JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Další důkazy všudypřítomné, akcelerující islamizace: Změnu monumentálního křesťanského chrámu Hagia Sofia v Istanbulu na mešitu, posvětil soud v pátek a první kvílení muezzinů a modlitby muslimů začnou již za 14 dnů!

TURECKO: Chrám Boží Moudrosti v Istanbulu, známý také jako Hagia Sofia, se definitivně změní na mešitu. Přestavbu z muzea posvětil v pátek soud. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan pak v pátek večer oznámil, že první modlitby se v chrámu uskuteční už 24. července.

Chrám v současnosti funguje jako muzeum, které v něm vzniklo ve třicátých letech. Soud přezkoumával přeměnu chrámu Boží moudrosti z mešity na muzeum, jímž se tato symbolická památka stala v rámci sekulárních reforem zakladatele moderního tureckého státu Mustafy Kemala Atatürka.

„Bylo rozhodnuto o tom, že Hagia Sofia… se opět otevře k modlitbám,“ uvedl Erdogan. V projevu řekl, že Turecko má jako svrchovaná země na takové rozhodnutí plné právo. První modlitby se v mešitě mají uskutečnit 24. července, i poté ale zůstane památka dál otevřené pro všechny turisty bez ohledu na vyznání.

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Jako muslimská svatyně pak sloužil téměř 500 let a během této doby k němu byly přistaveny čtyři minarety. Uvnitř pak byly zakryty mozaiky s křesťanskými motivy, které byly odkryty poté, co se památka změnila na muzeum.

Organizace UNESCO, na jejímž seznamu kulturního dědictví Hagia Sofia figuruje od roku 1985, vyjádřila v několika dopisech turecké vládě znepokojení ohledně plánovaných změn a vyzvala Ankaru k dialogu před jakýmkoli rozhodnutím, které by změnilo charakter památky.

„Je politováníhodné, že turecké rozhodnutí nebylo předmětem dialogu či předchozího upozornění,“ uvedla v pátek generální tajemnice organizace OSN Audrey Azoulayová. Podle ní by měly turecké úřady o celé věci otevřeně komunikovat, aby nedošlo k poškození „univerzální hodnoty mimořádné památky“, jejíž ochranu hodlá výbor UNESCO posoudit na svém příštím zasedání.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář