JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Další tunelování a korupce? Ministerstvo obrany objevilo cenové nesrovnalosti v dalších svých zakázkách – příliš drahá modernizace vrtulníků a tanků

ČESKO: Ministerstvo obrany objevilo cenové nesrovnalosti v dalších svých zakázkách, odpovídající hodnota nebyla uvedena ve vládních materiálech k chystané modernizaci tanků a transportních vrtulníků. Resort proto vyčká s uzavřením smluv do ujasnění reálné ceny. Prověrku provedl po kritice zakázky na nákup pasivních radarů.

Kritikům vadilo, že ministerstvo vládě předložilo nižší cenu, než za jakou sledovací systémy nakonec pořídilo. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara se jedná o odlišný systém a ceny nelze srovnávat. Svůj pohled vysvětloval i premiérovi Andreji Babišovi.

V důsledku opatření, která ministr obrany přijal po objevení velkých rozdílů mezi předpokládanou hodnotou a skutečnou cenou u nákupů pasivních sledovacích systémů a mobilních rušiček, byly podle mluvčího ministerstva Jana Pejška nalezeny dvě podobné zakázky. „Jedná se o zakázky pro státní podniky VOP CZ a LOM Praha na modernizaci 33 tanků T-72M4CZ a 15 vrtulníků Mi-171Š,“ uvedl mluvčí.

Předpokládaná hodnota zakázky u tanků činila 908 milionů korun bez DPH, vláda se s ní seznámila loni v červnu. V případě vrtulníků byla vládě oznámena cena 792 milionů korun bez DPH, zakázka šla na vládu na podzim. Podle informací ČTK se skutečná cena při vyjednávání o ceně zvýšila asi na dvojnásobek.

U rozpracovaných zakázek na modernizaci tanků a vrtulníků nebyla dosud podepsány smlouvy, a nebyly ještě ani předloženy ke schválení kolegiu ministra obrany. V obou případech ale byla ve vládních materiálech podle ministerstva obrany uvedena neodpovídající předpokládaná hodnota.

Ministerstvo obrany proto s podpisem kontraktů vyčká. „Nestane se tak, dokud nebude známá a zdůvodněná reálná cena,“ uvedl šéf úřadu Metnar. Dodal, že žádné velké navýšení cen nebude tolerovat.

Měli jsme staré údaje, řekl ministr

Pořízení dvou kompletů pasivních sledovacích systémů vyšlo ministerstvo obrany na 1,5 miliardy korun, ačkoliv v materiálu pro vládu byla původně uvedena cena 780 milionů korun. Podle Metnara byl cenový rozdíl daný tím, že náklady vyčíslené pro kabinet vycházely ze starého průzkumu trhu.

Podobně výrazný rozdíl v avizované a skutečné ceně byl i u nákupu osmi rušiček. Mobilní prostředky vedení elektronického boje na podvozku Tatra měly původně stát 960 milionů, skutečná hodnota zakázky se ale zvýšila na 1,453 miliardy korun.

Kvůli zakázce na nákup pasivních sledovacích systémů rezignoval minulý týden náměstek ministra obrany Filip Říha. Svůj krok zdůvodnil mediálním tlakem na ministerstvo obrany.

Odeslat komentář