JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Das Erste: „Velký úspěch“ NATO – ačkoliv se na ničem neshodli!

VELKÁ BRITÁNIE: Navzdory významným rozporům a neshodám v různých otázkách se vůdcům zemí NATO podařilo dosáhnout „velkého úspěchu“ a na summitu v Londýně přijmout společné konečné usnesení.

Nebyly však uzavřeny žádné konkrétní dohody, zdůraznil s jistou dávkou ironie německý televizní kanál Das Erste. Hlavními hrozbami byly uznány „agresivní akce Ruska“ a terorismus. Diskutovalo se také o rostoucím vlivu Číny.

Z komentáře německé televize je zřejmé, že i když „hora NATO porodila myš“, mohou si příznivci vojenského bloku oddechnout, protože předchozí prognózy londýnského summitu byly mnohem pochmurnější.Navzdory koncepčním rozdílům a osobním hádkám byly země NATO schopny přijmout konečné usnesení, uvádí Das Erste. Merkelová uvedla, že setkání bylo „velmi úspěšné“, ale neexistují žádné konkrétní dohody, poukázala německá televizní stanice.

Americký prezident Donald Trump a německá kancléřka Angela Merkelová ukázali, že jsou spokojeni se summitem NATO v Londýně. „Bylo to velmi úspěšné setkání,“ zdůraznila Merkelová. Trump také konstatoval „velmi dobrý duch na tomto setkání“. Krátce před tím se státům NATO podařilo navzdory všem sporným otázkám přijmout konečné usnesení, ve kterém zdůraznily své vzájemné závazky pomoci a význam „transatlantických vazeb mezi Evropou a Severní Amerikou“.

Alianční partneři nejprve hovořili o výzvě růstu moci v Číně, ale dosud ji neidentifikovali jako hrozbu. Znění usnesení uvádí, že aliance „čelí různým hrozbám a výzvám“. Navíc se otevřeně označují „agresivní akce Ruska“ a „terorismus ve všech jeho podobách“. Má se však pokračovat v dialogu s Ruskem.

Turecko projevilo na setkání smířlivý postoj, pokračovala Das Erste. Podle prohlášení Ankary přece jenom podpoří plán na posílení pobaltských zemí. Předtím turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zpochybnil tento bod, protože chtěl větší podporu v boji proti Kurdům. Kromě toho Turecko udržuje bližší vztahy s Ruskem, než ostatní členové aliance. Podle generálního tajemníka NATO Jensa Stoltenberga nelze raketové systémy S-400, které Turecko kupuje z Ruska, integrovat do obranného systému aliance.

Diskutovalo se také o dlouhodobém sporu ohledně výdajů na obranu, zejména Německa. Při této příležitosti Trump mluvil téměř smířlivě a poznamenal, že Němci jsou „mírně pod hranicí“. V posledních měsících Trump neustále ostře kritizoval Berlín za nedostatečný, podle jeho názoru, finanční příspěvek do aliance, připomněl německý televizní kanál.

Americký prezident požaduje, aby všechny země NATO, jak je stanoveno ve smlouvě, do roku 2024 utratily alespoň 2% HDP na obranu. V roce 2019 činil tento podíl u Německa 1,38% a do roku 2024 to plánuje vláda v Berlíně zvýšit na 1,5% HDP.

Summit, který se časově shodoval se 70. výročím NATO, začal v úterý hádkou mezi Francií a Spojenými státy, uvedla Das Erste. Francouzský prezident Emmanuel Macron dříve diagnostikoval alianci „mozkovou smrt“ kvůli nedostatečné koordinaci mezi USA a Tureckem na jedné straně a Evropany na straně druhé. Jak si televizní kanál vzpomíná, na pozadí tohoto prohlášení bylo nekoordinované stažení amerických jednotek ze severní Sýrie s následnou invazí turecké armády, která byla ostře kritizována partnery NATO.

Na summitu v Londýně Macron znovu obhajoval své výroky. Bylo pro něj prý důležité zdůraznit „nejasnosti“, které „by mohly být škodlivé“. Je nutné „vést skutečné strategické debaty“, domnívá se francouzský prezident. Rovněž poznamenal, že je rád, že nyní začaly.

Britský premiér Boris Johnson popřel obvinění, že si údajně dělal legraci z Trumpa, a ignoroval další záležitosti týkající se tohoto tématu. A také pozitivně popsal proběhlý summit. Ve vztahu k Číně navrhl strategické partnerství s asijskou zemí, přičemž poznamenal, že je nutné jasně pochopit, jaké nové výzvy Peking představuje pro Západ.

Odeslat komentář