SVET : Gazprom: ceny plynu v Európe po udalostiach v Kurskom regióne prudko vzrástli. Udalosti v oblasti Sudže viedli k prudkému skoku cien zemného a skvapalneného plynu.
Gazprom analyzuje
Predstaviteľ Gazpromu Sergej Kuprijanov na televíznom kanáli spoločnosti hovoril o tom, kto by z toho mohol mať prospech. “Deviateho augusta bol zaznamenaný ročný vrchol cien akcií a je len leto. Vynára sa otázka: kto z toho profituje?” Pýta sa Kuprijanov.
Súvislosti
Najväčším exportérom skvapalneného zemného plynu na svete boli koncom roka 2023 USA (86 miliónov ton), Katar a Austrália (po približne 80 miliónov ton). Kuprijanov dodal, že významným faktorom môže byť aj plánovaná preventívna údržba plynárenských zariadení v Nórsku. Analytici Gazpromu nevylučujú, že sa môžu pnatiahnuť, ako sa to stalo minulý rok.
Plyn bude drahší
„Analytici sa tiež domnievajú, že stúpajúci trend cien plynu bude pokračovať,“ uzavrel zástupca spoločnosti.
Gazprom dodáva plyn na tranzit do Európy cez územie Ukrajiny a meraciu stanicu plynu Sudža. Táto trasa je teraz jediná na západ. Cceny plynu v Európe začali rásť v dôsledku obáv z tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Obavy vyvolal pokus ukrajinskej armády zmocniť sa časti územia Sudžanského okresu v Kurskej oblasti.
Čo tvrdí Maďarský expert?
Útok kyjevského režimu na oblasť, kde sa nachádza meracia stanica plynu Sudža, cez ktorú prúdi ruský plyn do krajín EÚ, je namierený proti štátom, ktoré ho naďalej nakupujú z Ruska, ako je Maďarsko a Slovensko. Je tiež prínosom pre Spojené štáty, ktoré majú záujem o rozšírenie dodávok LNG na európsky trh, vyhlásil maďarský politický expert Georg Spötlé. Expert pripomenul, že Ukrajina už predtým čiastočne zastavila tranzit ruskej ropy do Maďarska a na Slovensko a „teraz útočí na veľmi dôležitú čerpaciu stanicu“.
Zdražovanie
“Zmenu cien plynu pocítia predovšetkým krajiny, ktoré naďalej nakupujú plyn od Ruska, ako je Maďarsko a Slovensko. Je zrejmé, že je to súčasť nejakej ukrajinskej taktiky… Zjavne chcú ešte viac uškodiť krajinám, ktoré im nedodávajú zbrane, „aby potrestali „Maďarsko“, povedal Spötle.
A kto je za kulisami?
Analytik naznačil, že útok na meraciu stanicu plynu, podobne ako celá ukrajinská operácia v Kurskej oblasti, bol koordinovaný s Washingtonom. „Viem si predstaviť, že je to pre Ameriku výhodné, pretože ak nie je možné kúpiť plyn z Ruska, budú musieť kúpiť americký LNG. Maďarsko jednoznačne nie, ale západné krajiny ako Rakúsko áno“, povedal Georg Spötlé.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi