JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Dag Daniš: Kočner vybabral s Kočnerom

SLOVENSKO: Pôvodne chcel Marian Kočner konfrontovať a spochybniť svojho brata Ivana, ktorý proti nemu svedčil pred vyšetrovateľom. Nakoniec sa to otočilo – Ivan Kočner sa na súde z tohto plánu staršieho brata vyšmykol. Už druhýkrát.

Ivan Kočner síce prišiel na súd, no oznámil, že využíva právo nevypovedať a zmizol. Mariana Kočnera to zaskočilo. Poznámky, ktoré mal pripravené, aby spochybnil tvrdenia svedka, potom použil viac-menej naprázdno.

Výsledok: použila sa staršia výpoveď Ivana Kočnera, ktorú poskytol vyšetrovateľom. No bez konfrontácie s Marianom Kočnerom.

Výpoveď Kočnerovho mladšieho brata nepatrí medzi kľúčové dôkazy. No je dôležitá pre posúdenie motívu vraždy. Vyplýva z nej, že Marian Kočner uvažoval o likvidácii jedného alebo dvoch novinárov dlhšie – aby potom médiá dali pokoj.

Toto tvrdenie Ivana Kočnera zapadá do tvrdení ďalšieho svedka – Petra Tótha. Aj on dosvedčil, že Marian Kočner raz nahlas uvažoval o vražde novinára. S tým istým motívom. Chcel zariadiť, aby sa novinári zľakli a prestali odkrývať Kočnerove kauzy.

Ak súd vyhodnotí výpovede Ivana Kočnera a Petra Tótha ako dôveryhodné a potvrdené, bude to mať priamy vplyv na výšku trestu pre Kočnera. Dlhodobo plánované úkladné vraždy by sa mali trestať prísne, na hornej hranici trestnej sadzby. V Kočnerom prípade je horná hranica trestu 25 rokov. Alebo v mimoriadnom prípade doživotie.

Kočner sa na súde pokúšal Tótha aj vlastného brata spochybniť. No nie celkom úspešne. Hlavne pri Ivanovi Kočnerovi mu to vôbec nevyšlo. Jeho tvrdenie označil za klamstvo s mediálnym motívom. Keď chcel upozorňovať na nepresnosti v rozhovore Ivana Kočnera pre Denník N, sudkyňa ho zastavila, pretože vyjadrenia svedkov pre médiá nie sú pre súd podstatné.

Teda: Kočner a jeho obhajcovia neprišli s ničím, čo by vážnejšie podkopávalo tvrdenia týchto dvoch svedkov. A pozadie motívu vraždy novinára.

Alena Zsuzsová chce vypovedať. Poúvajte náš podcast s Laurou Kellöovou, ktorá sleduje tento proces (od 10:20 min.):

 

Z dôkazov aj z kontextu udalostí je zrejmé, že Kočner nevnímal Jána Kuciaka len ako nebezpečného novinára, ktorý píše o jeho kauzách. Kočner vnímal Kuciaka a ďalších novinárov ako „svedkov“, ktorí by ho mohli usvedčiť z trestnej činnosti. Povedané rečou Trestného zákona, za likvidáciou novinára bol „úmysel zakryť iný trestný čin“. Odstránenie Jána Kuciaka, ktorý mal schopnosť odkryť a dokázať Kočnerove podvody, malo mať podobné účinky ako odstránenie svedka zločinu. A zároveň malo zastrašiť ďalších…

Rozdiel je len v tom, že svedok – novinár nemá vo zvyku podávať trestné oznámenia a svedčiť. Má vo zvyku svoje zistenia a svoje dôkazy zverejniť.

A práve toto bolo pre Kočnera vysoko rizikové a nebezpečné. Vyšetrovateľov a prokurátorov si vedel kúpiť. Pracovali pre neho. Svedkov vedel zastrašiť. Dokonca mal dosah aj na šéfov NAKA (cez svojho kamaráta Norberta Bödöra). Ako jedinú hrozbu, ktorá mu mohla dolámať krk, vnímal kritické médiá. A ich svedectvá.

Preto od roku 2017 uvažoval o likvidácii novinára. A umlčaní médií.

V roku 2018 podľa obžaloby svoj plán realizoval.

A keďže mal sklony preceňovať svoje schopnosti a podceňovať súperov, od toho istého roku je za mrežami. S prognózou, že tam ostane buď desiatky rokov, alebo navždy.

Aby sme sa vrátili k téze z titulku – Kočner úspešne odpálil samého seba. Jeho mladší brat bol len jedným zo svedkov príbehu.

Odeslat komentář