: kľúč k odhaleniu zlodejín a vykrádania štátnej kasy cez DPH nemá ani polícia, ani prokuratúra. Kľúč je v rukách vedenia finančnej správy (a špeciálne jej kriminálneho úradu). Iba tá dokáže zistiť, kto v minulosti vyvážal desiatky až stovky miliónov eur zo štátneho vrecka na súkromné účty. Cez podvody s DPH.

Ak finančná správa a jej kriminálny úrad rozbehnú vyšetrovanie, viacerým prominentom, spájaným so Smerom, bude hroziť basa.

Prvým na rane by mohol byť ten, ktorý už sedí za mrežami – Bašternák. Predpokladá sa, že Bašternák roky okrádal štát o milióny eur. S asistenciou finančnej správy. A predpokladá sa aj to, že sa o výnosy svojho „podnikania“ delil. Kaliňákovi a Počiatkovi prihral podiely v miliónových firmách (B. A. Haus, BG Invest). Ficovi sa postaral o luxusné bývanie v hodnote dvoch miliónov eur (Bonaparte). Okrem toho dohadzoval nehnuteľnosti prokurátorom, sudcom, prominentným úradníkom…

Po odhaleniach médií a verejných protestoch bol Bašternák odsúdený za jednu dvojmiliónovú daňovú kauzu. Na pár rokov.

V slučke

Dnes Bašternákovi hrozí niečo oveľa vážnejšie – že mu to spočítajú. Doslova. Všetko závisí od finančnej správy. Ak daniari vyšetria všetky bašternákovské obchody a vratky DPH z minulosti a vypracujú súhrnné protokoly transakcií prepojených firiem, Bašternákov prípad sa pravdepodobne opäť otvorí.

Bašternák bol totiž aj po odsúdení ďalej pod ochranou. Finančná správa si neplnila povinnosť a nepracovala na hĺbkovom preverení všetkých daňových podvodov Bašternákových firiem. Podľa bývalého poslanca SaS Rajtára mohol Bašternák cez fiktívne DPH okradnúť štát o viac ako 10 miliónov eur.

Ak by sa to potvrdilo, Bašternákovi by hrozil vyšší trest.

Súbežne s tým by hrozilo, že prehovorí. O tom, ako to bolo s firmami pre ministrov Kaliňáka a Počiatka. Alebo s bytom pre premiéra Fica.

„Robo a Strapatý“

Ani Bašternák však nepatrí medzi najväčšie výzvy pre nové vedenie finančnej správy. Zájsť by sa mohlo oveľa, oveľa ďalej. Priamo na najvyššie poschodia – ku Kaliňákovi a Počiatkovi.

V roku 2016 sa stala pozoruhodná vec. Podvodník s DPH Varga sa pri stíhaní a vypočúvaní rozhodol spolupracovať. Prehovoril. Podrobne opísal, ako sa mali skupiny dépeháčkarov deliť o milióny eur s ľuďmi Kaliňáka a Počiatka. Pri miliónových podvodoch s DPH a pri pochybných tendroch mali odovzdávať hotovosť asistentom ministrov.

Podľa Vargu sa malo za niekoľko rokov cez podvodné schémy rozkradnúť až 200 miliónov eur. Z obchodov mali podľa výpovede Vargu profitovať podnikatelia Počiatek a Kaliňák.

Tento príbeh Varga opísal prokurátorovi Špirkovi.

Krátko nato prišla odveta. Právnik Marek Para (áno, ten Kočnerov) „spracoval“ svedka Vargu a všetko sa otočilo. Varga odvolal výpovede proti Kaliňákovi a Počiatkovi. A potopil prokurátora Špirka.

Špirka začali trestne stíhať za údajné manipulácie s výpoveďou svedka. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik mu zobral vyšetrovanie kauzy B. A. Haus. V rovnakej veci polícia tvrdo udrela aj na Filipa Rybaniča, ktorý si pozrel bankový účet ministra vnútra a všimol si, že na ňom pristávajú vysoké sumy z firmy, ktorú založil Bašternák.

Kaliňák a Počiatek ostali čistí. A trestne stíhaní boli tí, ktorí sa opovážili vyšetrovať ich kauzy.

Dnes sa to môže otočiť.

Zmena

Pre začiatok na to bude stačiť, ak sa vyšetrovanie finančnej správy a polície zameria na zistenia prokurátora Špirka z roku 2016. A na pôvodné svedecké výpovede Vargu, že cez daňové a tendrové podvody sa mali dvaja ministri obohatiť o 200 miliónov eur.

Mimochodom, podobné svedectvo ako Varga poskytol aj stíhaný podvodník Chovanec. Aj on pôvodne trvrdil, že z miliónových daňových podvodov rôznych kriminálnych skupín mali nepriamo, cez „provízie“, profitovať dvaja ministri – Robo a Strapatý.

V ďalšej fáze by sa vyšetrovanie Kriminálneho úradu finančnej správy mohlo zamerať na všetky firmy, ktoré v minulosti vo veľkom podvádzali s DPH. A ktoré by mohli dodať ďalších svedkov.

Ak sa za novej vlády podarí daniarom vyšetriť aspoň tie najväčšie kauzy, Matovič a koalícia zmeny budú mať spolovice vyhraté.

Viacerí súdruhovia to tu roky preháňali. Aj s obžerstvom, aj s pocitom beztrestnosti. Po zmene pomerov by malo nasledovať to, čo v každom normálnom a zdravom štáte – zúčtovanie.

Odeslat komentář