JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Dag Daniš: Tóth potvrdil, že Kočner v tom není namočený sám

SLOVENSKO: Svedok Peter Tóth pred súdom potvrdil dôležité veci. Napríklad tú, že Marianovi Kočnerovi intenzívne pomáhal nitriansky oligarcha s vplyvom na políciu Norbert Bödör.

Tóth zopakoval, že Norbert Bödör sa mal pred vraždou Jána Kuciaka a jeho partnerky podieľať na financovaní sledovania novinárov. A na policajných lustráciách, ktoré na to boli použité.

Po vražde mal zas Norbert Bödör posúvať Kočnerovi informácie z postupu vyšetrovateľov.

Pokiaľ ide o otázku, či mal byť Bödör priamo zapojený do objednávky vraždy novinára, tieto podozrenia zatiaľ nič nepotvrdzuje.

Naopak, podľa Tótha mal aj Bödör patriť medzi tých, ktorí boli v lete 2018 informovaní o zámere polície zadržať skupinu podozrivú z vraždy novinára. A vraj ho to príliš neznepokojovalo. Bödör to mal odbiť komentárom, že ide o „nejakých truľov z južného Slovenska“, ktorí nemajú nijaké väzby na Smer. Podľa Tótha to vnímal ako Kočnerov problém (ktorého spolu podozrievali, že by mohol byť za vraždou). Nie svoj.

Ak túto verziu Tótha prijmeme ako spoľahlivú, znamenalo by to (aspoň zatiaľ, kým nás neposunú ďalej nové informácie), že za plánovaním vraždy novinára bol len Kočner. A krytie bödörovcov si zabezpečoval až následne. Alebo nepriamo.

Prečo?

V takomto prípade však treba odpovedať na ďalšiu otázku: prečo potom bödörovci pred vraždou aj po nej pomáhali Kočnerovi. A prečo to vyzeralo tak, že kryli vraždu.

Odpoveď naznačil Peter Tóth, keď pred súdom opisoval vzťah Kočnera a Bödöra. Kočner sa podľa Tótha neobával trestného stíhania, kým ho bude „Kamoš“ – Norbert Bödör – chrániť. Bödör mal totiž blízkych ľudí priamo vo vedení polície (Tibora Gašpara) a vo vedení NAKA (Roberta Krajmera, Petra Hraška).

Tvrdenia Tótha potvrdzuje aj Threema-komunikácia medzi Kočnerom a Bödörom. Riešili spolu napríklad účelové trestné stíhanie exministra Lipšica, prokurátora Špirka, ktorý chcel vyšetrovať údajné 200-miliónové úplatky pre Kaliňáka s Počiatkom alebo podnikateľa Janíčka, ktorý verejne obviňoval Jankovskú z korupcie.

Ďalej: Tóth tvrdí, že bödörovci mali záujem sledovať nielen novinárov, ale aj politikov, vrátane koaličných, ktorí nepatrili k tvrdému jadru Smeru.

Z výpovede Tótha je zrejmé, že Kočnera a Bödöra spájali spoločné obchodné a politické záujmy, spoločná minulosť, spoločné praktiky. A sklony využívať na svoje ciele páky v polícii a NAKA.

Pád vlády a Gašpara

Ani toto však nevysvetľuje, prečo mal Bödör pomáhať Kočnerovi ešte aj po vražde novinára, po páde vlády a po následných čistkách vo vedení polície. Po výmene policajného vedenia stratili bödörovci svoju kľúčovú zbraň – vplyv na Národnú kriminálnu agentúru. A nemali by mať najmenší záujem pomáhať Kočnerovi, ktorý to spôsobil.

Lenže – linka Kočner – Bödör fungovala aj potom. Čo si zaslúži pozornosť.

Jednou z verzií, prečo bödörovci pomáhali Kočnerovi aj po vražde novinára a páde vlády, by mohlo byť to, že Kočner zblízka poznal ich „systém“ (pretože bol jeho súčasťou). Napríklad možnú korupciu v pozadí polície a NAKA.

Kočner mohol „Kamoša“ varovať, že ak mu nepomôže, potopí aj jeho. Alebo jeho sieť, ktorá je podstatne širšia než tá Kočnerova.

Slovom: Kočner zjavne rátal s tým, že bödörovci ho budú chrániť a informovať o postupe vyšetrovania. A že to budú robiť aj v ich vlastnom záujme. Pretože Kočnera a Bödöra spájala spoločná minulosť. A spoločné tajomstvá.

Krajmer a Krajmerová

O podozreniach z rozsiahlej korupcie v pozadí NAKA písali Aktuality už v roku 2017. Konkrétne: zistili, že manželka funkcionára NAKA Roberta Krajmera figuruje vo firmách Norberta Bödöra, oligarchu s väzbami na Smer a políciu a Zoroslava Kollára. Krajmerová sa dostala k majetku v hodnote miliónov eur. A k tučným výnosom, z ktorých by mohli byť financované viaceré figúry z NAKA (nielen Krajmer, ale aj jeho šéf).

Bödörovci – spolu s Kočnerom – mali pevne v rukách uzavretý „systém“, ktorý im umožňoval využívať NAKA na vlastné obchodné a politické ciele. Čiže na účelové stíhanie nepohodlných (Špirko, Lipšic). A na zatváranie očí pred miliónovými podvodmi „našich ľudí“ (Bašternák, Kočner).

Preto sa mohol Kočner spoliehať na to, že kým budú Kamoš a jeho pešiaci na svojom mieste, dovtedy mu nehrozí stíhanie za majetkové kauzy.

Obrat v roku 2017

Presne to sa, mimochodom, potvrdilo. Vyšetrovatelia ako Jombík a Barochovský Kočnerovu kauzu s hotelmi na Donovaloch po „preverení“ hodili do zásuvky. S tým, že skutok nebol trestný čin. Táto prax sa zlomila až v roku 2017. Po kauze zmenky. Aj po investigatívnych článkoch Jána Kuciaka, v ktorých priniesol dôkazy o tom, že Kočner okradol štát o milióny eur. A v ktorých preukázal, že vyšetrovatelia NAKA ignorovali fakty o Kočnerovych podvodoch.

Aby sme to povedali na rovinu: podozrenia o zneužívaní NAKA v réžii Bödöra a Kočnera by mali byť predmetom rozsiahleho vyšetrovania. A stíhania zodpovedných. Rovnako by malo byť predmetom vyšetrovania, do akej miery bödörovci pomáhali Kočnerovi kryť nielen jeho majetkové zločiny, ale aj vraždu.

Povedané slovami Tótha: ak by „Kamoš“ nebol na svojom mieste, Kočner by si nikdy netrúfal falšovať zmenky za 69 miliónov eur. Alebo následne pod tlakom plánovať vraždy prokurátora Žilinku, novinára Kuciaka, exministra Lipšica či prokurátora Šufliarskeho.

A najať si na to nezamestnaných okresných truľov.

Podcast s najdôležitejšími časťami výpovede Petra Tótha, aj s reakciou Jozefa Kuciaka a Zlatice Kušnírovej:

Odeslat komentář