Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
EU / MAĎARSKO: Viktor Orbán, maďarský premiér, vystoupil na plenárním zasedání Evropského parlamentu s výzvou k zásadní transformaci Evropské unie, která čelí vážným krizím. Varoval, že současné problémy EU jsou mnohem závažnější než ty minulé, zejména v souvislosti s migrační krizí a s ekonomickými výzvami. Během projevu sklidil řadu potlesků, zejména když vyzval k ochraně vnějších hranic a navrhl posílení obranného průmyslu. Závěrečný potlesk trval celou minutu, přičemž předsedkyně Evropského parlamentu se snažila uklidnit emoce poslanců s připomínkou, že „tohle není Eurovize!“.
„Jsem zde, abych vás probudil (…) Evropská unie se musí změnit, a o tom bych vás chtěl přesvědčit,“ prohlásil Orbán na úvod svého projevu. Zdůraznil, že jako lídrovi předsednické země Rady EU je mu „velkou ctí“ být vyslechnut a že i Maďarsko, když předsedalo v roce 2011, se potýkalo s krizemi, jako bylo arabské jaro a finanční krize.
Podle Orbána bylo tehdy Maďarsko schopno splnit sliby o posílení Evropské unie, přičemž vyzdvihl úspěšný přístupový proces Chorvatska během prvního maďarského předsednictví. V současnosti však EU čelí mnohem závažnějším problémům než v minulosti. „EU se nyní nachází v mnohem vážnější situaci než v roce 2011 nebo kdykoli v minulosti,“ řekl, přičemž upozornil na konflikty a na migrační krizi, které mohou způsobit rozpad schengenského prostoru.
Orbán upozornil na nutnost rychlých a rozhodných opatření v oblasti konkurenceschopnosti, když poznamenal, že „v posledních dvou desetiletích byl růst EU trvale pomalejší než růst Spojených států a Číny“. Zmínil vysoké ceny energie, které negativně ovlivňují investice, a kritizoval EU za klimatickou politiku, která se nepropojuje s průmyslovou politikou. „Nedělejme si iluze, že problém vyřeší pouze přechod na zelenou ekonomiku,“ dodal.
V rámci předsednictví chce Maďarsko být „hlasem změny a katalyzátorem změn“, což podle Orbána zahrnuje také politickou odpovědnost. Vyzval členské státy EU, aby se zaměřily na ochranu vnějších hranic a podotkl, že „ochrana vnějších hranic je v zájmu celé Unie a EU by tomu měla poskytnout značnou podporu“.
V souvislosti s migrací Orbán zdůraznil, že „jakmile někoho pustíme dovnitř, nikdy ho nebudeme moci poslat domů, bez ohledu na to, zda má právo zůstat, nebo ne“. Poukázal i na související problémy, jako je nárůst antisemitismu, násilí na ženách a homofobie, které podle něj souvisejí s nelegální migrací.
„Nelegální migrace vedla k nárůstu antisemitismu, násilí na ženách a homofobie v Evropě,“ prohlásil Orbán. A doplnil, že kvůli nelegální migraci hrozí rozpadnutí schegenského prostoru.
Vedle migrace se Orbán dotkl oblasti obrany, kde navrhl posílení obranného průmyslu EU, protože „EU v současné době není schopna zajistit vlastní bezpečnost“. Orbán navrhl zorganizovat schengenské summity k řešení aktuálních problémů a navrhl začít pořádat pravidelné schengenské summity. Argumentoval tím, že podobné summity již dříve problémy EU řešily.
Svůj projev zakončil výzvou – „Udělejme Evropu opět velkou!“ – což vyvolalo potlesk. Během projevu sklidil Orbán potlesk celkem 10krát. Závěrečný potlesk přitom trval celou minutu, někteří europoslanci dokonce Orbána poctili ovacemi vestoje.
Levicově orientovaní europoslanci zároveň dali najevo postoj k Orbánovi zpěvem italské antifašistické písně ,,Bella Ciao“. Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola je krotila slovy ,,tady není Eurovize“ a výzvou, aby respektovali důstojnost parlamentu.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi