JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Dag Daniš: Ako sme naleteli Kočnerovi

Hneď na úvod jedno priznanie: keď polícia oznámila, že novinár Ján Kuciak bol zavraždený, viacerí sme Kočnerovi naleteli. Odmietali sme prvoplánové vysvetlenie – že za vraždou má byť on. Pretože sme vedeli, že Ján Kuciak intenzívne pracoval na talianskej mafii ‚Ndrangheta (Kočner bol len jeden z podozrivých, nie hlavný podozrivý).

Vedel to zrejme aj Marian Končer. Jána Kuciaka najskôr nechal policajne lustrovať. Cez svojich známych v NAKA. Potom ho nechal sledovať. A nakoniec, keď zistil, že pracuje na talianskej mafii, si mal objednať jeho vraždu. Motív: bál sa zistení Jána Kuciaka, ktoré viedli k jeho stíhaniu (kauza hotelov na Donovaloch a vratiek DPH za osem miliónov eur). A ktoré ho mohli pripraviť o majetok.

Kočner pravdepodobne využil „taliansku stopu“ ako ideálne krytie. V ten deň, keď polícia potvrdila vraždu Jána a Martiny, dal Kočner rozhovor Novému času. Tvrdil, že nie je dôležité, o čom novinár písal v minulosti, ale o čom sa chystal písať a na čom pracoval. Tam malo podľa Kočnera smerovať vyšetrovanie.

V súlade so záujmami Kočnera vtedy vystupoval aj policajný prezident Gašpar. V rozpore s pravidlami vyšetrovania hneď v prvý deň verejne vyhlásil, že motívom vraždy bola pravdepodobne novinárska práca Jána Kuciaka. Po tomto „A“ malo zrejme nasledovať „B“: zistenie, že Kuciak pracoval na talianskej mafii ‚Ndrangheta. Verejné pobúrenie a verejný hnev by boli presmerované kamsi do stratena. Za hranice Slovenska.

A vyšetrovanie by bolo pod kontrolou. Vedenie polície a vedenie NAKA mal v rukách Norbert Bödör. Kočnerov kamarát.

Kočner však pri plánovaní urobil chybu. Hrubú chybu, ktorá nalomila krk jemu, bödörovcom v polícii, Kaliňákovi aj Ficovej vláde.

Posledný článok

Kočner zrejme vedel veľa o tom, na čom začiatkom roka 2018 pracoval Ján Kuciak. No zjavne nevedel všetko.

Redakcia Aktuality zverejnila nedokončený článok Jána Kuciaka o talianskej mafii. Bol hlavne o prepojeniach talianskych podnikateľov na Ficových ľudí z Úradu vlády.

Vražda tým bola „zarámovaná“ presne tak, ako to Kočner a jeho ochrancovia v polícii nechceli. Šokovaná verejnosť sa dozvedela dve veci. Jednu od policajného prezidenta: že motívom vraždy bola novinárska práca Jána Kuciaka. Druhú od Kuciaka: že tesne pred smrťou pracoval na prepojeniach talianskej mafie na Ficových ľudí.

Táto nedokončená reportáž mala mimoriadny vplyv a mimoriadne následky, ktoré radikálne zmenili budúcnosť Kočnera aj tvár Slovenska.

Ak by ju Ján Kuciak nebol rozpísal alebo ak by ju redakcia nebola zverejnila, rok 2018 a 2019 by asi vyzerali inak. Možno viac podľa predstáv a plánov Kočnera.

Búrka

„Chytrý plán“ sa po zverejnení Kuciakovho článku zmenil na katastrofu – pre Kočnera aj pre jeho politických spojencov. Slovensko postavili na nohy najväčšie protesty od novembra ’89. Najskôr padol podnikateľ a minister vnútra Kaliňák. Po ňom Fico.

A čo bolo najdôležitejšie: krátko na to sa museli z polície pratať poskokovia oligarchov bödörovcov. Krajmer, Gašpar, Hraško…

V máji Kočner stratil policajné krytie.

V júni skončil za mrežami. Za kauzu zmenky.

V septembri polícia vypátrala a zadržala vykonávateľov vraždy (Andruskó a spol.), organizátorku (Zsuzsová). A cez ňu identifikovala aj podozrivého z objednávky vraždy Kočnera.

A nielen to. Z Kočnerovych archívov a z jeho mobilnej komunikácie vyšetrovatelia odhalili celú bödörovsko-kočnerovskú sieť: komplicov v polícii, štátnu tajomníčku za Smer Jankovskú, sudkyne na bratislavských súdoch, prokurátorov Trnku a Vaneka, špeciálneho prokurátora Kováčika. A muža, ktorému hovorili šéf – Roberta Fica.

Podnikateľ Kočner si dlho myslel, že je silný v kombinatorike a plánovaní. A že je krok pred ostatnými. Istý čas mu to vychádzalo. No len krátko. Po vražde len niekoľko dní…

Jeden muž totiž vedel byť dva kroky pred Kočnerom. Dokonca aj po svojej smrti.

Volal sa Ján Kuciak.

Nikdy nezabudnime na to, čo dokázal.

Dag Daniš

Odeslat komentář