JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Der Spiegel: Pompeova idea „čistého“ netu je ničivým signálem! Dokáže USA zničit internet?

USA: Americký ministr zahraničí se zasazuje o „čistý“ internet, v němž nemají prostor čínské služby a aplikace, napsal zděšeně německý časopis Der Spiegel.

Mike Pompeo tak nepřímo ocharakterizoval čínskou technologii jako „špinavou“, což lze považovat za rasismus, uvedl korespondent německého časopisu Der Spiegel Patrick Boyt. Snaha po takové izolaci je navíc ničivým signálem pro celou globální síť, protože mnoho zemí bude chtít následovat příklad USA.
Americký ministr zahraničí USA Mike Pompeo stojí za „čistým“ internetem, ve kterém není místo pro čínské služby a technologie, napsal korespondent německého časopisu Der Spiegel Patrick Boyt. Podle jeho názoru takové „vymyšlené fantazie“ vysílají špatný, přímo devastující signál.

 

Zdá se, že první část slova „internet“ se zdá být pro amerického ministra zahraničí Mike Pompea bezvýznamná, poukázal zděšeně autor článku. Tento týden ministr zveřejnil své myšlenky na „čistou síť“, která v krátkosti vypadá takto: Pokud „mimo“ zahrnuje i aplikace, cloudové úložiště a smartphony z Číny, pak je pro Spojené státy již příliš nebezpečné, a „net“ stačí, tedy pouze „síť“, poznamenal Patrick Boyt.

Pompeovo prohlášení bylo zveřejněno pod nadpisem „Rozšíření čisté sítě na ochranu amerického majetku“. Nejpozoruhodnější částí tohoto vysvětlení je však to, že neuvádí, jak a kdy by se mělo stát, ani kdo by to měl dělat, zdůraznil korespondent Der Spiegelu. Možná je to všechno jen humbuk, poznamenal.

Německý novinář však trvá na tom, že Pompeovo prohlášení je „žalostným dokumentem moderní historie“Samotná skutečnost, že americký nejvyšší diplomat objasňuje, že čínská technologie není považována za „čistou“, a proto je „špinavá“, autor článku označuje „jednoduše rasistickou“Nepříliš vzdáleny od toho jsou Pompeova tvrzení, že čínské aplikace by šířily viry, což je z čistě technického hlediska naprostý nesmysl, zejména s tak rozsáhlou generalizací, pokračoval korespondent německého časopisu.

Ale ještě důležitější než všechny tyto detaily je základní kurz, který Pompeo stanoví, poznamenává Der Spiegel. V roce 2014 myšlenka vytvoření čistě německého interního internetu na obranu proti americkým a jiným zahraničním zpravodajským službám vyvolala velký výsměch. Naštěstí tato iniciativa rychle zanikla, protože si všechny zúčastněné strany uvědomily její nesmysl a nereálnost jejího technického provedení.

Naopak jiné země aktivně pracují na podobných projektech. Snaha zemí, jako je Rusko a Čína, vymezit internet na svém území, pokud jde o jeho regulační a technické vybavení, se již řadu let nazývá „internetovou balkanizací“. Spojené státy byly dlouhou dobu velkým protivníkem těchto tendencí k disociaci. Americká vláda tvrdila, že bezplatný internet podporuje sociální a ekonomickou výměnu, a tím i demokracii a všeobecné blaho (Je pravdou, že v Číně je internet pod bedlivým regulačním okem vlády, autor jen zapomíná dodat, že se v případě Ruska jedná o reakci na to, že se USA a další země jako Velká Británie netajily, že by chtěly využít „globální sítě“, čili internet k napadení ruské kritické infrastruktury – například elektrifikační sítě a ochromit tak Rusko. A to nemluvě o  tom, že USA zneužívají svůj téměř světový monopol na služby amerických IT gigantů jak například Google k trestání „nepohodlných“, což například ukazuje zablokování jeho služeb čínské firmě Huawei)

Pokud dokonce i nejvlivnější národ na planetě nyní považuje za nutné se tímto způsobem vzdát globálního internetu, uvidí to ostatní země jako konečné potvrzení správnosti svých dlouhodobých aspirací – a budou schopny svou potřebu odůvodnit před očima své vlastní populace, zdůraznila publikace.

Ve výsledku signál síly, který chtěl Mike Pompeo poslat, se promění v jeho opak, uzavřel novinář Der Spiegelu. Snaha „očistit“ a izolovat vede k vytváření představ, které ničí budoucnost sítě, která by ve skutečnosti měla být globální – inter-netová, zdůrazňuje Patrick Boyt.

Patrick Boyt

Překlad: prvnizpravy.cz

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář