JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Deník New York Times napsal, že Čechům i Slovákům v boji proti koronaviru pomáhá komunistické dědictví. Že by zlatý socialismus?

ČESKO/SLOVENSKO: Česká republika a Slovensko o sobě daly v mezinárodním boji proti pandemii koronaviru vědět celému světu, když jako první ze všech zemí zavedly povinné nošení roušek, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce Covid-19. Deník New York Times jej uvádí za příklad ostatním zemím, nicméně nabízí také nečekané vysvětlení této národní solidarity.

O českých vlastnoručně vyrobených rouškách se mluví v Americe i Austrálii. Fotografii slovenské prezidentky Zuzany Čaputové v roušce sladěné s barvou šatů dokonce zveřejnila média po celém světě. Nošení roušek se tak stalo nejen módním trendem, ale opravdu pomohlo, v porovnání s dalšími státy v Evropě, udržet epidemii na uzdě.

V článku New York Times, který je věnován postupnému zařazení roušek do každodenního života nejen Asiatů, ale i Evropanů, jsou Češi a Slováci uvedeni jako příklad národů, pro které roušky nebyly zvykem, ale které i přesto mobilizovaly šití roušek doma. Tyto vyrobené roušky pak lidé často rozdávali lékařům, zdravotním sestrám a prodavačkám, nebo je nechávaly zavěšené na dveřích nebo brankách a nabízeli je tak kolemjdoucím.

Novináři připomněli i červenou roušku slovenské prezidentky, kterou měla dotyčná na sobě během slavnostní přísahy nové vlády. Podle deníku prezidentka tímto gestem pomohla odstranit předsudky.

„Masová mobilizace v obou zemích posílila to, co je, jak odborníci říkají, klíčovým faktorem v boji proti jakékoli epidemii: solidaritu,“ píše se v článku.

Následně však novináři dospěli k nečekanému závěru. Podle nich je taková rychlá iniciativa, co se týče roušek, v České republice a na Slovensku částečně podmíněna komunistickým dědictvím a důrazem na kolektivismus.

„Lidé se prostě naučili být poslušní v kritických chvílích,“ cituje NYT slova sociologa Bratislavského politického institutu Michala Vašečky.Na Twitteru však někteří uživatelé vyjádřili svůj nesouhlas s tímto tvrzením.

„Divné na tom je, že ve skutečnosti citují odborníka, který to říká. Jsou to však tak zřejmé kecy… Řekl bych, že ‚pokud něco‘ ztěžuje jakoukoli kolektivní akci směrem dolů, je to ‚odkaz komunismu‘, protože jej lidé v těchto zemích důrazně odmítli,“ napsal polský novinář Oskar Górzyński.

„Mohlo by to být tak, že na nošení roušek naléhal jak hlavní hygienik, tak všichni politici na doporučení zdravotnického sektoru a také mediální osobnosti a influenceři na sociálních sítích, a to na žádost veřejnosti? Ani náhodou. Musí to být mystický komunistický kolektivní rozum,“ uvedl další komentující.

Blíží se zrušení povinného nošení roušek v ČR

Tento týden česká vláda jednala o uvolnění nařízení nosit v době epidemie koronaviru na veřejnosti přes ústa a nos roušky či jiné ochranné prostředky, a to pro vybrané skupiny.

Výjimka v nošení bude nově platit pro obyvatele s poruchou autistického spektra, řidiče veřejné dopravy a v některých dalších případech. Do skupiny obyvatel, pro něž platí nová výjimka, jsou zahrnuty i děti mladší dvou let.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se domnívá, že roušky by si Češi mohli sundat už v červnu. Uvedl to v rozhovoru pro Lidové noviny.

„Ale v jistých situacích budou doporučeny i nadále,“ upozornil.

Odeslat komentář