Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA: Průkopník fenoménu deepfake Hao Li předvede na ekonomickém fóru v Davosu demoverzi programu, který zvládne v reálném čase změnit obličej člověka na videu. Chce tím mimo jiné upozornit na obrovské nebezpečí, které při použití deepfake záběrů hrozí. Kvalitní deepfake jsou totiž podle odborníků téměř nerozeznatelné od skutečnosti.
Hao Li pracuje jako profesor informatiky na Univerzitě Jižní Kalifornie a obecně je považován za „deepfake umělce“. Jde vlastně o manipulaci videí pomocí umělé inteligence a složitých algoritmů. Na jubilejním padesátém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu přichystal Li instalaci, která dobrovolníky, kteří se nechají nasnímat kamerou, v reálném čase změní na fotbalistu Lionela Messiho nebo herce Leonarda DiCapria či Willa Smithe.
Podle odborníků je touha změnit sám sebe lidem vlastní odjakživa. Používání kontaktních čoček, které lidem mění barvu očí jsou považovány za relativně vlastní, nemluvě o tetování či piercingu. Na stránkách světového fóra je však připomenut i případ, kdy podvodníci vylákali z firmy 234 000 amerických dolarů (zhruba přes pět milionů korun) díky tomu, že využili deepfake verzí hlasu výkonného ředitele té společnosti, upravenou umělou inteligencí.
„Od falešných telefonátů, přes propracovaná deepfake videa. Před americkými prezidentskými volbami se šíření falešných zpráv zdá naprosto nevyhnutelné,“ stojí v anotaci panelu, kterého se v Davosu kromě Hao Li zúčastní i expremiérka Nového Zélandu Helen Clarková nebo šéf Reuters Institutu Rasmus Kleis Nielsen.
I’ve been real-time #deepfaked by @HaoLi81 and team to look like @LeoDiCaprio at #WEF2020 @Davos
Na videu, které Hao Li zveřejnil na svém youtubovém kanálu, je vidět, jak se jeho obličej ve zlomku vteřiny mění ve věrnou napodobeninu herce Leonarda DiCapria. Jeho snahou je ukázat, jak jednoduše a bez velké snahy je možné využít tuto technologii. Ať už k politickým záměrům nebo komerční marketingové kampani.
Hao Li v září uvedl, že perfektní a téměř nerozpoznatelné deepfakes budou k dispozici do doby v rozmezí šesti měsíců až jednoho roku. „Zatím je stále velice jednoduché odhalit pouhým pohledem, které video je pravé a které je deepfake,“ řekl tehdy CNBC. „Ale už se objevují příklady, které jsou skutečně, ale opravdu přesvědčivé,“ dodal tehdy s tím, že lidé už vědí, na jakém principu deepfakes tvořit, je tak podle něj otázkou času a sběru většího množství dat, než se budou tvořit videa nerozeznatelná od skutečných,
„K rozeznání deepfakes bude potřeba umělá inteligence, která bude chápat, jak takové falešné video vzniká a funguje. Pokud ale sami nevíte, jak fungují, budou deepfakes téměř neodhalitelné,“ varoval tehdy.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi