JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Defense News: Strategické letectvo USA sa nachádza v hlbokej kríze

USA: Americký portál Defense News publikoval materiál bývalého vysokého dôstojníka amerického letectva, generálmajora Larryho Stutzriema, ktorý tvrdí, že americké diaľkové bombardovacie letectvo sa nachádza v hlbokej kríze a je životne potrebné obnoviť jeho úderný potenciál, skôr ako vraj situácia vyústi do katastrofy

Generálmajor Stutzriem uvádza, že od vzniku amerického diaľkového bombardovacieho letectva v roku 1947 ešte nikdy nemali Američania tak katastrofálnu situáciu ako dnes. Od roku 1947 majú najmenší bojaschopný letecký park diaľkových bombardérov , zložený zo starých strojov, z ktorých mnohé sa do aktívnej služby dostali ešte na konci Studenej vojny.

V čase Studenej vojny mali Američania k dispozícii 400 moderných bombardovacích strojov, dnes majú len 147 strojov, z toho 17 strojov budú musieť odpísať v roku 2021. Americké diaľkové bombardovacie letectvo je značne opotrebované, od roku 2001, kedy Američania začali bojovať v Afganistane proti terorizmu a následne začali Američania útočiť na Irak, Sýriu, Lýbiu, Sudán, Somálsko, sa americké bombardovacie letectvo značne opotrebovalo.

„Príliš veľa misií a príliš málo lietadiel“ uviedol generálmajor Stutzriem na otázku, čo je príčinou katastrofálneho stavu v ktorom sa americké diaľkové bombardovacie letectvo dnes nachádza.

Generál Stutzriem uvádza, že strategické bombardovacie letectvo je podstatne lacnejšie ako flotila v čele s lietadlovými loďami. Dolet úderných bombardérov je obrovský a strategické bombardéry B-1 Lancer a B-52 zhodili na teroristov v Afganistane viac bômb, ako americké námorníctvo so svojím letectvom. Práve stiahnutie piatich B-52 z americkej základne na Guame považuje generálmajor Stutzriem za veľkú strategickú chybu, ktorá výrazne obmedzí možnosti amerického vojenského letectva.

Problémom pre Američanov je však skutočnosť, že bombardovať môžu len zaostalé krajiny (napr. Afganistan) bez adekvátnej PVO a absencie stíhacieho letectva. V prípade Ruska alebo Číny sú možnosti amerického strategického bombardovacieho letectva chabé, výrazné straty by Američanom v prípade konfliktu dokázal uštedriť aj Irán.

Odeslat komentář